Франция Фуқаро авиацияси миллий мактаби (ENAC) билан биргаликда Тошкент давлат транспорт университети таркибида Фуқаро авиацияси учувчиларини тайёрлаш мактаби ташкил этилади. Бу ҳақда президент Шавкат Мирзиёевнинг 30 апрелдаги «Фуқаро авиацияси корхоналарини трансформация қилиш ва қўллаб-қувватлаш чора-тадбирлари тўғрисида"ги қарорида сўз боради.
Мактабда таълим фаолияти 2021/2022 ўқув йилидан бошланади ҳамда дастлаб қўшма таълим дастурлари (double degree) асосида «Ҳаво кемаларининг парвоз эксплуатацияси» бакалавр таълим йўналиши бўйича кадрлар тайёрлаш ташкил этилади.
Мактабда талабалар ўқиши учун тўлов-контракт миқдори Франциянинг Фуқаро авиацияси миллий мактаби билан келишилган ҳолда Тошкент давлат транспорт университети томонидан белгиланади.
Мактаб битирувчиларига Франциянинг Фуқаро авиацияси миллий мактабининг белгиланган намунадаги дипломи берилади ва у Ўзбекистонда олий маълумот тўғрисидаги ҳужжат сифатида эътироф этилади.

В Ташкентском государственном транспортном университете совместно с Французской национальной школой гражданской авиации (ENAC) будет открыта Школа по подготовке пилотов гражданской авиации. Об этом говорится в постановлении президента Шавката Мирзиёева от 30 апреля «О мерах по трансформации и поддержке предприятий гражданской авиации».
Школе примет первых студентов с 2021/2022 учебного года. Первоначально на основании совместных образовательных программ (double degree) будет организована подготовка кадров по направлению образования бакалавриата «Летная эксплуатация воздушных судов».
Выпускники школы будут получать диплом установленного образца Французской национальной школы гражданской авиации, который будет признаваться в Узбекистане.
Сумма контракта за обучение будет определяться Ташкентским государственным транспортным университетом по согласованию с ENAC.