Тошкент вилояти Қибрай туманидаги қулупнай даласида ишлаган деҳқонларга 20 май куни йўқ қилинган ҳосил учун товон пуллари тўлаб берилди, дея хабар қилди туман ҳокимияти матбуот хизмати «Газета.uz»га.
Аввалроқ «Чинкелди» маҳалласида бульдозер ёрдамида 8 га майдонда ҳосили пишиб турган қулупнай даласи бузилгани ҳақида хабар берган эдик. Туман маъмурияти ушбу дала жойлашган ер участкаси «Янги Ўзбекистон» боғи, «Истиқлол» мажмуаси ва бошқа объектларни қуриш доирасида давлат эҳтиёжлари учун олиб қўйилганини маълум қилди.
Шунингдек, ҳокимият матбуот хизмати ер эгалари ва ижарачилари олдиндан огоҳлантирилгани, улар билан тегишли товон пулини тўлаш бўйича келишув имзоланганини таъкидлаган эди.
Кейинроқ Қибрай тумани ҳокимияти қишлоқ хўжалиги масалалари бўлими бошлиғи ўринбосари Ҳамидулла Тўрахўжаев Kun.uz нашрига фермер ва деҳқонлар ушбу келишувга рози бўлганини таъкидлади.
«Фермер хўжалигида 20,2 гектар ер майдони мавжуд. Шу ер майдонидан 12 гектар боғи бор, ўша боғнинг оралиғига 8 гектар қулупнай экилган. Давлат эҳтиёжига олишда фермер билан келишилган эди. Деҳқонлар ҳам бўшатиб беришга рози бўлишди. Ўшанда терилмаган қулупнай учун бир гектарига 50 млн сўм, ярмидан ўтган, яъни терилган майдонлар учун гектарига камида 24 млн сўм товон пули тўлашга келишилди», — деди у.
Мутахассис ушбу участкаларда тўққиз нафар деҳқон қулупнай етиштирганини таъкидлади.
«Биз далолатномалар тузилиб, қийматни чиқариш учун экспертизага берилгани, нархлаш ишлари якунланиб тасдиқлангач, ҳужжатлар молия бўлимига тақдим этилиши ҳамда товон пуллари тўланишини айтганимизда тўғри тушунишганди. Орадан 4−5 кун ўтгач, ишончсизлик пайдо бўлдими, тўламаяпсизлар, деган маънода шундай йўл тутишмоқда», — деди Ҳамидулла Тўрахўжаев.
Унинг сўзларига кўра, 20,2 гектар майдонидаги боғ ва экинлар учун жами 850 млн сўм товон пули тўлаш назарда тутилмоқда. Якуний рақам экспертиза хулосасидан сўнг аниқ бўлади. Қулупнай майдони учун ажратилган 192 млн сўм ҳам шу сумманинг ичида.
Унинг қўшимча қилишича, аслида яқинда тарқалган видеоёзувда картошка бузилаётгани акс этган, боғ ораларига экилган қулупнай майдонлари олдинроқ бузилган бўлган.
«Газета.uz»нинг Қибрай ҳокимиятидан аниқлик киритишича, деҳқонлар қолган қулупнай ҳосили учун гектарига 20 млн сўмдан олишга рози бўлишган. Улардан қулупнай экини учун қилинган харажатлари қоплангани, бу экин учун эътирозлари йўқлиги ҳақида тилхатлар олинган.
Қайд этилишича, айрим деҳқонлар фақат қулупнай эккан бўлса, баъзилари седана, фасол ва картошка уруғи ҳам қадаган. Фермер хўжалиги ер майдонларида экилган бошқа экинлар учун товон пуллари баҳолаш экспертизаси ўтказилгач, яна тўланади.

Дехкане, работавшие на клубничном поле в Кибрайском районе Ташкентской области, 20 мая получили компенсацию за уничтоженный урожай, сообщили «Газете.uz» в пресс-службе районного хокимията.
Ранее мы писали, что в махалле «Чинкелди» бульдозер уничтожил 8,7 га поля со спелой клубникой. В районной администрации указали, что земли изъяты для государственных нужд в рамках строительства парка «Новый Узбекистан», комплекса «Истиклол» и других объектов.
Тогда же в пресс-службе хокимията заявили, что владельцы и арендаторы земельных участков были заранее предупреждены, с ними заключено соглашение о выплате соответствующей компенсации.
Позже заместитель начальника отдела по вопросам сельского хозяйства хокимията Кибрайского района Хамидулла Турахуджаев рассказал Kun.uz, что предварительная договорённость была и с фермером, и с дехканами.
«В фермерском хозяйстве есть 20,2 га земли. На этом участке разбит сад площадью 12 га, на территории которого высажено 8 га клубники. Изъятие земли для государственных нужд было согласовано с фермером. Дехкане тоже согласились освободить [земли]. Тогда была договорённость платить 50 млн сумов за гектар неубранной клубники, а за уже убранные площади не менее 24 млн сумов за гектар», — заявил он.
Специалист отметил, что на этих участках девять дехкан выращивали клубнику.
«Когда мы сообщили о составленных протоколах, которые переданы на экспертизу для подсчёта стоимости, а также о том, что после окончания и утверждения оценочной работы документы будут предоставлены в финансовый отдел и выплачена компенсация, они правильно поняли нас», — пояснил представитель хокимията. По его словам, спустя 4−5 дней у людей предположительно возникло недоверие и они начали говорить, что не выплачивается компенсация.
По его словам, для общей площади земли, принадлежащей фермерскому хозяйству «Саидвали хожи», предусмотрена компенсация в размере 850 млн сумов. Эта сумма также включает 192 млн сумов для дехкан. На сегодняшний день обратившиеся за компенсацией дехкане получили 154 млн сумов (за 7,7 из 8,7 га земли).
Он добавил, что на распространившейся накануне видеозаписи было запечатлено картофельное поле, а клубничное поле уничтожено раньше.
Как уточнили «Газете.uz» в хокимияте Кибрайского района, дехкане согласились на выплату 20 млн сумов с 1 га за остатки урожая клубники. У них взяли расписки о возмещении ущерба и отсутствии претензий.
Дехкане, получившие компенсацию за клубники, сообщили, что также на земельных участках фермерского хозяйства выращивают посевы фасоли, тмина, помидоров и других овощей. Хамидулла Турахуджаев отметил, что оценочные работы проходят экспертизу, после которой им также выплатят ущерб. Он также подтвердил, что выплаты будут компенсироваться за счёт местного бюджета.