Америка Қўшма Штатлари армиясининг муҳандислар корпуси (United States Army Corps of Engineers, USACE) гидротехник иншоотларнинг хавфсиз ишлашини мониторинг қилиш бўйича мутахассислари гуруҳи 15 март куни Ўзбекистонга етиб келди, дея хабар берди «Дунё» ахборот агентлиги.
Мутахассислар Сув хўжалиги вазирлиги, «Ўзбекгидроэнерго», «Давсувхўжаликназорат» инспекцияси ва бошқа тузилмалар вакиллари билан биргаликда 28 мартга қадар Қашқадарё ва Сурхондарё вилоятларидаги Гиссарак ва Тўполон тўғонларини текширадилар.
Мутахассислар гидротехника иншоотларининг жисмоний ҳолати ва яхлитлигини ўрганадилар, уларнинг ишлашида юзага келиши мумкин бўлган хавфларни таҳлил қиладилар. Натижалар асосида юзага келиши мумкин бўлган носозликларнинг моделларини ишлаб чиқиш, оқибатларини таҳлил қилиш, шунингдек, сув ўтказгичларининг техник мониторинги ва хавфсизлиги даражасини ошириш бўйича тавсияларни ишлаб чиқиш режалаштирилган.
Январь ойи бошида USACE мутахассислари тўғон хавфсизлиги учун масъул бўлган ўзбекистонлик мутахассислар учун онлайн тренинглар ўтказдилар.
USACE 1775 йилда ташкил этилган бўлиб, АҚШда тўғонларнинг режалари, лойиҳалари, қурилиши ва тошқинлардан муҳофаза қилишга ҳамда табиий экотизимларнинг биологик хилма-хиллигини тиклашда масъул ҳисобланади. Шунингдек, корпус дунёнинг 110 мамлакатида гидротехника иншоотларини лойиҳалаштириш, қуриш, хавфсизлик бўйича тадқиқотлар ва дамбаларнинг ёрилиши оқибатларини бартараф этишда кўмаклашади.

Группа экспертов Корпуса военных инженеров армии США (United States Army Corps of Engineers, USACE) по мониторингу безопасного функционирования гидротехнических сооружений прибыла в Узбекистан 15 марта, сообщает ИА «Дунё».
Специалисты совместно с представителями Министерства водного хозяйства, «Узбекгидроэнерго», Государственной инспекции «Госводхознадзор» и других структур до 28 марта обследуют Гиссаракскую и Тупалангскую плотины в Кашкадарьинской и Сурхандарьинской областях.
Эксперты изучат физическое состояние и целостность гидросооружений, проанализируют потенциальные риски сбоев их функционирования. По итогам планируется разработка моделей возможных сбоев, анализ последствий, а также выработка рекомендаций по техническому мониторингу и повышению уровня безопасности плотин.
Ранее в январе эксперты USACE провели онлайн-тренинги для узбекских специалистов, ответственных за безопасность плотин.
USACE существует с 1775 года и несёт ответственность за планирование, проектирование, строительство плотин и защиту от наводнений, а также восстановление биоразнообразия природных экосистем в США. Корпус также помогает в проектировании, строительстве, обследовании безопасности гидросооружений и ликвидации последствий прорыва дамб в 110 странах мира.