«Ўзбектелеком» АК халқаро пакетли коммутация марказининг ўтказувчанлик қобилияти кенгайтирилиб, интернет тезлиги 1800 Гбит/секундга етказилади. Бу борадаги лойиҳанинг параметрлари Вазирлар Маҳкамасининг 17 апрелдаги қарорида белгиланган, дея хабар берди Normа. Ҳужжатда лойиҳани амалга ошириш муддати кўрсатилмаган.
Ҳужжатга кўра, лойиҳа танловда ғолиб чиққан АҚШнинг Winncom Technologies компанияси томонидан амалга оширилади.
Лойиҳанинг техник-иқтисодий асоси бўйича умумий қиймати 25,9 млн долларни ташкил этади:
• «Ўзбектелеком» АК BNG ва DPI қурилмаларининг ўтказувчанлик қобилиятини кенгайтириш учун — 4,97 млн доллар:
• «Ўзбектелеком» АК маълумотлар узатиш тармоғининг ўтказувчанлик қобилиятини кенгайтириш учун — 4,99 млн доллар;
• «Ўзбектелеком» АК халқаро пакетли коммутация марказини ўтказувчанлик қобилиятини кенгайтириш учун — 4,98 млн доллар;
• «Ўзбектелеком» АК маълумотлар узатиш ядро тармоғида хизматлар кўрсатишнинг ўтказувчанлик қобилиятини кенгайтириш учун — 4,99 млн долларлик машина ва ускуналар харид қилиниши маълумот учун қабул қилинди.
Лойиҳа «Алоқабанк»нинг умумий қиймати 19,9 млн доллар миқдоридаги кредити, шунингдек, «Ўзбектелеком» АКнинг 5,9 млн доллар миқдоридаги ўз маблағлари ҳисобида молиялаштирилади.
Эслатиб ўтамиз, сўнгги бор интернет-каналнинг кенгайтирилиши 2018 йилда Ўзбекистонда амалга оширилган эди. Ўшанда каналнинг тезлиги 110 дан 1200 Гбит/с гача етказилган эди.

Пропускная способность центра международной пакетной коммутации компании «Узбектелеком» будет расширена, скорость интернета достигнет 1800 Гбит/с. Техническо-экономические параметры этого проекта утвердил постановлением от 17 апреля Кабинет министров Узбекистана. Срок реализации проекта в документе не указан.
В документе указано, что проект будет реализован компанией Winncom Technologies (США), которая выиграла конкурс, сообщила Norma.uz.
Общая стоимость проекта по технико-экономическому обоснованию составляет 25,9 млн долларов, в том числе для:
• расширения пропускной способности устройств BNG и DPI компании «Узбектелеком» — 4,97 млн долларов;
• расширения пропускной способности сети передачи данных «Узбектелекома» — 4,99 млн долларов,
• расширения пропускной способности центра международной пакетной коммутации «Узбектелекома» — 4,98 млн долларов;
• закупки машин и оборудования для расширения пропускной способности оказания услуг в ядровой сети передачи данных «Узбектелекома» — 4,99 млн долларов.
Источниками финансирования проекта определены кредит «Алокабанка» общей стоимостью 19,9 млн долларов и собственные средства «Узбектелекома» — 5,9 млн долларов.
Напомним, в последний раз существенное расширение интернет-канала производилось в Узбекистане в 2018 году — со 110 до 1200 Гбит/с.
В том же году мобильный оператор UMS (сейчас — Mobiuz) получил право прямого выхода на международные сети телекоммуникаций для собственных коммерческих нужд, без права оказания соответствующих услуг другим операторам и провайдерам. Либерализовать доступ к внешнему интернет-каналу, открыв его для всех участников рынка, планировалось Стратегией инновационного развития Узбекистана на 2019−2021 годы.