«USM Telecom» ва МегаФон ўзбекистонлик ҳамкорлар билан биргаликда янги қўшма корхона — Digital Holding’ни ташкил этишди. Бу ҳақда Ucell компанияси матбуот хизмати «Газета.uz» хабар бермоқда.
Маълум қилинишича, янги корхона таркибидан Ucell компанияси ҳамда USM’нинг Ўзбекистондаги активлари — CRPT Turon ва ICS Holding Uzbekistan ўрин олди.
Ўзбекистон хукумати Давлат активларини бошқариш агентлиги (ДАБА) орқали корхонага Ucell телеком-операторининг 100% улушини топширмоқда. Россия томони Digital Holding ривожланиши учун 100 млн доллар миқдорида инвестиция, шу билан бирга USM’нинг шўъба корхоналари — CRPT Turon ва ICS Holding Uzbekistan’ни киритмоқда.
Янги корхонада МегаФон ва USM Telecom тенг улуш билан ташкил этган «Digital Invest» компаниясининг улуши 51%, ДАБА улуши 49%га тенг.
«Ўзбекистоннинг рақамли хизматлар бозорида етакчи иштирокчини яратиш ҳам МегаФон, ҳам МДҲ ва Шарқий Европа ҳудуди технологик лидерни барпо этаётган «ЮэСэМ Телеком» стратегияларига мос келади. Ишончимиз комилки, МегаФон, Салоҳиятли технологияларни ривожлантириш маркази ва «ИКС Холдинг»нинг рақамли лойиҳаларни амалга оширишдаги кўп йиллик экспертизаси Ўзбекистондаги соҳанинг энг йирик иштирокчисини ривожлантиришга кўмаклашади», — деди «USM Telecom» бош директори Иван Стрешинский.
«Рақамли хизматлар истеъмоли нуқтаи назаридан Ўзбекистон МДҲнинг энг салоҳиятли бозорларидан, у сўнгги 10 йил ичида мобил алоқа абонентларининг уч баравардан кўп ўсишини намойиш этган бўлсада, ҳали ҳануз тўйинишдан йироқ. Биз 2021−йил давомида Ucell ичида жиддий таркибий ўзгаришлар қилиш режасидан йироқмиз, кўпроқ жипслашиш ва Ucell’да бизнес ўсиши учун энг яхши амалиётларни татбиқ этишга эътиборимизни қаратамиз», — дейди МегаФон бош директори Геворк Вермишян.
«Ишончим комил: янги қўшма корхонанинг ишга тушиши Ўзбекистоннинг сўнгги йилларда шиддат билан ривожланаётган рақамли хизматлар бозорига янги туртки бўлади ва Ucell ҳамда унинг абонентлари учун янги имкониятларни яратади», — дея таъкидлади Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг маслаҳатчиси Олимжон Умаров.
«USM Telecom» -USM холдингининг рақамли бўлинмаси. МегаФон телеком оператори ва «ИКС Холдинг» АТ гуруҳининг 100 фоизини назорат қилади. «ЮэСэМ Телеком»нинг асосий мулкдорлари − USM (80% акциялар), Иван Стрешинский (10%) ва Антон Черепенников (10%).
МегаФон — Россиянинг телекоммуникация бозорида етакчи ўринларда турувчи рақамли имкониятлар миллий оператори. МегаФон Россия телеком бозорининг барча сегментларида, шу билан бирга Абхазия, Жанубий Осетия, ва Тожикистонда фаолият юритади, алоқа сифатига азалдан алоҳида эътибор қаратади ва абонентларига юқори тезликдаги интернет тақдим этади.
«ИКС Холдинг» — Россиянинг кўптармоқли АТ-гуруҳи, у YADRO, Nexign, «Цитадель», «Криптонит» ҳамда «Форпост» номли 5та субхолдингга бирлашган 30та компанияни ўз ичига олади. «Икс Холдинг» фаолиятининг устувор йўналишлари — йирик ишлаб чиқариш корхоналарини рақамли трансформациялаш, ахборот хавфсизлиги, маълумотларни сақлаш тизимлари, криптография ва квант ҳисоб-китоблар, машиналаштирилган таълим ва нейротармоқлар, блокчейн технологиялари ва сунъий интеллектдан иборат. Холдинг алоқа операторлари учун энг йирик АТ етказиб берувчи саналади ҳамда Россиянинг йирик АТ ишлаб чиқарувчилари топ учталигига киради.
Салоҳиятли технологияларни ривожлантириш маркази рақамли иқтисодиётдаги салмоқли лойиҳаларни амалга ошириш учун ташкил қилинган. Марказ USM (50%), Ростех давлат корпорацияси (25%) ва «Элвис-Плюс групп» (25%)нинг қўшма лойиҳасидир. Салоҳиятли технологияларни ривожлантириш маркази Россияда товарларни рақамли маркировкалаш ва кузатиб бориш давлат ахборот тизимини яратмоқда. Давлат-хусусий шериклик шаклида ташкил қилинган CRPT Turon эксперимент натижаларига кўра Ўзбекистон Республикасида товарларни рақамли маркировкалаш ва кузатиб бориш тизими оператори деб танланган.
