14 май куни президент Шавкат Мирзиёев Тошкентнинг Учтепа тумани Тепақўрғон маҳалласи аҳолиси билан суҳбатда фаластин-исроил можаросига изоҳ берди, деб хабар бермоқда «Газета.uz» мухбири.
«Фаластин ва Исроилдаги воқеалар, Ал-ақсо масжиди атрофидаги ҳаракатлар ҳақида гапирар эканмиз, биз фақат тинчлик бўлиши тарафдоримиз. Албатта, ҳар қандай масала бир стол атрофида ўтириб, муроса қилинсагина ҳал бўлади», дея таъкидлади давлат раҳбари.
Президентнинг Учтепа тумани Тепақўрғон маҳалласи аҳолиси билан учрашуви, 2021 йил 14 май. Фото: Президент матбуот хизмати.
Шавкат Мирзиёев шунингдек, Афғонистондаги вазиятга ҳам тўхталиб ўтди.
«Яна бир масала борки, тўхталмасам бўлмайди. Афғонистон воқеалари — бу ҳам бизни ташвишлантирмай қолмайди. Нимага десангиз, Афғонистон бўйича шунча қилган ҳаракатларимиз бизни ҳам тинчлигимизга замин яратади», — деди у.
Давлат раҳбари АҚШ ва унинг иттифоқдоши НАТО ўз қўшинларини олиб чиқишини ҳисобга олган ҳолда Афғонистонда тинчлик ва барқарорликни сақлашга қаратилган саъй-ҳаракатларни давом эттириш зарурлигини қайд этди.
«Биз ҳар доим энг оғир шароитга тайёр бўлишимиз лозим ва тайёр бўла олсак биз ҳеч қачон ютқазмаймиз», — деди у.
Президент оқсоқоллардан «адашганларни тўғри йўлга бошлаш»ни сўради.
«Тасаввур қилинглар, агар тинчлик бўлса, иқтисодиётимиз шу ривожланишда кетса, 10 йилдан кейин қандай бўлади? Иқтисодиёт бу — фарзандларимиз, невараларимиз келажакда қандай яшайди дегани. Бунинг учун сабр, матонат керак, пировардида тинчлик керак», — дея таъкидлади давлат раҳбари.
Душанба кунги брифингда президент матбуот котиби Шерзод Асадов Шавкат Мирзиёевнинг Туркия президенти Режеп Таййип Эрдўғон билан Фаластин ва Исроил ўртасидаги вазиятнинг қатъийлашиши борасида қилган суҳбати тафсилотларига ҳам тўхталиб ўтди.
Шерзод Асадов. Фото: Абдулло Ёдгоров / «Газета.uz».
«Мазкур масала икки давлат етакчилари телефон орқали мулоқотлари чоғида атрофлича муҳокама қилинди. Ўзбекистон Шарқий Қуддусдаги вазиятни кескин тус олишидан жуда ҳам ҳавотирда. Алоҳида таъкидлаб ўтмоқчиманки, томонларни зўравонликка чек қўйиш ва қон тўкилишини дарҳол тўхтатиш, бу борада мавжуд имкониятларни сафарбар қилиш керак деб ўйлаймиз», — деди у.
Ўзбекистон Аль-Ақсо масжиди ва Қуддусдаги бошқа муқаддас қадамжоларнинг дахлсизлиги статус-квогача бўлган ҳолатга қайтиши керак деб ҳисоблайди.
«Умуман олганда Фаластин ва Исроил муаммоси халқаро меъёрий ҳуқуқий ҳужжатлар доирасида, хусусан, БМТнинг тегишли резолюциялари, биз кўп йиллардан бери қўллаб-қувватлаб келаётган „икки халқ учун икки давлат“ тамойили асосида ечилиши керак деб ўйлаймиз», — дея изоҳлади Шерзод Асадов.
БМТнинг хавфсизлик кенгаши 10 май куни исроилликлар ва фаластинликлар ўртасидаги зиддиятнинг кучайиши, жумладан, Фаластиннинг ХАМАС ҳаракати Исроилга қарата ракеталардан ўқ узаётгани, Исроил ҳарбий ҳаво кучлари эса Ғазо секторидаги объектларни бомбардимон қилаётгани муносабати билан фавқулодда йиғилиш ўтказди.
Можаро апрель ойининг ўрталарида фаластинликлар ва Исроил хавфсизлик кучлари ўртасидаги тўқнашувлар бошланган Қуддусдаги вазият фонида қайта тикланди. Бу тартибсизликларга Араб аҳолиси Рамазон ойида ўз вақтини ўтказиш мақсадида Дамашқ дарвозасидаги эски шаҳар олдида тўпланишига Исроил полициясининг қаршилиги сабаб бўлди. Қолаверса, Исроил судининг Қуддусдаги Шайх жарроҳ маҳалласидан бир неча Араб оилаларини чиқариб юбориш ҳақидаги қарори ҳам можаро келиб чиқишига туртки бўлган.
