23 май куни Наманганда анъанавий Халқаро гуллар фестивали бошланди. Жорий йилда 1961 йилдан буён ўтказиб келинаётган фестивалнинг юбилейи ношонланади.
Туризм ва спорт вазирлиги матбуот хизматининг маълум қилишича, тадбирларда 150 нафардан зиёд флорист тадбиркор ҳамда 300 нафардан ортиқ ҳаваскор гулчилар қатнашиши кутилмоқда.
Жорий йилда фестивал тарихида илк бор 10 миллион туп гул кўчатлари ўтқазилиши кутилмоқда.
Тадбир гуллар билан безатилган автомобиллар паради билан бошланди. Унда ранг-баранг гуллар билан нақшинкор кўринишда безатилган 150 дан ортиқ транспорт воситаси, автомобиллар ва мотоцикллар Наманган кўчалари бўйлаб ҳаракатланди. Улар орасида комбайнлар, тракторлар, автокранлар ва ҳарбий техникаларни ҳам кўриш мумкин.
Шунингдек, тадбир доирасида кўргазмалар, мода намойишлари, қўл санъатлари ярмаркалари, афсоналар водийси боғидаги гала-концерт ва бошқалар бўлиб ўтади.
Фестивалга Жанубий Корея, Россия, Туркия, Голландия, Қирғизистон, Тожикистон, Қозоғистон ва Туркманистон каби давлатлардан меҳмонлар таклиф этилган.

Ежегодный фестиваль цветов 23 мая стартовал в Намангане. Фестиваль, который проходит с 1961 года, стал юбилейным в этом году. По данным пресс-службы Министерства туризма и спорта, это является «грандиозным событием для каждого узбекистанца, отражая все богатство имеющихся растений и цветочной культуры».
На мероприятии ожидается участие более 150 предпринимателей-флористов, а также более 300 любителей-цветоводов.
В этом году впервые в истории фестиваля ожидается рассадка 10 миллионов цветов саженцев.
Мероприятие стартовало цветочным автомобильным парадом: более 150 транспортных средств, автомобилей и мотоциклов, украшенных разноцветными цветами в виде орнаментов, проехали по улицам Намангана. Среди них можно также заметить комбайны, тракторы, автокраны, а также военную технику.
Маршрут будет следовать к центральному парку отдыха им. Бабура, где и стартует официальная церемония открытия фестиваля.
В рамках мероприятия также пройдут выставки, показ мод, ярмарки ремесленнических изделий, гала-концерт в парке «Долина легенд» и другие.
Для участия в фестивале приглашены гости из Южной Кореи, России, Турции, Нидерландов и соседних стран, таких как Кыргызстан, Таджикистан, Казахстан и Туркменистан.