Сурхондарё вилояти Денов туманида 28 ёшли фуқаро 20 ёшли қизга мажбуран уйланмоқчи бўлган. Бу ҳақда Тергов департаменти хабар бермоқда.
4 март куни соат 10:30 ларда Денов тумани Ўрикзор МФЙ., ҳудудида А.Р., ўзига тегишли «Spark» русумли автомашинасида С.Х. нинг олдига келиб тўхтаган.
Иккита номаълум шахслар билан қизга нисбатан куч ишлатиб, мажбурлаб автомашинасига ўтқизган ва улар йўлда тушиб қолганидан сўнг, «менга эрга тегсанг уйинга олиб бориб қўяман» деб шарт қўйиб олиб қочиб кетган.
Қиз А.Р.га турмушга чиқишга розилик берган ва ота-онасини ҳам рози қилишга ваъда бериб, қочган.
Ҳолат юзасидан ЖКнинг 136-моддаси (аёлни эрга тегишга мажбур қилиш ёки унинг эрга тегишига тўсқинлик қилиш) билан жиноят иши қўзғатилган.
Дастлабки тергов давомида, А.Р., С.Х.,нинг эрга тегиб кетмаслиги учун олиб қочганлигини, унинг шериклари 25 ёшли З.С., ҳамда 18 ёшли А.Э., эканликлари аниқланган.
Ҳозирда тергов ҳаракатлари олиб борилмоқда.
Тергов департаменти қайд этишига кўра, Жиноят кодексининг нормаларига асосан, жиноятни содир этган шахслар базавий ҳисоблаш миқдорининг 25 бараваригача миқдорда жарима ёки 360 соатгача мажбурий жамоат ишлари ёки 3 йилгача ахлоқ тузатиш ишлари ёхуд 1 йилдан 3 йилгача озодликни чеклаш ёки 3 йилгача озодликдан маҳрум қилиш билан жазоланиши мумкин.

В Денауском районе Сурхандарьинской области мужчина пытался принудить девушку к браку, сообщила пресс-служба Следственного департамента при МВД Узбекистана.
Инцидент произошел 4 марта. Трое мужчин — 28-летний Абдулло Р., 25-летний Зухриддин С. и 18-летний Аслиддин Э. — подъехали к 20-летней Согдиане Х., когда она шла по махалле и усадили её в Spark.
После того, как Зухриддин С. и Аслиддин Э. вышли из машины, Абдулло Р. поставил девушке условие, что он отвезёт её домой, если она согласится выйти за него замуж. Девушке удалось выйти из автомобиля после того, как она дала согласие и пообещала уговорить своих родителей.
Потерпевшая обратилась с заявлением в УКД ОВД Денауского района. По данному факту было возбуждено уголовное дело по статье 136 (принуждение женщины к вступлению в брак) Уголовного кодекса Узбекистана.
В ходе следствия выяснилось, что Абдулло Р. пытался таким образом не допустить, чтобы Согдиана Х. вышла замуж за другого парня.
В Следственном комитете отметили, что за совершение подобного преступления предусмотрена уголовная ответственность, которая влечёт за собой наложение штрафа до 25 пяти базовых расчётных величин или обязательные общественные работы до 360 часов или исправительные работы до трёх лет либо ограничение свободы от 1 года до 3 лет или лишение свободы до трёх лет.