Спорт ва жанговар самбо бўйича 2021 йилги Жаҳон чемпионати 12−14 ноябрь кунлари Тошкентда бўлиб ўтади, деб хабар бермоқда Халқаро самбо федерацияси (FIAS) матбуот хизмати.
«Бизга Жаҳон чемпионатини ўтказиш учун ариза Ўзбекистон самбо ассоциациясидан келиб тушди. Тошкент 2025 йилда ёшлар ўртасидаги Осиё ўйинларини ўтказишини ёдда тутган ҳолда, мен Ўзбекистонга ушбу чемпионатни ўтказиш имкониятини тақдим этишни мақсадга мувофиқ деб биламан», — деди FIAS президенти Василий Шестаков.
Спортчилар 21 медаллар тўплами учун кураш олиб боришади — 14 таси спорт самбоси (эркаклар ва аёллар ўртасида еттитадан) ва еттитаси жанговар самбо (эркаклар ўртасида), деб хабар беради РИА Новости.
Мусобақа ноябрь ойида Москвада ўтказилиши керак эди, аммо Спорт арбитраж судининг (CАС) декабрдаги қарори туфайли Россия икки йил давомида Жаҳон чемпионатлари ва Олимпия ўйинларини ўтказишга даъво қила олмайди. Шунинг учун Халқаро самбо федерацияси ва Бутунроссия самбо федерацияси мусобақани бошқа мамлакатга ўтказишга қарор қилди.

Чемпионат мира по спортивному и боевому самбо 2021 года состоится 12−14 ноября в Ташкенте, сообщили в пресс-службе Международной федерации самбо (FIAS). Соответствующее решение было принято на заседании 24 марта.
«Мы получили заявку на проведение чемпионата мира от Ассоциации самбо Узбекистана. Памятуя о том, что в Ташкенте состоятся Азиатские юношеские Игры в 2025 году, считаю целесообразным предоставить возможность Узбекистану провести этот чемпионат», — сказал на заседании президент FIAS Василий Шестаков.
Спортсмены разыграют 21 комплект медалей — 14 в спортивном самбо (по семь среди мужчин и женщин) и семь в боевом самбо (среди мужчин), сообщило РИА Новости.
Соревнование должно было пройти в ноябре в Москве, но из-за декабрьского вердикта Спортивного арбитражного суда (CAS) Россия два года не может претендовать на проведение в стране чемпионатов мира и Олимпийских игр. Поэтому Международная федерация самбо и Всероссийская федерация самбо решили перенести турнир в другую страну.