Ucell — GSM, UMTS, LTE ва 5G стандартларидаги ўзбек уяли алоқа оператори. 2018 йилнинг 5 декабридан ООО «COSCOM» («Ucell» савдо белгиси) — 100% давлат компаниясидир. Ўтган икки йил мобайнида 8 миллион абонентга эга Ucell Ўзбекистон уяли алоқа бозорида етакчига айланди. 2020 йил февраль ҳолатига аҳоли пунктларидаги қамрови97,6% (GSM); 72,9% (UMTS); 60,8% (LTE)ни ташкил этмоқда. Ucell — Ўзбекистонда 5G стандарти бўйича илк оператор.
Ўтган йилнинг октябрь ойида «операцион самарадорлиги оширилган» уяли алоқа операторини ўзгартириш режалари эълон қилинган эди.

Российские «ЮэСэМ Телеком» (USM Telecom) и МегаФон совместно с партнерами из Узбекистана создают совместное предприятие Digital Holding. В СП войдёт телеком-оператор Ucell, а также узбекские активы USM — CRPT Turon и ICS Holding Uzbekistan, сообщили в пресс-службе Ucell.
Правительство Узбекистана через Агентство по управлению государственными активами (АУГА) передаст в собственность СП долю в размере 100% уставного капитала Ucell. Российская сторона внесет в Digital Holding 100 млн долларов инвестиций в развитие, а также дочерние предприятия USM — CRPT Turon и ICS Holding Uzbekistan.
Для вхождения в СП «ЮэСэМ Телеком» и МегаФон создали компанию «Диджитал Инвест», доли в которой распределились по 50% у обеих сторон. В новом СП доля «Диджитал Инвест» составит 51%, Агентства по управлению государственными активами — 49%. Финализация сделки произойдет в течение 2021 года.
«Digital Holding сфокусируется на формировании телекоммуникационной инфраструктуры в соответствии с международными стандартами для расширения доступа к услугам связи в Республике Узбекистан и повышения их качества, внедрении передовых технологий и систем в сферах информационной безопасности и хранения данных, маркировки и контроля движения отдельных видов товаров», — говорится в заявлении.
«Создание ведущего игрока на рынке цифровых услуг Узбекистана отвечает стратегии как МегаФона, так и „ЮэСэМ Телекома“, строящего технологического лидера на пространстве СНГ и Восточной Европы. Мы уверены, что многолетняя экспертиза в реализации цифровых проектов, которая есть у МегаФона, ЦРПТ и „ИКС Холдинга“, поможет развить в Узбекистане крупнейшего отраслевого игрока», — сказал генеральный директор «ЮэСэМ Телеком» Иван Стрешинский.
«С точки зрения потребления цифровых услуг Узбекистан один из самых перспективных рынков СНГ, который за последние 10 лет показал более чем трехкратный рост абонентов сотовой связи, но при этом ещё далек от насыщения. Мы не планируем серьезных структурных изменений внутри Ucell в 2021 году, а, скорее, сфокусируемся на поиске синергий и внедрении лучших реализуемых практик в Ucell для роста его бизнеса», — отметил генеральный директор МегаФона Геворк Вермишян.
«Уверен, создание нового совместного предприятия придаст новый импульс стремительно развивающемуся в последние годы рынку цифровых услуг Узбекистана и откроет новые возможности для Ucell и его абонентов», — подчеркнул советник премьер-министра Узбекистана Олимжон Умаров.
Ucell — оператор сотовой связи стандартов GSM, UMTS, LTE и 5G. С 5 декабря 2018 года ООО «COSCOM» (торговая марка «Ucell») — на 100% государственная компания. На февраль 2020 года покрытие в населённых пунктах составляет 97,6% (GSM); 72,9% (UMTS); 60,8% (LTE). В октябре прошлого года сообщалось о планах трансформировать мобильный оператор «с повышением операционной эффективности».
«ЮэСэМ Телеком» — цифровое подразделение холдинговой компании USM Алишера Усманова. Контролирует 100% телеком-оператора МегаФон и ИТ-группы «ИКС Холдинг». Основные владельцы «ЮэСэМ Телеком» — USM (80% акций), Иван Стрешинский (10%) и Антон Черепенников (10%).
МегаФон — национальный российский телеком-оператор. Работает во всех сегментах телеком-рынка в России, а также в Абхазии, Южной Осетии и Таджикистане.
«ИКС Холдинг» — российская многопрофильная ИТ-группа, в которую входит 30 компаний, объединенных в пять субхолдингов, — YADRO, Nexign, «Цитадель», «Криптонит» и «Форпост». Приоритетные направления деятельности «ИКС Холдинга» — цифровая трансформация крупных предприятий, информационная безопасность, системы хранения данных, криптография и квантовые вычисления, машинное обучение и нейросети, технологии блокчейн и искусственный интеллект.
Центр развития перспективных технологий (ЦРПТ) — совместный проект USM (50%), ГК «Ростех» (25%) и «Элвис-Плюс групп» (25%). ЦРПТ создает государственную информационную систему цифровой маркировки и прослеживания товаров в России.
CRPT Turon определен оператором системы маркировки в Узбекистане, которая создана в формате государственно-частного партнерства.
В декабре 2018 года мы сообщали, что Telia продала долю в Ucell Госкомконкуренции Узбекистана (ныне АУГА) за 215 млн долларов (без долгов).