Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёев ва Венгрия бош вазири Виктор Орбан музокараларни икки мамлакат расмий делегациялари иштирокида давом эттирдилар, дея хабар бермоқдапрезидент матбуот хизмати.
Хабарга кўра, сўнгги тўрт йил ичида икки мамлакат ўртасидаги товар айирбошлаш ҳажми қарийб уч бараварга ошди. Ўзбекистон Савдо-саноат палатаси маълумотларига кўра, 2020 йилда товар айланмаси 109,3 млн долларни ташкил этди (2019 йилга нисбатан + 53,9%), шу жумладан экспорт — 538,3 минг доллар, импорт — 108,7 млн доллар (+ 54,1%).
Музокарада икки томонлама «ҳамкорлик бобида ҳали ишга солинмаган жуда катта имкониятлар» борлиги таъкидланди. Асосий эътибор савдо-иқтисодий, инвестициявий ва молиявий алоқаларни янада ривожлантириш масалаларига қаратилди.
Президент Шавкат Мирзиёев мамлакатлар ўртасидаги товар айирбошлашни кўпайтириш, савдо ҳажми мувозанатини тенглаштириш, зарур маҳсулотларни ўзаро етказиб беришни кўпайтириш муҳимлигини таъкидлади. Будапештда ташкил этилаётган Ўзбекистон-Венгрия савдо уйи имкониятларидан самарали фойдаланиш зарурлиги таъкидланди.
Венгрия тажрибаси асосида Ўзбекистонда озиқ-овқат саноати, фармацевтика, қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини қайта ишлаш, кимё ва машинасозлик соҳаларида янги лойиҳаларни амалга оширишга келишиб олинди.
Савдо-саноат палатасида «Газетa.uz» хабар беришига кўра, 30 март куни эрталаб, ўзбек-венгер ишбилармонлар кенгашининг биринчи йиғилишидан сўнг, Ўзбекистон ва Венгрия вазирликлари, идоралари, саноат бирлашмалари раҳбарлари ўртасида G2B ва В2 В учрашувлари бўлиб ўтди. Натижада шу жумладан Ягона республика процессинг маркази ва Венгриянинг Spectrum Security Safety Kft компанияси ўртасида ҳамкорлик битимлари имзоланди.
Самарқанд ва Жиззах вилоятларида иқтисодий ва ижтимоий соҳаларни модернизация қилиш, жумладан, қишлоқ хўжалигини саноатлаштириш, экспорт салоҳиятини ошириш борасида Венгрия тажрибасини татбиқ этиш мўлжалланмоқда. Шу мақсадда Венгриядан юқори малакали экспертлар гуруҳи Ўзбекистонга келди.
Ўзбекистон президенти икки мамлакат ҳудудлари ўртасида шериклик алоқаларини ўрнатиш, ҳар йили Минтақалар форумини ўтказишни таклиф этди.
Венгрия қишлоқ хўжалиги, меваларни сақлаш ва қайта ишлаш, балиқчилик ҳамда уруғчилик соҳаларидаги илғор тажриба ва технологиялар билан алмашишга тайёрлигини билдирди.
2021 йилда ўзбекистонлик талабалар учун Венгриядаги олий ўқув юртларида 100 дан ортиқ грант ажратилган. Шу йили Тошкентда Дебрецен университети иш бошлайди.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев и премьер-министр Венгрии Виктор Орбан продолжили переговоры с участием официальных делегаций двух стран, сообщила пресс-служба главы государства.
Как отмечается в сообщении, за последние четыре года объем торговли между двумя странами увеличился почти в три раза. По данным Торгово-промышленной палаты Узбекистана, в 2020 году товарооборот составлял 109,3 млн долларов (+53,9% по сравнению с 2019 годом), в том числе экспорт — 538,3 тысячи долларов, импорт — 108,7 млн долларов (+54,1%).
В ходе переговоров президент Узбекистана и премьер-министр Венгрии отметили наличие «огромных незадействованных возможностей для сотрудничества». Основное внимание было уделено вопросам укрепления торгово-экономических, инвестиционных и финансовых связей.
Президент Шавкат Мирзиёев отметил важность наращивания товарооборота, устранения дисбаланса в двусторонней торговле и взаимных поставок востребованной продукции. Он подчеркнул, что нужно эффективно использовать возможности создаваемого в Будапеште Узбекско-Венгерского торгового дома.
Достигнуты договоренности о реализации в Узбекистане новых проектов в области пищевой промышленности, фармацевтики, переработки сельхозпродукции, химии и машиностроения с применением опыта Венгрии.
Как сообщили «Газете.uz» в Торгово-промышленной палате, утром 30 марта после первого заседания узбекско-венгерского делового совета прошли G2B и В2 В встречи между руководителями министерств, ведомств, отраслевых объединений и компаний Узбекистана и Венгрии. По итогам были подписаны соглашения о сотрудничестве, в том числе между Единым общереспубликанским процессинговым центром и венгерской компанией Spectrum Security Safety Kft.
В Самаркандской и Джизакской областях планируется внедрение венгерского опыта по модернизации экономики и социальной сферы, индустриализации сельского хозяйства и повышению экспортного потенциала. С этой целью из Венгрии прибыла группа высококвалифицированных экспертов.
Президент Узбекистана предложил установить партнерские связи между регионами двух стран и проводить ежегодно Форум регионов.
Венгерская сторона выразила готовность обмениваться опытом и технологиями в области сельского хозяйства, хранения и переработки фруктов, рыбоводства и семеноводства.
В нынешнем учебном году студенты из Узбекистана получили более 100 грантов для обучения в вузах Венгрии. В этом году в Ташкенте начнет свою работу Дебреценский университет. На переговорах достигнута договоренность о последовательном продолжении сотрудничества и укреплении связей между учреждениями науки и культуры.