Олий Мажлис Қонунчилик палатаси депутати, ЎзЛиДеП фракцияси аъзоси Расул Кушербаев Alter Ego лойиҳасига берган интервьюсида яна бир бор Ўзбекистон халқи давлат органларининг асосий мансабдор шахсларини сайлашга тайёрлигини таъкидлади.
«Биринчидан, мен асосий мансабдор шахсларни тайинлашни сайловлар орқали амалга оширар эдим. Прокурор, маҳаллий судьялар, биз айтадигандек милиция бошлиғини. Агар керак бўлса, вазирларни ҳам очиқ танлов орқали» — деди у.
«[Одамлар] тайёр. Одамлар президентни, депутатни сайлайди. Президент — мамлакатнинг етакчиси, унинг алоҳида сиёсий иродаси бор, у йўналтиради ва ҳоказо. Агар халқ бундай одамни хатосиз танласа, унда нега халқ бошқа шахсларни танлаши мумкинлигига ишониш мумкин эмас», — дея қўшимча қилди парламент аъзоси.
Февраль ойида Расул Кушербаев халқ ҳокимларни сайлашга тайёр эмаслиги ҳақидаги фикрга кўшилмаслигини маълум қилган эди. «Рухсат бераётганларнинг ўзи тайёр эмас», — деган эди у.
Март ойида президент Шавкат Мирзиёев «биз битта маҳалла раисини ҳам адолатли сайлай олмаймиз-ку», — дея таъкидлаган эди. «Жамият тайёр бўлмаган муҳитга сайловларни қўйиш хиёнат эмасми?», — бу хиёнат деган эди давлат раҳбари.
Ҳозирда вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимлари тегишли халқ депутатлари кенгаши томонидан тасдиқлангандан кейин президент томонидан лавозимга тайинланади ва лавозимдан озод қилинади. Шу билан бирга, президент ушбу лавозимга номзодни кенгашда қатнашган ҳар бир партия гуруҳи билан маслаҳатлашгандан сўнг тайинлайди. Туман ва шаҳар ҳокимлари вилоят ҳокимлари (Тошкент туманлари ҳокимлари — шаҳар ҳокими томонидан) томонидан тайинланади ва лавозимдан озод қилинади ҳамда тегишли кенгаш томонидан тасдиқланади.

Депутат Законодательной Палаты Олий Мажлиса, член фракции УзЛиДеП Расул Кушербаев в интервью проекту Alter Ego в очередной раз заявил, что народ Узбекистана готов к выборам основных должностных лиц государственных органов.
«Во-первых, я бы сделал назначение основных должностных лиц через выборы. Назначение прокурора, судей на местах, начальник милиции, как у нас называют. Если бы пришлось, то министров тоже через открытый конкурс», — заявил он.
«[Люди] готовы. Люди же выбирают президента, люди же выбирают депутата. Президент — лидер страны, у него есть отдельная политическая воля, он направляет и так далее. Если такого человека без ошибки народ выбирает, то почему народу нельзя доверять, что они смогут нормально других лиц выбрать», — добавил парламентарий.
В феврале Расул Кушербаев отметил, что не согласен с мнением, что народ не готов к выборам хокимов. «Не готовы те, кто даёт разрешение», — говорил он.
В марте президент Шавкат Мирзиёев заявил, что «мы даже председателя махалли не можем справедливо избрать», а потом добавил, что «внедрять выборы в среду, к которой не готово общество, — это предательство».
Сейчас хокимы областей и Ташкента назначаются и освобождаются от должности президентом после утверждения соответствующим кенгашем народных депутатов. При этом кандидатуру предлагает президент — после консультаций с каждой из представленных в кенгаше партийных групп. Хокимы районов и городов назначаются и освобождается от должности хокимами области (хокимы районов Ташкента — хокимом города) и утверждается соответствующим кенгашем.