Ўзбекистон мудофаа саноати бўйича давлат қўмитаси Қуролли Кучлар тизимидаги вазирлик ва идоралар буюртмасига мувофиқ Tarlon енгил зирҳланган автомобилини синовдан ўтказишни бошлади, дея хабар қилди қўмита матбуот хизмати.
Мазкур автомобиль Мудофаа саноати комплекси корхоналарида лойиҳалаштирилган ва ишлаб чиқарилган бўлиб, замонавий талабларга жавоб берадиган куч тузилмалари вазирлик ва идораларининг бир гуруҳ мутахассислари томонидан қўшинлар синовидан ўтказилмоқда.
Ушбу тадбирларнинг дастлабки босқичида Tarlon`нинг баллистик ҳимояси белгиланган стандартлар асосида текширилади, юриш ва турли тўсиқлардан ўтиш қобилияти республикамизнининг тоғ-адир ва кесишган зоналарида синовдан ўтказилади.
Барча ғилдираклари етакчи бўлган йўлтанламас 300 от кучига эга бўлиб, 11 нафаргача кишини сиғдиради, зирҳли пўлатдан тайёрланган ҳимоя синфи СНГ ГОСТ (4 Бр) ва NATO Stanag (3+ даража) халқаро стандартларига жавоб беради. Бир марталик захира ёқилғи билан 750 км гача масофани босиб ўта олади.
Машина колонналар, санитар ташишларни қўриқлаш ва уларга ҳамроҳлик қилиш, муҳандислик, радиацион, кимёвий ва биологик разведка олиб бориш, ўт очишни қўллаб-қувватлашга мўлжалланган.
Аввалроқ «Газета.uz» Тошкент вилоятининг Нурафшон шаҳрида ҳарбий ва махсус техникаларни ишлаб чиқаришни йўлга қўйиш режалаштирилаётгани ҳақида хабар берган эди. Қиймати 55 млн доллар бўлган тегишли лойиҳа йил бошида президентга тақдим этилди. Ушбу лойиҳа ЎМБ кўмагида Nurafshon-Maxsus-Texnika компанияси томонидан амалга оширилади.

Государственный комитет Узбекистана по оборонной промышленности начал тестировать легкобронированный автомобиль Tarlon, спроектированный и выпущенный по заказу министерств и ведомств в системе Вооруженных Сил, сообщила пресс-служба комитета.
На испытаниях группа специалистов из силовых структур проверяет соответствие бронемашины стандартам баллистической защиты, тестируется способность передвижения и преодоления различных препятствий по горной и пересечённой местности.
Согласно основным характеристикам, полноприводный внедорожник мощностью 300 л. с. и вместимостью до 11 человек изготовлен из бронестали, класс защиты соответствует международным стандартам СНГ ГОСТ (4 Бр) и NATO Stanag (3+ уровень). Запас хода по шоссе составляет не менее 750 км.
Машина предназначена для охраны и сопровождения колонн, санитарной перевозки, ведения инженерной, радиационной, химической и биологической разведки и огневой поддержки, следует из данных комитета.
Ранее «Газета.uz» сообщала, что производство военной и специальной техники планируется наладить в городе Нурафшане Ташкентской области. Соответствующий проект стоимостью 55 млн долларов был представлен президенту в начале года. Его реализацией при содействии НБУ должна была заняться компания Nurafshon-Maxsus-Texnika.