Бош прокуратура ҳузуридаги департамент ҳамда ДХХ томонидан Наманган вилоятида ўтказилган тезкор тадбир вақтида фуқароларни Россияга қалбаки ҳужжатлар билан жўнатишни мақсад қилган икки нафар шахс ушланди. Бу ҳақда «Газета.uz»га Бош прокуратура хабар берди.
Фуқаролар Н.Х. ва А.А.лар пандемия даврида Россия Федерациясига кириш тақиқланганидан фойдаланиб, ушбу давлатга кетиш истагида бўлган икки нафар фуқаронинг ишончига киради. Натижада уларни даволаниш мақсадида таклифнома асосида Россияга чиқариб юбориш учун сохта ҳужжатларни ҳамда бунинг эвазига 1 000 АҚШ доллари ва 5,2 млн сўмни олгани вақтида қўлга тушган.
Ҳолат юзасидан Жиноят кодексининг 168 (Фирибгарлик) ва 228-моддалари (Ҳужжатлар, штамплар, муҳрлар, бланкалар тайёрлаш, уларни қалбакилаштириш, сотиш ёки улардан фойдаланиш) билан жиноят иши қўзғатилган. Ҳозирда тергов ҳаракатлари давом этмоқда.
Аввалроқ, Ташқи меҳнат миграцияси агентлиги Ўзбекистонда пандемия даврида фуқароларни Россияга фирибгарлик йўли билан жўнатишга уринаётган шахслар пайдо бўлгани ҳақида огоҳлантирган эди. Агентлик фуқаролардан Россияга ҳудудига олиб кириб қўйиш хизматларини таклиф этаётган шахсларга ишонмаслик ва турли йўллар билан ушбу мамлакатга ноқонуний кириб боришга уринмасликни тавсия қилган эди. Сохта ҳужжатлар билан чегараларни кесиб ўтишга Ўзбекистон ва Россия қонунларига мувофиқ, жиноий жавобгарлик белгиланганини маълум қилганди.
Президент Владимир Путиннинг топшириғига биноан Россия ҳукумати 2021 йил 1 мартгача меҳнат муҳожирларини Россияда қурилиш ишларига соддалаштирилган тартибда жалб қилиш учун шароит яратиши лозим.

Сотрудники Департамента по борьбе с экономическими преступлениями при Генеральной прокуратуре задержали двух лиц в Наманганской области, пытавшихся отправить граждан в Россию по поддельным документам, сообщили «Газете.uz» в пресс-службе Генпрокуратуры.
По данным ведомства, Н. Х. и А. А. вошли в доверие двух граждан, которые планировали отправиться в в Россию, куда в настоящее время из-за пандемии коронавируса ограничен въезд. Задержанные обманным путём получили 1000 долларов и 5,2 млн сумов в обмен на отправку в РФ на основе поддельных документов, подтверждающих приглашение на лечение.
По данному факту возуждено уголовное дело по статьям 168 (мошенничество) и 228 (изготовление, подделка документов, штампов, печатей, бланков, их сбыт или использование) Уголовного кодекса. Ведётся следствие.
Ранее Агентство по внешней трудовой миграции сообщило, что в Узбекистане появились лица, которые путём мошенничества обещают вывезти граждан в Россию во время пандемии. В агентстве рекомендовали не доверять тем, кто предлагает услуги въезда на территорию РФ, и не пытаться въехать в эту страну нелегальным образом, что в итоге может привести к уголовному преследованию по законодательству Узбекистана и России.
«В настоящее время нашим соотечественникам, за исключением отдельных категорий граждан, запрещен въезд на территорию России для временной работы в индивидуальном порядке. В эту страну допускаются только те, кто направлен на работу организованно, на основании списка, предоставленного пограничным службам штабом правительства России по борьбе с коронавирусом», — говорится в сообщении.
По поручению президента Владимира Путина правительство России до 1 марта 2021 года должно создать условия для упрощенного привлечения трудовых мигрантов на строительные работы в Россию.