Санитария-эпидемиологик осойишталик ва жамоат саломатлиги хизмати раҳбари ўринбосари Нурмат Отабеков сешанба куни ижтимоий тармоқларда коронавирусга қарши вакцина хусусий сектор томонидан пуллик тарзда қилинаётгани ҳақида хабарларга муносабат билдирди.
Унинг сўзларига кўра, хусусий иммунопрофилактика муассасалар (вакцинация марказлари) томонидан коронавирусга қарши эмлаш жараёнларига рухсат берилган. Шу билан бирга, ҳозирги кунда коронавирусга қарши вакциналар фақат давлат буюртмаси асосида олиб келинмоқда ва ушбу вакциналар билан аҳолининг хавф ости гуруҳига кирувчи қатламлари эмланмоқда.
«Хусусий иммунапрофилактик муассасалар ҳам ўзлари коронавирусга қарши вакцинани олиб келиб, эмлаш жараёнларини амалга оширишлари мумкин. Аммо ҳозирча бирор бир хусусий вакцинация марказида бундай амалиётлар ўтказилмаяпти», — деди Нурмат Отабеков.
Нурмат Отабеков кейинчалик мамлакатга олиб келинаётган вакциналарга давлат буюртмаси шакллантирилаётган чоғда хусусий сектор эҳтиёжи ҳам эътиборга олинишини таъкидлаб ўтди. Аммо ҳозирча фақат давлат муассасаларида хавф ости гуруҳига мансуб аҳоли қатламини коронавирусга қарши эмлаш тадбирлари амалга оширилмоқда.
«Хусусий сектор эҳтиёжи ҳам эътиборга олинса, уни юртимизга етказиб бериш билан шуғулланадиган ташкилот, шу жумладан, „Дори-дармон“ АК томонидан ҳам хусусий секторга йўналтирилиши мумкин», — деди у.
Тошкент шаҳар соғлиқни сақлаш бош бошқармаси бошлиғи ўринбосари Улуғбек Эгамбердиевнинг маълум қилишича, 28 апрелдан бошлаб Тошкентдаги марказий поликлиникаларда 65 ёшдан ошган фуқароларни «Спутник V» вакцинаси билан эмлаш бошланади. Шунингдек, у 27 апрель куни пойтахтдаги мактабгача таълим ташкилотлари ўқитувчилари ва мактаб ўқитувчиларига эмлаш ишлари бошланганини айтди.

Заместитель начальника Службы санитарно-эпидемиологического благополучия и общественного здоровья Нурмат Атабеков во вторник прокомментировал сообщения в сети о платной вакцинации от коронавируса в частных медицинских учреждениях.
По его словам, частным учреждениям иммунопрофилактики (центрам вакцинации) разрешено проводить вакцинацию против COVID-19, однако в настоящее время препараты ввозятся только на основании государственного заказа и используются для вакцинации уязвимых групп населения.
«Частные учреждения иммунопрофилактики также могут привезти свою вакцину от коронавируса и проводить вакцинацию. Но пока ни в одном частном центре вакцинации подобные процедуры не проводятся», — заявил замглавы СЭС.
Нурмат Атабеков отметил, что в будущем планируется учитывать спрос частного сектора при формировании госзаказа на вакцины, но пока производственные мощности производителей вакцины не в полной мере удовлетворяют спрос.
«Если учитывать спрос частного сектора, то организация, занимающаяся её поставкой, включая „Дори-Дармон“, может направить вакцины в частный сектор. Однако в настоящее время вакцинацию от коронавируса проводят только государственные учреждения», — сказал он.
Заместитель начальника главного управления здравоохранения Ташкента Улугбек Эгамбердиев сообщил, что с 28 апреля в центральных поликлиниках Ташкента стартует вакцинация граждан старше 65 лет вакциной «Спутник V». Он также заявил, что с 27 апреля началась вакцинация воспитателей дошкольных образовательных организаций и учителей школ столицы.