14 апрель куни Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёев ва Покистон Ислом Республикаси бош вазири Имрон Хоннинг видеоанжуман шаклидаги учрашуви бўлиб ўтди, дея хабар қилди давлат раҳбари матбуот хизмати.
Имрон Хон. Фото: Президент матбуот хизмати.
Онлайн-учрашувда Ўзбекистон ва Покистон ўртасидаги шериклик ва амалий ҳамкорликни кенгайтиришнинг асосий вазифалари батафсил кўриб чиқилди ва биринчи галдаги чоралар белгилаб олинди. Бўлажак тадбирлар режаси келишилди.
Конструктив сиёсий мулоқотни, парламентлараро ҳамда халқаро ва минтақавий тузилмалар доирасидаги яқин алоқаларни давом эттиришга алоҳида эътибор қаратилди.
Транспорт ва транзит соҳасидаги устувор лойиҳаларни илгари суриш, товар айирбошлашни кўпайтириш ва ишлаб чиқариш кооперациясини кучайтириш учун қулай шароитларни яратиш учун қўшимча чоралар кўриш, жумладан, имтиёзли савдо тўғрисида битим ва иқтисодиётнинг асосий тармоқларида ҳамкорлик бўйича «йўл харитаси»ни қабул қилиш, қўшма ишбилармонлик форумларини ўтказиш юзасидан келишувларга эришилди.
Мамлакатлар ўртасидаги авиақатновларни тиклаш масаласи ўрганилади.
Инвестициялар ва ташқи савдо вазирининг биринчи ўринбосари Лазиз Қудратов «Ўзбекистон 24» телеканалига берган интервьюсида июль ойида Покистон иштирокида бизнес ҳафталик, шунингдек савдо-иқтисодий ва илмий-техникавий ҳамкорлик бўйича ҳукуматлараро комиссиялар йиғилишлари, ишбилармонлик кенгаши учрашуви, саноат маҳсулотлари қўшма кўргазмасини ўтказиш режалаштирилаётганини маълум қилди.
Бош вазир ўринбосари — туризм ва спорт вазири Азиз Абдуҳакимов Покистоннинг Pakistan International Airlines ва Serene Air авиакомпаниялари билан музокаралар ўтказилгани тўғрисида хабар берди. Хусусан, Serene Air Ўзбекистонга тўғридан-тўғри қатновларни амалга оширишга қизиқиш билдирган.
«Бу ҳам Бухоро, ҳам Самарқандга. Яқин орада мамлакатлар ўртасида виза режимининг соддалаштирилиши ҳам муҳимдир, бу Покистондан кўпроқ сайёҳларни жалб қилишга имкон беради», — деди у.
Қурилиш вазири Илҳом Махкамовнинг қўшимча қилишича, мамлакатлар узунлиги 600 км га яқин Мозори-Шариф — Кобул — Пешовар темир йўл лойиҳасини амалга оширишни жадаллаштиришни ҳам муҳокама қилишди. Унга кўра, май ойида Афғонистонда жойлашган қурилиш майдончаларида экспедиция тадқиқотини ташкил этиш режалаштирилган.
Қурилиш вазирлиги раҳбари, шунингдек, Ўзбекистон Покистон портларидан фойдаланиш имкониятини кўриб чиқаётганини айтди. Март ойида ишчи гуруҳ уларнинг имкониятларини ўрганиб чиққан.

14 апреля прошёл саммит президента Узбекистана Шавката Мирзиёева и премьер-министра Пакистана Имрана Хана в режиме видеоконференции, сообщила пресс-служба главы государства.
Имран Хан. Фото: Пресс-служба президента.
Стороны договорились принять дополнительные меры по продвижению приоритетных проектов в области транспорта и транзита, формированию благоприятных условий для наращивания товарооборота и усиления производственной кооперации, включая принятие соглашения о преференциальной торговле и «дорожной карты» сотрудничества в основных отраслях экономики, проведение совместных деловых форумов.
Кроме того, обсуждались вопросы возобновления авиасообщения между странами.
Первый заместитель министра инвестиций и внешней торговли Лазиз Кудратов в интервью «Узбекистан 24» сообщил, что в июле планируется проведение бизнес-недели с участием Пакистана, а также заседания межправительственных комиссий по торгово-экономическому и научно-техническому сотрудничеству, заседание делового совета, совместная выставка промышленных товаров.
Вице-премьер — министр туризма и спорта Азиз Абдухакимов рассказал о проведении переговоров с пакистанскими авиакомпаниями Pakistan International Airlines и Serene Air. Последняя выразила интерес начать прямые рейсы в Узбекистан.
«Это и Бухара, и Самарканд. Важным также является предстоящее упрощение визового режима между странами, что также позволит привлечь больше туристов из Пакистана», — заявил он.
В начале года сообщалось, что Serene Air планирует организовать чартерные рейсы между Исламабадом и Ташкентом в рамках продвижения паломнического туризма в Узбекистан.
Министр транспорта Илхом Махкамов добавил, что страны также обсуждали ускорение реализации проекта железной дороги «Мазари-Шариф — Кабул — Пешавар» протяженностью около 600 км. По его словам, в мае планируется организовать экспедиционное обследование строительных участков, расположенных в Афганистане.
Глава Минтранса также заявил, что Узбекистан рассматривает использование портов Пакистана. В марте рабочая группа изучила их возможности.
«В целях синхронизации нормативных документов, создания правовой базы для торговли, в сфере транспорта, транзита в настоящее время разработан проект соглашения о транзитной торговле. В переговорах отдельное ударение было сделано на развитие транспортно-транзитной отрасли между нашими странами, что действительно способствует сокращению транспортных затрат, ускорению транспортной перевозки», — заявил оню