24 февраль куни Давлат солиқ қўмитаси раиси Шерзод Кудбиев буджетга тўланадиган солиқ суммаларини камайтириш ва ҚҚС суммаларини ноқонуний қабул қилиш муаммосига дуч келган 50 га яқин кишидан иборат бир гуруҳ тадбиркорлар билан учрашув ўтказди.
ДСҚ раиси мамлакатда «яширин иқтисодиёт» га қарши кураш бошланганини, хусусан, «шубҳали» корхоналар фаолияти фаоллаштирилганлигини таъкидлади. У бу масалада ортга қайтилмаслигини айтди.
Шерзод Кудбиевнинг сўзларига кўра, 1 февраль ҳолатига ҚҚС бўйича ҳисобланган сумма 9,2 трлн сўмга етди, аммо бу давлатга шунча миқдорда маблағ келиб тушганини англатмайди.
«9 трлн 200 млн сўм алдаб тўланмаганлиги натижасида, майли унинг бир қисмидир, 1−2 трлндир. Ҳозир бунинг тагига етамиз битталаб», — дея таъкидлади Шерзод Кудбиев.
Унинг таъкидлашича, 24 февраль куни солиқ қўмитаси таркибига 396 «шубҳали» компаниялардан яна 129 та корхона киритилган. Шу тариқа, ҚҚСни қоплаш миқдорини бекор қилиш билан янги тўлқин пайдо бўлиши кутилмоқда, дея огоҳлантирди ДСҚ раҳбари.
Давлат солиқ қўмитаси раисининг сўзларига кўра, «бир кунлик фирмалар» умри анча қисқарган — эндликда улар 300−400 млн сўмлик «фиктив» битимларни амалга оширганидан сўнг, ёпилмоқда. Баъзи фирмалар «давлатдан эмас, балки занжирдаги ҳар бир тадбиркордан ўғирлаб» 300 млрд сўмлик ҳисоб-фактураларни расмийлаштираётганини кўриш мумкин.
«Кеча битта фирма шунча уряпмиз, 300 млрдга битта счет-фактура ҳам ёзадими? 300 млрдга, йигитлар. Кимни алдаяпмиз биз? Мен нима қилишим керак, энди мен у фирмани камерал қилишим керакми? Ўзбекистонда нима 300 млрд туради? Қурилишга ўтмаган, бошқага ўтмаган. 30 млн доллар бу. Сув омбори, самолет бўлиши мумкин. Билмадим, 3 кун олдин пайдо бўлган фирма унақа нарсалар қилмайдику. Энди бир-биримизни алдамайлик», — деди ДСҚ раиси.
Шерзод Кудбиев 3,1% ҳолларда (103 та компания учун) «фиктив» битимларнинг ҳақиқийлиги тасдиқланмаганлигини, 95% дан кўпроғи эса тасдиқланганлигини тан олди. Унинг сўзларига кўра, қўмита тадбиркорларга маблағларни қайтаришни тезлаштириш устида иш олиб бормоқда.
Фото:ДСҚ
««Обналчи» ҳалол тадбиркорнинг биринчи ва ягона душмани. У давлатни, жамиятни алдайди. Майли ўзи, нима сизлар ўйлаяпсизлар 5 фоиз билан бой бўлиб қоладими? Йўқ, кечирасизлар. Бу коронавирусдан баттар. Бунинг «цепочка"си ҳаммага таъсир қиляпти. Битта орада «обналчи» чиқиб қолса, ҳаммага таъсир қилади», — дея таъкидлади Солиқ қўмитаси раиси.
Бундай ноқонуний ҳаракатлар тўғрисида тўпланган барча ҳужжатлар ҳуқуқни муҳофаза қилиш идораларига юборилган.
Учрашув иштирокчиларидан бири ДСҚдан ёрдам ва молиявий амнистия сўради. Шерзод Кудбиевнинг таъкидлашича, ҚҚС суммаларини ҳисобга олиш учун ноқонуний равишда қабул қилиш натижасида солиқ қарзлари бўлган тадбиркорларга Солиқ кодексига мувофиқ, қисмларга бўлиб тўлаш ҳуқуқи берилган. Бундан ташқари, 20 фоиз жарима қўлланилмайди. Бундан ташқари, агар тадбиркорлар барча керакли ҳужжатларни тақдим қилиб, 1 апрелгача ҳисоб-китобларни тартибга келтирсалар, улар жиноий жавобгарликка тортилмайди.
Бугунги кунга қадар ДСҚ «шубҳали» солиқ тўловчилар билан давлат бюджетига тўламасдан, деярли 1 трлн сўм миқдоридаги ҚҚС миқдорини ҳисобга олган молиявий операцияларни амалга оширган 10 мингга яқин корхонани аниқлади.
Аввалроқ, ДСҚ «шубҳали» корхоналар билан ишлайдиган 206 та давлат компаниялари рўйхатини эълон қилган эди.
