Монополияга қарши курашиш қўмитаси пахта ёғи ва чигит нархини шаклланиши устидан назоратни кучайтираяпти, деб хабар бермоқда қўмита матбуот хизмати.
Қўмита маълумотларига кўра, пахта ёғи нархининг ошишига асосий сабаб — бу ёғ ишлаб чиқарувчи давлатлардаги кунгабоқар ёғи нархининг кўтарилишидир.
Бироқ, МҚКҚ томонидан олиб борилган ўрганишлар натижасида маҳаллий ишлаб чиқарувчи хўжалик юритувчилар томонидан «Рақобат тўғрисида"ги қонун бузилиш аломатлари борлиги аниқланди. Қўмита улар мавжуд вазиятдан фойдаланиб, уруғлар нархини асоссиз ошириб юбориши ёки бозорда унинг таъминотини сунъий равишда жиловлаши мумкин деб ҳисоблайди.
«Хусусан, қўмитада ташкил этилган ишчи гуруҳ томонидан товар бозорида ўзаро рақобатчи бўлган пахта-тўқимачилик кластерлари ва кооперациялари ўртасида келишиб олинган ҳаракатлар ва келишувлар бор ёки йўқлиги аниқлаштирилмоқда. Келишувлар аниқланган ҳолда уни орқасидан сунъий равишда нархларни белгилашга ёки сақлаб туришга, ишлаб чиқариш ва маҳсулот сотиш бозорлари устидан назорат ўрнатишга, таклиф ҳажмини сунъий равишда ўзгартириш мақсадида ишлаб чиқариш ҳажмларини келишиб олишга қаратилган ҳаракатлар мавжудлигини аниқлаш юзасидан чуқур таҳлил ўтказиляпти», — дейилади хабарда.
МҚКҚ пахта ёғи нархларининг ўсишини олдини олиш учун битта харидор томонидан пахта ёғини 3 тоннадан кўп бўлмаган миқдорда товар ва хом ашё биржасида сотиб олиш ҳажмини чеклади.
Қўмитанинг огоҳлантиришича, рақобатга зид бўлган ҳаракатлар аниқланган тақдирда, Монополияга қарши курашиш қўмитаси компания ва шахсларга нисбатан қонунда белгиланган тартибда ҳамма зарур чораларни кўради.
«Ўзёғмойсаноат» уюшмаси матбуот хизмати раҳбари Фахриддин Калоновнинг «Газета.uz»га берган интервьюсида (суҳбат 5 апрелда бўлиб ўтган) у асосан кунгабоқар ёғининг нархи ўсиб бораётгани, пахта ёғининг катта қисми эса фонд биржасида сотилмай қолаётганини таъкидлаган эди.
Унинг сўзларига кўра, март ойида 17379 тонна пахта ёғи фонд биржаси савдоларига қўйилган, бироқ шундан 5197 тоннаси (30 фоиз атрофида) харид қилинган холос. Ёғни сотиб олган тадбиркорнинг устама нархини ҳисобламаганда, бир литр пахта ёғи 11,5−12,4 минг сўм атрофида бўлган (шунга қарамасдан, 1 апрелдан 14 апрелгача пахта ёғининг нархи бир тонна учун 11,3 млндан 17,3 млн сўмгача кўтарилиб кетган).
24 апрель куни сенаторлар ўсимлик ёғи, кунгабоқар, зиғир ва соя уруғи импортига ҚҚСни бекор қилишни маъқуллади. Бундан ташқари, кунгабоқар ва пахта ёғи ҳамда уларнинг уруғларига экспорт божлари жорий этилади. Молия вазири ўринбосари Дилшод Султонов солиқ имтиёзлари сабабли бюджетга 267 млрд сўмлик тушум бўлмаслигини ҳамда йўқотиш ўрни қандай қопланишини маълум қилди.

Антимонопольный комитет усиливает контроль над ценообразованием хлопкового масла и семян хлопчатника в Узбекистане, сообщила пресс-служба АМК.
По данным комитета, одна из главных причин, влияющей на рост стоимости хлопкового масла, — это рост стоимости на подсолнечное масло в основных странах-производителях.
Однако, как показывает предварительное изучение АМК, имеются признаки нарушения закона «О конкуренции» со стороны отечественных предприятий, реализующих технические семена хлопчатника. Комитет считает, что они могли воспользоваться сложившейся ситуацией и необоснованно повысить стоимость на семена либо искусственно сдерживать его предложение на рынке.
«В частности, созданная в комитете рабочая группа начала изучение наличия согласованных действий и соглашений хозяйствующих субъектов — текстильных кластеров и коопераций, ограничивающих конкуренцию, создающих, тем самым искусственное установление или поддержание цен и согласование объемов производства с целью искусственного изменения объема предложения», — говорится в сообщении.
Для сдерживания роста цен на хлопковое масло Антимонопольный комитет, в качестве первоочередной меры, ограничило объём закупок на товарно-сырьевой бирже одним покупателем хлопкового масла в объёме не более 3 тонн.
Антимонопольный комитет предупредил, что в случае выявления антиконкурентных действий, будут приняты все предусмотренные законом меры в отношении компаний и лиц, незаконно поднявших цены на масложировую продукцию.
В интервью «Газете.uz» пресс-секретарь ассоциации Фахриддин Калонов (беседа состоялась 5 апреля) отметил, что в основном растут цены на подсолнечное масло, в то время как большая часть хлопкового масла на биржевых торгах остаётся непроданной.
По его словам, в марте на биржевые торги выставили 17379 тонн хлопкового масла, из этого объёма купили только 5197 тонн (около 30%). Цены в среднем составили 11,5−12,4 тысячи сумов за литр, не считая наценки предпринимателя, купившего масло (при этом с 1 апреля по 14 апреля цены на хлопковое масло также выросли — с 11,3 млн до 17,3 млн сумов за тонну).
24 апреля сенаторы одобрили обнуление НДС на импорт растительного масла, семян подсолнечника, льна и сои. Кроме того, вводятся экспортные пошлины на подсолнечное и хлопковое масла, а также их семена. Заместитель министра финансов Дильшод Султанов сообщил, что бюджет недополучит 267 млрд сумов из-за налоговых льгот и рассказал, как будут покрывать потери.