Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёев 22 февраль куни БМТнинг Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгаши 46-сессиясининг юқори даражадаги сегменти ишида иштирок этади. Бу ҳақда президент матбуот хизмати хабар бермоқда.
Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгаш фаолияти бутун дунё бўйлаб инсон ҳуқуқлари ҳимоясини таъминлашга қаратилган БМТ тизимидаги энг нуфузли ҳукуматлараро органлардан бири ҳисобланади.
Кенгашга 47 та давлат аъзо. Ўтган йилнинг октябрида Ўзбекистон 2021−2023 йиллар даврига ушбу тузилма аъзоси этиб илк бор сайланди.
Коронавирус пандемияси муносабати билан кенгашнинг навбатдаги йиғилиши Женева шаҳрида видеоанжуман шаклида ўтказилади.
Йиғилиш кун тартибидан инсон ҳуқуқларига риоя этилиши ва уларни ҳимоя қилиш, шу жумладан фуқаролик, сиёсий, иқтисодий, ижтимоий ва маданий ҳуқуқларни таъминлаш билан боғлиқ энг долзарб масалалар ўрин олган. Шунингдек, Мянмадаги ҳолат ҳам муҳокама қилинади. 1 февраль куни Мьянмада ҳарбийлар ҳукумат раҳбарлари ҳибсга олингани ва мамлакатда бир йилга фавқулодда ҳолат жорий этилганини эълон қилган эди.
Тадбирда БМТ Бош котиби Антониу Гутерриш, Инсон ҳуқуқлари бўйича Олий комиссар Мишель Бачелет, қарийб 150 мамлакатдан давлат, ҳукумат раҳбарлари, ташқи ишлар вазирлари ва юқори даражадаги вакиллар иштирок этиши режалаштирилган.
Шавкат Мирзиёев форумнинг биринчи кунида, унинг ялпи қисмида нутқ сўзлайди. Давлат раҳбари ўз нутқида мамлакатда демократик янгиланишларни чуқурлаштиришнинг устувор йўналишлари ҳамда Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгаш доирасидаги ишларнинг асосий вазифаларига батафсил тўхталади.
Ўзбекистон президенти нутқининг тўғридан-тўғри трансляцияси мамлакатимизнинг марказий телеканалларида ҳам амалга оширилади.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 22 февраля примет участие в работе 46-й сессии Совета Организации Объединенных Наций по правам человека (СПЧ), сообщила пресс-служба главы государства.
В состав совета входят 47 государств-членов. В октябре прошлого года Узбекистан впервые был избран членом этой структуры на период 2021—2023 годов.
В связи с пандемией коронавируса нынешнее заседание совета будет проходить в городе Женеве в формате видеоконференции.
В повестку дня включены вопросы, связанные с соблюдением и защитой прав человека, в том числе обеспечением гражданских, политических, экономических, социальных и культурных прав. Ожидается также обсуждение положения в Мьянме, где 1 февраля военные объявили о введении чрезвычайного положения и смещении руководства страны.
В мероприятии планируется участие генерального секретаря ООН Антониу Гутерриша, Верховного комиссара по правам человека Мишель Бачелет, глав государств, правительств, министров иностранных дел и высоких представителей из порядка 150 стран мира.
Президент Узбекистана выступит в первый день работы форума на его пленарной части.
В своем выступлении Шавкат Мирзиёев остановится на приоритетах углубления демократических преобразований в стране и основных направлениях работы в рамках Совета по правам человека, говорится в сообщении. Ожидается трансляция по центральным телеканалам.