Чоршанба куни Uzbekistan Airways томонидан сотиб олинган олтинчи Boeing 787−8 Dreamliner авиалайнери Тошкент аэропортига қўнди. Авиация анъанасига кўра, лайнер ўт ўчириш машиналари брандспойтлари орқали отилган сув мушакбозликлари билан кутиб олинди.
UK78706 рақами билан рўйхатга олинган самолёт Boeing корпорациясининг йиғиш заводи жойлашган АҚШнинг Вашингтон штатидаги Эверетт шаҳридан тўғридан-тўғри парвозни амалга оширди. Лайнер Uzbekistan Airways экипажи томонидан бошқарилди ва парвоз 12 соат 9 дақиқа давом этди.
Самолёт 2019 йил декабрда йиғилган бўлиб, 2020 йилда етказиб берилиши кутилаётган эди, аммо коронавирус пандемияси сабабли у 2021 йилга қолдирилди, деди Uzbekistan Airways вакили. Салон сиғими — 270 йўловчига мўлжалланган бўлиб, шу жумладан бизнес-класс 24 та ўриндан иборат.
Самолёт командири Руслан Алмамедовнинг журналистларга маълум қилишича, экипаж АҚШга бир ҳафта олдин синов парвозларини амалга ошириш ва лайнернинг барча механизмларини текшириш учун етиб борган. Кейин Ўзбекистоннинг АҚШдаги элчиси Жавлон Вахабов иштирокида самолёт қабул қилиб олинган.
«Бу оддий парвоз эмас эди, — таъкидлади АҚШнинг Ўзбекистондаги вақтинчалик вакили Алан Мельцер. — Самолёт орқали Қорақалпоғистон аҳолисига коронавирус пандемияси билан курашишда ёрдам бериш учун мўлжалланган қиймати 3 млн долларлик тиббий асбоб-ускуналар етказиб берилди. Бундан ташқари, Boeing худди шу мақсадда 100 минг доллар маблағларини хайрия қилди».
Uzbekistan Airways авиакомпаниясининг матбуот хизматининг таъкидлашича, бу Boeing компанияси билан биргаликда ташкил этилган учинчи гуманитар рейс ҳисобланади, дастлабки иккитаси 2016 йилда амалга оширилган. Project C.U.R.E. хайрия ташкилоти томонидан тақдим этилган жўнатмалар — касалхоналар учун ётоқлар, матраслар ва ногиронлар учун аравачаларни ўз ичига олган. Project C.U.R.E. гуманитар ёрдам юкларини етказиб бериш бўйича дунёдаги энг йирик дистрибютор.
Uzbekistan Airways 2016 йил сентябрь ойида «Дримлайнер"ларнинг тижорат эксплуатациясини бошлаб, Boeing 787'нинг Марказий Осиёдаги биринчи буюртмачисига айланган эди. Дастлабки иккита лайнер 2016 йилда, учинчиси 2018 йилда ва яна иккитаси 2019 йилда келтирилган. Шу билан Boeing компанияси ушбу турдаги самолётларни маҳаллий авиакомпанияга етказиб бериш бўйича буюртмани якунлади.
«Boeing 787 Dreamliner оиласига тегишли самолётларнинг узоқ масофага мўлжалланганлиги ҳамда ёқилғи тежаш хусусияти Uzbekistan Airways авиакомпаниясига ўз йўналишлари тармоғини мослашувчан равишда қуриш ва инқироз тугагандан сўнг келажакдаги фуқаролик авиацияси бозорининг ўсишига тайёрланиш имкониятини беради», — дейилади авиакомпания хабарида.
Бир неча кун аввал президент Uzbekistan Airways авиакомпаниясининг трансформация жараёнларини жадаллаштириш тўғрисида фармонни имзолаган эди. Ҳужжатга кўра, лизинг берувчига учта Boeing-757−200 самолётини қайтариб бериш, декабргача эса иккита Boeing-767 ва иккита Boeing-757 самолётларини сотиш режалаштирилган. Шунингдек, иккита Airbus A321neo LR (узоқ масофага мўлжаланган версияси), ҳамда, яна учта A321neo ҳаво кемасини ижарага олиш кўзда тутилган.

В среду в аэропорту Ташкента приземлился шестой по счёту самолёт Boeing 787−8 Dreamliner, приобретённый авиакомпанией Uzbekistan Airways. По авиационной традиции лайнер встретили водным салютом из брандспойтов пожарных машин.
Самолёт, получивший регистрационный номер UK78706, совершил прямой перелёт длительностью 12 часов 9 минут из Эверетта (штат Вашингтон, США), где находится сборочное производство корпорации Boeing. Его пилотировал экипаж Uzbekistan Airways.
Борт был собран в декабре 2019 года, его поставка ожидалась в 2020 году, но из-за пандемии коронавируса она была отложена на текущий год, сообщил представитель Uzbekistan Airways. Вместимость салона — 270 пассажиров, в том числе 24 места — в бизнес-классе.
Как рассказал журналистам командир воздушного судна Руслан Алмамедов, экипаж прибыл в США неделю назад для проведения тестовых полётов и проверки всех механизмов лайнера. Затем с участием посла Узбекистана в США Джавлона Вахабова была осуществлена приёмка самолёта.
«Это был не обычный рейс, — отметил временный поверенный в делах США в Узбекистане Алан Мельцер. — Самолёт доставил медицинское оборудование на сумму около 3 млн долларов для людей Каракалпакстана, предназначенное для помощи в борьбе с пандемией коронавируса. Кроме того, компания Boeing для этой же цели передала пожертвования в сумме 100 тысяч долларов наличными».
Как уточнили в пресс-службе Uzbekistan Airways, это третий гуманитарный рейс, организованный совместно с Boeing, два предыдущих были осуществлены в 2016 году. В состав груза, предоставленного благотворительной организации Project C.U.R.E., вошли больничные койки, матрасы и инвалидные коляски. Project C.U.R.E. — крупнейший в мире дистрибьютор гуманитарных грузов.
Uzbekistan Airways начала коммерческую эксплуатацию «Дримлайнеров» в сентябре 2016 года, став первым заказчиком Boeing 787 в Центральной Азии. Два первых лайнера прибыли в 2016 году, третий — в 2018 году, ещё два — в 2019 году. Таким образом, Boeing завершил заказ по поставке самолётов этого типа отечественной авиакомпании.
«Дальность хода и топливная экономичность самолётов семейства Boeing 787 Dreamlier позволят Uzbekistan Airways гибко выстраивать маршрутную сеть и подготовиться к будущему росту после окончания кризиса на рынке гражданской авиации», — сообщили в авиакомпании.
На днях президент Узбекистана подписал постановление об ускорению процессов трансформации Uzbekistan Airways. Документом предусмотрены возврат лизингодателю и продажа самолётов Boeing 757, а также продажа Boeing 767. Кроме того, планируется взять в аренду два Airbus A321neo LR (дальнемагистральные) и три A321neo и переоборудовать четыре A320 в экономкласс.