Ўтган ҳафтада ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камилов бошчилигидаги Ўзбекистон делегацияси Қатар давлатига амалий ташриф билан борди.
ТИВ матбуот хизматининг хабар беришича, 10 апрель куни Доҳада делегация Қатардаги «Толибон» ҳаракати сиёсий ваколатхонаси раҳбари мулла Бародар Ахунд билан учрашди.
Унда Афғонистонда барқарор ва узоқ муддатли тинчлик ўрнатиш мақсадида тинч сиёсий жараённи илгари суриш билан боғлиқ масалалар муҳокама қилинган.
Мулла Бародар Афғонистон муаммоларига доимий эътибор қаратаётгани учун Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёевга самимий миннатдорлик билдирди. Бундан ташқари, «Толибон» ҳаракати раҳбарияти вакили Ўзбекистоннинг Афғонистонда транспорт ва энергетика соҳаларида муҳим иқтисодий лойиҳаларни амалга ошириш бўйича ташаббусларини мамнуният билан қўллаб-қувватлади.
«У, айниқса, Ўзбекистон томонидан амалга оширилаётган йирик инфратузилма лойиҳалари нафақат Афғонистоннинг иқтисодий ривожланишига, балки мамлакатда тўлақонли тинч сиёсий жараённи бошлаш учун зарур шарт-шароитларни яратишга хизмат қилишини таъкидлади. Шу ўринда Афғонистон келажакда Марказий ва Жанубий Осиё ўртасида «ишонч ва ҳамкорлик кўприги»га айланиши мумкинлиги билдирилди», — дейилади ТИВ хабарида.
Шунингдек, Абдулазиз Камилов 11 апрель куни Қатар давлати амири Шайх Тамим бин Ҳамад Ол Соний, Қатар бош вазири ўринбосари, ташқи ишлар вазири Шайх Муҳаммад бин Абдулраҳмон бин Жосим Ол Соний билан ҳам учрашди.
Томонлар ўзаро сиёсий мулоқотни фаоллаштириш, шунингдек, савдо-иқтисодий ва инвестициявий соҳаларда ҳамкорликни сезиларли даражада ошириш зарурлигини таъкидлади.
Қолаверса, Афғонистонда узоқ муддатли тинчликка эриши ва хавфсизликни таъминлаш бўйича иклюзив музокараларни илгари суришнинг муҳимлиги таъкидланди.
Бундан ташқари, Ўзбекистон делегацияси Қатар савдо ва саноат вазири Али бин Аҳмад ал-Куварий билан ҳам учрашди.
Қатар томони, авваламбор, озиқ-овқат маҳсулотларини ишлаб чиқариш ва озиқ-овқат хавфсизлигини таъминлаш бўйича қўшма инвестиция лойиҳаларини ишлаб чиқишга, Ўзбекистоннинг туризм инфратузилмасини ривожлантиришда иштирок этишга қизиқиш билдирди.
Учрашув давомида Савдо-иқтисодий ҳамкорлик бўйича ҳукуматлараро қўшма комиссия йиғилишига тайёргарлик кўриш, икки мамлакат ишбилармон доиралари ўртасида тўғридан-тўғри алоқаларни фаоллаштириш тўғрисида келишувларга эришилди.

На прошлой неделе состоялся визит делегации Узбекистана во главе с министром иностранных дел Абдулазизом Камиловым в Катар.
Как сообщила пресс-служба МИДа, 10 апреля в Дохе делегация встретилась с главой политического офиса движения «Талибан» в Катаре муллой Бародаром Ахундом.
В ходе встречи обсуждены вопросы, связанные с продвижением мирного политического процесса в Афганистане.
Мулла Бародар выразил признательность президенту Узбекистана Шавкату Мирзиёеву за постоянное внимание к проблемам Афганистана. Кроме того представитель руководства движения «Талибан» приветствовал инициативы Узбекистана по реализации в Афганистане экономических проектов в сферах транспорта и энергетики.
«Он особо отметил, что крупные инфраструктурные проекты, осуществляемые Узбекистаном, будут содействовать не только экономическому развитию Афганистана, но и созданию необходимых условий для запуска полноценного политического процесса в стране. Таким образом, Афганистан в будущем может стать „мостом доверия и сотрудничества“ между Центральной и Южной Азией», — говорится в сообщении МИДа.
Абдулазиз Камилов также встретился с эмиром Катара шейхом Тамимом бин Хамадом Аль Тани и заместителем премьер-министра, министром иностранных дел шейхом Мухаммадом бин Абдулрахманом бин Джасемом Аль Тани.
Стороны подчеркнули необходимость существенного наращивания сотрудничества в торгово-экономической и инвестиционной сферах.
Кроме того, констатирована важность продвижения инклюзивных межафганских переговоров для установления долгосрочного мира и обеспечения безопасности в Афганистане.
Кроме того, Абдулазиз Камилов встретился с министром торговли и промышленности Катара Али бин Ахмадом ал-Кувари.
Катарская сторона выразила заинтересованность в проработке совместных инвестиционных проектов, в первую очередь, по производству пищевой продукции и обеспечению продовольственной безопасности, участию в развитии туристической инфраструктуры Узбекистана.
В ходе встречи достигнуты договоренности о подготовке к проведению заседания совместной межправительственной комиссии по торгово-экономическому сотрудничеству и активизации прямых контактов между деловыми кругами двух стран.