Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази (ИТИМ) томонидан тайёрланган Ўзбекистондаги йирик банкларнинг 2020 йилнинг IV квартали якунларига кўра, фаоллик индексида «Капиталбанк», Hamkorbank ва «Алоқабанк» энг юқори ўринларни эгаллади (индекс Газета.uz таҳририятида мавжуд).
Индекс ИТИМ томонидан мамлакатдаги 31 та тижорат банклари доирасида ишлаб чиқилган ва у ҳар чоракда янгиланиб турилади.
Индексни ҳисоблашда банкларнинг молиявий воситачилиги, молиявий имконияти, капитал, активлар, бошқарув самарадорлиги, ликвидлик каби тамойиллар ҳисобга олинади.
2020 йил 1 декабрь ҳолатига кўра, Ўзбекистон банк тизимининг активлари 366,1 трлн сўмни, мажбуриятлар 307,8 трлн сўмни ва капитал 58,4 трлн сўмни ташкил этди. Айни пайтда банк тизимида 55 274 киши ишлайди.
Банклар икки гуруҳга — катта ва кичик банкларга бўлинган. Ушбу гуруҳларнинг ҳар бири учун рейтинг алоҳида тузилган.
Йирик банкларнинг фаоллик индекси
17 та йирик банклар орасида «Капиталбанк» етакчи бўлди. Hamkorbank иккинчи ўрин, «Алоқабанк» учинчи ўринни эгаллади.
«Капиталбанк»нинг етакчи бўлишига молиявий воситачилик, активлар сифати ва ликвидлик бўйича кўрсаткичларининг юқори бўлганлиги сабаб бўлди. Хусусан, банкнинг муддатли депозитлари ва кредитларининг умумий миқдорига нисбатани 85 фоизни ташкил этди.
Hamkorbank молиявий имкониятлар бўйича етакчи сифатида тан олинди. Банкнинг битта филиали доирасида юридик ва жисмоний шахслар томонидан олинаётган кредитлар сони бошқа банкларникига қараганда анча кўп. Hamkorbank, шунингдек, рентабеллик ва ликвидлик даражаси бўйича энг йирик банклар бешлигига киради.
«Алоқабанк» эса молиявий воситачилик, капитал ва активлар сифати бўйича юқори кўрсаткичларни намойиш этди.
Кичик банкларнинг фаоллик индекси
Кичик банклар бўйича фаоллик индексида «Давр банк», «Зираат банк», шунингдек, «Универсал банк» етакчи ўринларни эгаллашди.
Батафсил таҳлил «Иқтисодий шарҳ» журналининг навбатдаги сонида эълон қилинади. Тадқиқотнинг методологияси ва батафсил маълумотларини ўз ичига олган тўлиқ ҳисоботни Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар марказига (телефон: 78−150−02−02, электрон почта: k.khamidov@cer.uz) сўров юбориш орқали олишингиз мумкин.

Центр экономических исследований и реформ (ЦЭИР) подготовил Индекс активности банков Узбекистана за IV квартал 2020 года (есть у редакции «Газеты.uz»).
Индекс разработан самим ЦЭИР для 31 коммерческого банка страны и обновляется ежеквартально «в целях регулярной оценки доли частного сектора в банковских активах, а также эффективности реформ и трансформационных процессов в банковском секторе».
При расчете индекса использовались показатели банков по следующим направлениям:
• финансовое посредничество;
• финансовая доступность;
• достаточность капитала;
• качество активов;
• эффективность управления;
• доходность;
• ликвидность.
По состоянию на 1 декабря 2020 года активы банковской системы Узбекистана составили 366,1 трлн сумов, обязательства — 307,8 трлн сумов и капитал — 58,4 трлн сумов. В настоящее время в банковской системе работает 55274 человека.
Банки были разделены на две группы — крупные и малые банки. Для каждой из этих групп был отдельно составлен рейтинг.
Среди 17 крупных банков лидирует «Капиталбанк», на втором месте — Hamkorbank, на третьем — «Алокабанк».
Индекс активности крупных банков
Первое место «Капиталбанку» обеспечили высокие результаты по финансовому посредничеству, качеству активов и ликвидности. В частности, соотношение срочных депозитов банка к общей сумме кредитов составило 85%. Кроме того, доля средств, полученных от других банков и финансовых институтов, составляет 3%, а доля средств, полученных от государства, — 0,5% в структуру обязательства банка, что является одним из самых низких показателей.
Однако исследователи ЦЭИР отмечают, что рейтинг достаточности капитала указывает на то, что показатели «Капиталбанка» в этой области близки к минимальным требованиям, установленным Базельским комитетом.
Hamkorbank признан лидером по финансовой доступности. Это связано с тем, что количество юридических и физических лиц, получающих кредиты на один филиал банка, относительно велико. Хамкор банк также входит в пятерку крупнейших банков с точки зрения доходности и ликвидности.
«Тем не менее, результаты рейтинга банка по качеству активов показывают, что особое внимание следует уделять уменьшению проблемных кредитов и снижению потенциальных убытков», — подчеркивают составители индекса.
«Алокабанк» показал высокие показатели по финансовому посредничеству, достаточности капитала и качеству активов. Если доля срочных депозитов банка в общем объеме кредитов составила 58%, что выше, чем у других государственных банков, то доля депозитов и кредитов от других банков и финансовых учреждений в общих обязательствах составила 23%, а доля заимствований от государства — 11%, что ниже, чем средние показатели банковской системы.
Индекс активности малых банков
Детальный анализ будет опубликован в ближайшем номере журнала «Экономическое обозрение». Получить полный отчет, который содержит методологию и детальную информацию об исследовании, можно по запросу в Центр экономических исследований и реформ (телефон: 78−150−02−02, электронная почта: k.khamidov@cer.uz).