20 май тонги соат 7:35 да Сергели тумани «Пастдархон» МФЙ Наврўз 6-тор кўчасида жойлашган хонадонларнинг бирида ёнғин бўлаётганлиги юзасидан Тошкент шаҳар Фавқулодда вазиятлар бошқармасининг тезкор-қутқарув гуруҳига хабар келиб тушган. Ярим соатдан сўнг ФВВ матбуот хизмати ёнғин ҳақида дастлабки ахборот берган ва бу вақтда фақат битта хонадонда ёнғин қайд этилган бўлган.
Шанба куни ФВВ мазкур ҳодиса юзасидан қўшимча маълумотларни тақдим этди. Унга кўра, ёнғин жойига биринчи бўлинма соат 7−45да, яъни 10 дақиқада етиб борган, қолган ёнғин-қутқарув бўлинмалари соат 07−47дан соат 08−24 га қадар, жами 5 та бўлинма ёнғин жойига етиб борган.
«Ёнғин содир бўлган хонадон қўшни хонадонларга зич қилиб қурилганлиги, ёнғинга қарши деворлар бўлмаганлиги, шу билан бирга, шамол тезлиги юқори бўлиб турганлиги сабабли ёнғин бошқа хонадонларга ҳам тезлик билан тарқалиб, натижада 3 та хонадонга тегишли 200 м² майдонда ёнғин юзага келган», — дейилади хабарда.
Ёнғин-қутқарув бўлинмалари тонгги вақтда пойтахт кўчаларида мавжуд бўлган тирбандликларга дуч келгани, Наврўз 6-тор кўчасидаги ер ости гидрантининг сув босими паст бўлганлиги каби ҳолатлар ёнғинни тезлик билан бартараф этишга салбий таъсир кўрсатган.
Ёниғин-қутқарув бўлинмалари томонидан амалга оширилган ишлар натижасида, ёнғиндан жабрланган ва ҳалок бўлганлар қайд этилмаган.
Ҳозирда ёнғин сабаблари ва моддий зарар миқдори аниқланмоқда.
MY5 телеканали маълумотларига кўра, 19 май куни 19:10 да Сергели туманининг қатор маҳаллаларида электр ўчирилган. Кейинги куни электр таъминоти тикланган, бироқ «Наврўз» маҳалласида электр узатиш тармоқларида «айрим муаммолар» юзага келган ва натижада ёнғин содир бўлган.
Маҳаллада яшовчи аёл электр тикланганидан сўнг «ҳаммаёқ ёруғ бўлиб кетганини» маълум қилди. Телеканалнинг қайд этишича, ёнғин тўртта хонадонни яроқсиз аҳволга келтирган.
«Ўт ўчирувчилар 45 дақиқада келди, дейди аҳоли вакиллари. Эрталабки 7 ларда содир бўлган ёнғинни ўчиришга беш соат сарфланган», — дея хабар қилди MY5.
Яна бир фуқаро жабрланганлар йўқлиги, лекин ҳеч нарса, шу жумладан ҳужжатлар ва пуллар ҳам ёниб кетганини таъкидлади.

В 7:35 20 мая в оперативно-спасательную бригаду Управления по чрезвычайным ситуациям Ташкента поступило сообщение о возгорании в одном из частных домов на улице Навруз махалли «Пастдархан» Сергелийского района. Через полутора часа пресс-служба МЧС распространила предварительную информацию о ликвидации пожара, указав, что пламя разгорелось в одном доме.
«В связи с тем, что дом, в котором произошел пожар, был плотно застроен соседними домами, а противопожарные стены отсутствовали, скорость ветра была высокой, огонь быстро распространился на другие дома. В результате пожар охватил площадь 200 кв. м в трёх домах», — говорится в сообщении.
МЧС также указало на утренние пробки в Ташкенте и низкое давление воды в подземном гидранте махалли, что отрицательно сказалось на оперативности ликвидации пожара.
Сообщений о пострадавших не поступало. Сейчас выясняются причина пожара и размер материального ущерба.
По данным телеканала MY5, 19 мая в 19:10 в ряде махаллей Сергелийского района произошло отключение электричества. На следующий день энергоснабжение восстановилось, но в махалле «Навруз» на линии электропередачи произошли «некоторые проблемы», в результате чего произошёл пожар.
Одна из жительниц махалли сообщила, что после восстановления электричества произошла «яркая вспышка». Телеканал отмечает, что возгорание зафиксировано в четырёх домах, которые пришли в непригодное состояние.
«Жители говорят, что пожарные прибыли на место через 45 минут. Для тушения пожара, возникшего в 7 утра, понадобилось 5 часов», — сообщили в MY5.
Ещё один житель отметил, что в результате возгорания никто не пострадал, но «ничего не уцелело, включая документов».