БМТ бош котиби Антониу Гутеррешнинг таъкидлашича, мавжуд вазиятдан чиқишнинг ягона йўли — БМТ резолюциялари ва олдинги келишувлар бўйича музокараларга қайтиш ва Қуддусни икки давлатнинг ҳам пойтахти деб тан олишдан иборат.
РБКнинг расмий маълумотларга таяниб хабар беришича, можаро бошидан бери 200 фаластинлик вафот этган, 5000 дан ортиғи жароҳатланган. Исроил томони эса 10 киши ўлгани ва 50 нафар атрофида жароҳат олганлар борлиги ҳақида хабар қилмоқда.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев во время общения с жителями махалли «Тепакургон» Учтепинского района Ташкента 14 мая прокомментировал палестино-израильский конфликт, передаёт корреспондент «Газеты.uz».
«Когда речь идёт о событиях в Палестине и Израиле, действиях вокруг мечети Аль-Акса, мы выступаем только за мир. Конечно, любой вопрос можно решить только путём переговоров за одним столом и компромисса», — заявил глава государства.
Президент на встрече с жителями махалли «Тепакургон». Фото: Пресс-служба президента
Шавкат Мирзиёев также высказался о ситуации в Афганистане.
«Есть ещё одна проблема, на которой я не могу не остановиться, — события в Афганистане. Это тоже не может не беспокоить нас. Ведь все наши действия в отношении Афганистана создают основу для мира и у нас», — сказал он.
«Какой будет жизнь благодаря нашим усилиям после вывода оттуда войск США и их союзников по НАТО? — спросил Шавкат Мирзиёев. — Если другие государства размышляют об этом, будучи далеко, для нас это — сосед. Если, не дай Бог, по ту сторону моста начнётся какой-либо конфликт, как это скажется на всех наших предпринятых усилиях? Помня об этом, мы должны ежедневно работать над сохранением мира. Мы всегда должны быть готовы к самым тяжелым условиям, и если мы сможем быть готовыми, то никогда не проиграем», — подчеркнул он.
Обращаясь к собравшимся, включая старейшин и женщин, президент призвал «направить заблудших на правильный путь».
«Представьте, в условиях мира и сохранения таких же темпов развития нашей экономики чего удастся достичь за 10 лет? Экономика — это то, как будут жить наши дети и внуки. Для этого требуются терпение, стойкость и, наконец, мир», — сказал глава государства.
На брифинге в понедельник пресс-секретарь президента Шерзод Асадов озвучил детали разговора Шавката Мирзиёева с президентом Турции Реджепом Тайипом Эрдоганом по поводу ситуации на Ближнем Востоке.
«Лидеры двух стран подробно обсудили этот вопрос в ходе телефонного разговора. Узбекистан, конечно, очень обеспокоен эскалацией ситуации в Восточном Иерусалиме. Хочу отдельно подчеркнуть: мы считаем, что необходимо положить конец насилию, немедленно остановить его, мобилизовать все имеющиеся ресурсы для этого», — отметил он.
Узбекистан также считает необходимым обеспечить соблюдение статуса-кво в отношении комплекса мечети Аль-Акса и других святых мест в Иерусалим.
«В целом израильско-палестинский конфликт должен быть урегулирован в рамках международно-правовых документов, в соответствии с резолюциями ООН и принципом „два государства для двух народов“, который наша страна поддерживает на протяжении многих лет», — заявил Шерзод Асадов.
Совет безопасности ООН 10 мая провёл экстренное совещание в связи с новым обострением конфликта на Ближнем Востоке, где палестинское движение ХАМАС ведёт ракетные обстрелы территории Израиля, а израильские ВВС бомбят объекты в секторе Газа. Генеральный секретарь ООН Антониу Гуттериш заявил, что лишь переговоры о создании двух государств с единой столицей в Иерусалиме способны остановить насилие.
Палестино-израильский конфликт возобновился на фоне ситуации в Иерусалиме, где в середине апреля начались столкновения между палестинцами и израильскими силами безопасности. Причиной беспорядков стал запрет израильской полиции собираться на ступенях у Дамасских ворот Старого города, где в Рамадан проводили время арабские жители, и решение израильского суда о выселении нескольких арабских семей из квартала Шейх-Джаррах в Иерусалиме.
Как сообщает РБК со ссылкой на официальные данные, с начала обострения конфликта погибло свыше 200 палестинцев, более 5000 пострадало. Израильская сторона сообщает о 10 погибших и около 50 получивших тяжелые ранения.