Тошкент шаҳар қурилиш соҳасидаги ҳудудий назорат инспекцияси ижтимоий тармоқларда тарқалган пойтахтнинг Яккасарой тумани Абдуллаев кўчасидаги 59-уй манзилида кўп қаватли турар жой биносининг сифатсиз қурилаётган ҳақидаги хабарларни ўрганди.
Тошкент шаҳар Қурилиш бош бошқармасининг 2020 йил 7 августдаги 20112100/1-сонли рухсатномасига мувофиқ Ф.Х.Эргашевга Яккасарой тумани, Имом Ат-Термизий кўчаси, 29−31-уй манзилида жойлашган мавжуд юридик хужжатга эга «Офис» биносини «Ертўла қаватларида автотураргоҳ, пастки қаватида савдо ва маиший хизмат кўрсатиш мажмуаси бўлган турар жой биноси» га ихтисослаштириб, реконструкция қилиш учун рухсат берилган. Шунингдек, бугунги кунда Ф.Х.Эргашев ва Creative Arch Design Group ўртасида лойиҳа смета ишларини амалга ошириш учун шартнома қилиниб, лойиҳалаш ишлари олиб борилаётган бўлган.
Қисқа муддатли инспекторлик текшируви натижаларига кўра Вазирлар Маҳкамасининг 2018 йил 18 майдаги 370-сонли ва 2020 йил 28 майдаги 343-сонли қарорлари талабларини қўпол равишда бузган ҳолда қурилиш инспекциясини қурилиш-монтаж ишларини бошлашда хабардор қилмасдан ноқонуний равишда қурилиш-монтаж ишларини бошлаганлиги, қурилиш объектида муаллифлик ва техник назорати умуман олиб борилмаганлиги аниқланган.
Шунингдек, инспекция инспектори томонидан 2020 йил 11 декабрда қурилиш-монтаж ишларини тўхтатиб, белгиланган тартибда инструментал техник кўрик ўтказиш ҳамда текширув хулосасини олиб, белгиланган тартибда қурилиш инспекциясини хабардор қилиб, рўйхатдан ўтиш тўғрисидаги берилган 2565-сонли ёзма кўрсатмада қайд этилган мажбуриятларни бажармаганлиги ҳамда Маъмурий-жавобгарлик тўғрисидаги кодексининг 99-моддаси 7-қисмида кўрсатилган қонунбузарликларни содир этган.
Юқоридагиларга асосланган ҳолда қурилиш ишларига маъсул шахс Эргашев Фаҳриддин Илҳомжон ўғлига нисбатан Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекснинг 99-модда 7-қисмини қўллаб, кўриб чиқиши юзасидан 14 декабрь куни Яккасарой тумани Маъмурий судига тўпланган ҳужжатлар юборилган. Бунга қўшимча тарзда қурилиш-монтаж ишлари тўхтатилган.

Территориальная инспекция по контролю в сфере строительства Ташкента изучила сообщения в социальных сетях о некачественном строительстве многоэтажного жилого дома по улице Абдуллаева, 59 Яккасарайского района столицы.
Согласно разрешению Главного управления строительства Ташкента от 7 августа 2020 года, Фахриддин Эргашев получил разрешение на реконструкцию офисного здания и его перепрофилирование под жилое помещение с подземной парковкой и торгово-бытовым комплексом на нижнем этаже. Кроме того, между Ф. Х. Эргашевым и Creative Arch Design Group был подписан договор на выполнение проектно-сметной документации, и на сегодняшний день велись проектные работы.
В результате краткосрочной проверки установлено, что застройщик начал строительно-монтажные работы без уведомления инспекции по контролю в сфере строительства Ташкента. Кроме того, не проводился авторский и технический контроль на стройплощадке.
Инспектор ещё 11 декабря предписал приостановить стройку, провести инструментально-технический осмотр, получить акт проверки, надлежащим образом уведомить инспекцию. Однако застройщик не выполнил предписание и совершил правонарушение по части 7 статьи 99 Кодекса об административной ответственности (строительство объектов без положительного заключения государственной экспертизы на проектно-сметную документацию, в том числе на рабочую документацию, а также без разрешения инспекций по контролю в сфере строительства и по контролю за качеством дорожно-строительных работ).
В результате в отношении Фахриддина Эргашева, ответственного за строительство, был оформлен административный протокол, который 14 декабря передан на рассмотрение в Яккасарайский административный суд. Строительные работы остановлены.