«Нақдлаштирувчи фирмалар» («бир кунлик фирмалар») товарларни сотмайди ёки хизмат кўрсатмайди, балки пул маблағларини нақд қилиб беради ва фиктив ҳужжатларни расмийлаштиради. Масалан, 100 млн сўмлик битта ҳисоб-фактурадан «нақд пул билан ишлайдиган компания» ноқонуний равишда 15 млн сўм ишлаб топади, виждонли тадбиркор эса бундай даромад олиш учун меҳнатининг бир ойи ёки ундан кўпини сарф қилиши керак бўлади.
Бундан ташқари, сохта ҳужжатлар (ҳисоб-фактуралар) рўйхатдан ўтказилгандан сўнг, ҚҚС тўловчилари ҳисобот даври охирида ҳисоб-фактураларда кўрсатилган ҚҚС миқдорини ҳисобга олиш билан белгилайдилар ва шу билан тўланадиган солиқ миқдорини камайтирадилар ва давлат бюджетига зарар етказадилар, дея тушунтирди қўмита.

Председатель Государственного налогового комитета Шерзод Кудбиев 24 февраля провёл встречу с группой предпринимателей из около 50 человек, которые столкнулись с проблемой уменьшения налоговых сумм, подлежащих уплате в бюджет и незаконного принятия к зачёту сумм НДС.
Глава ГНК отметил, что в стране начата борьба с «теневой экономикой», в частности, с деятельностью «сомнительных» предприятий. Он заявил, что в этом вопросе обратного пути нет.
По его словам, на 1 февраля сумма зачёта по НДС достигла 9,2 трлн сумов, но это не значит, что такая сумма выплачена государству.
«В результате того, что 9,2 трлн сумов не были выплачены путём обмана… Ладно, это может быть какая-то часть — 1 трлн сумов, 2 трлн сумов или другая сумма. Мы сейчас это тщательно изучим», — заявил Шерзод Кудбиев.
Он указал на то, что 24 февраля налоговый комитет включил в список из 396 «сомнительных» компаний ещё 129 предприятий. Следовательно, ожидается новая волна с отменой сумм зачета НДС, предупредил глава ГНК.
Фото: ГНК.
Председатель Государственного налогового комитета также рассказал, что срок жизни «фирм-однодневок» сильно сократился — теперь они закрываются после совершения «фиктивных» сделок на 300−400 млн сумов. Некоторые фирмы оформляют счета-фактуры на 300 млрд сумов, «которые крадутся не у государства, а у каждого предпринимателя в цепочке».
«Вот мы столько долбим. Вчера одна фирма оформила счёт-фактуру на 300 млрд сумов. Кого мы обманываем? Теперь я должен провести камеральную проверку у этой фирмы? Что может столько стоить в Узбекистане? Это 30 млн долларов. Водохранилище? самолёт? Я не знаю. Фирма, появившаяся три дня назад, не может совершать такие сделки. Давайте не будем друг друга обманывать», — сказал глава ГНК.
Шерзод Кудбиев признал, что в 3,1% случаев (у 103 компаний) факт «фиктивных» сделок не подтвердился, тогда как более 95% нашли своё подтверждение. Он заявил, что комитет работает над ускоренным возвращением сумм предпринимателям.
«Обнальщики — первые и единственные враги честного предпринимателя. Они обманывают государство и общество. Вы думаете, что они станут богаче из-за этих 5%. Извините, они хуже коронавируса. Если в цепочке обнаружат одного обнальщика, это повлияет на всех», — сказал он.
Все документы, собранные о подобных незаконных действиях, направлены в правоохранительные органы.
Один из участников попросил ГНК помочь и предоставить финансовую амнистию. Шерзод Кудбиев заявил, что предпринимателям, у которых возникла налоговая задолженность в результате незаконного принятия к зачёту сумм НДС, в соответствии с нормами Налогового кодекса, предоставлено право уплаты в рассрочку. Кроме того, не будет применена штрафная санкция в 20%. А если предприниматели предоставят все необходимые документы и приведут в порядок счета до 1 апреля, то не будут привлечены к уголовной ответственности.
До сегодняшнего дня ГНК выявил около 10 тысяч предприятий, проводившие с «сомнительными» налогоплательщиками финансовые операции, взявших в зачет суммы НДС в размере почти 1 трлн сумов, не уплатив их в госбюджет.
Ранее ГНК опубликовал перечень из 206 компаний с государственной долей, которые работали с «сомнительными» предприятиями.
«Фирмы-обналички» («фирмы-однодневки») не продают товар и не оказывают услуги, а обналичивают денежные средства и оформляют фиктивные документы. Так, к примеру, с одного счета-фактуры на 100 млн сумов «фирма-обналичка» незаконно зарабатывает 15 млн сумов, в то время как добросовестный предприниматель для получения такого дохода должен потратить месяц или более своего труда.
Кроме того, после оформления фиктивных документов (счетов-фактур) плательщики НДС по итогам отчётного периода относят суммы указанного в счетах-фактурах НДС к зачёту, уменьшая тем самым сумму налога к оплате и нанося ущерб госбюджету, объясняли в комитете.