Давлат статистика қўмитаси ҳисоботига кўра, январь ойида инфляция 1% ни ташкил этди. Йиллик ҳисоботда (2020 йил январига нисбатан) озиқ-овқат соҳасидаги нархларнинг ўсиши 11,6% га етди.
Январь ойида озиқ-овқат маҳсулотлари 1,2 фоизга, ноозиқ-овқат маҳсулотлари 0,5 фоизга, хизматлар 1,4 фоизга қимматлади.
Асосий озиқ-овқат маҳсулотлари ва алкоголсиз ичимликлар орасида мевалар ва ёнғоқлар (3,2%), сабзавот, илдиз мевалари ва дуккакли ўсимликлар (2,3%) нархлари бир ой давомида бошқа маҳсулотларга нисбатан кўпроқ ўсди. Ҳисоботда айтилишича, бу мавсумий таъсирга боғлиқ.
Мева ва сабзавот маҳсулотлари орасида булғор қалампири ва узум (8,6%), шунингдек, анор (8,2%) нархи январь ойида нисбатан анча кўтарилди. Мандаринлар 2,1 фоизга, апельсинлар 1,7 фоизга арзонлашди.
2020 йил январь ойига нисбатан асосий озиқ-овқат маҳсулотларидан гречка (1,5 баравар), тухум, ўсимлик ёғи, қўй гўшти (1,3 баравар), шакар, мол гўшти (1,2 марта), сут (18,4% га), ун (14,9% га), ҳар хил турдаги гуруч навларининг (14,1% га) нархлари анча ошди.
Ҳисоботда таъкидланишича, 2021 йил январь ойида инфляциянинг асосий омилларидан бири мева-сабзавот нархларининг мавсумий ўсиши бўлган.
Товарлар ва хизматлар орасида зараркунандаларни зарарсизлантириш ва йўқ қилиш (4,5%), маиший техникани таъмирлаш ва ўрнатиш (1,3%), уй хўжаликларида ишлатиладиган тўқимачилик маҳсулотларини тикиш (0,7%) бўйича хизматлар нархлари бир ой ичида нисбатан сезиларли даражада ошди. Шунингдек, товарлар орасида уй ювиш воситалари ва тозалаш воситалари (0,9%) орасида ҳам шу ҳол кузатилди.
Йиллик ҳисоботда гилам ва гиламчаларни ювиш ва тозалаш (18,5%) нархларида сезиларли ўсиш бўлди.
Соғлиқни сақлаш соҳасидаги товар ва хизматларнинг асосий турлари орасида бир ой ичида энг сезиларли ўсиш диагностик визуализация хизматлари (1,6%), тиббий лабораториялар (1,4%), амбулатория хизматлари ва реабилитация хизматлари (1%) нархларида кузатилди.
Уй-рўзғор буюмлари ва хизматлари орасида сартарошлик хизматлари нархи бошқа хизматлар нархларига қараганда сезиларли даражада ўсди (1,6%). Шахсий қўллаш учун мўлжалланган буюмлар нархи бир ойда 0,6 фоизга, заргарлик буюмлари, билак ва бошқа турдаги соатлар — 0,2 фоизга, соатларни таъмирлаш хизматлари — 1,5 фоизга қимматлашди. 2020 йил январига нисбатан эса сартарошлик хизматлари нархи 20,1 фоизга, ҳужжатлардан нусха кўчириш бўйича хизматлар — 20,9 фоизга, соатларни таъмирлаш — 16,9 фоизга, шШахсий қўллаш учун мўлжалланган буюмлар нархи 9,9 фоизга ошди.

В январе товары и услуги в среднем за месяц подорожали на 1%, говорится в отчёте Государственного комитета Узбекистана по статистике. В годовом выражении (к январю 2020 года) прирост цен в потребительском секторе достиг 11,6%.
Продовольственные товары в январе прибавили в цене на 1,2%, непродовольственные — на 0,5%, услуги — на 1,4%.
Из основных групп продуктов питания и безалкогольных напитков значительнее других за месяц подорожали фрукты и орехи (3,2%), овощи, клубнеплоды, плантайны (овощные бананы) и зернобобовые (2,3%), что обусловлено влиянием сезонного фактора, говорится в отчёте.
Из плодоовощной продукции значительнее других в январе цены повысились на болгарский перец и виноград (8,6%), а также на гранаты (8,2%). Мандарины стали дешевле на 2,1%, апельсины — на 1,7%.
По сравнению с январём 2020 года, из основных продуктов питания ощутимо подорожали гречиха (в 1,5 раза), яйца, растительные масла, баранина (в 1,3 раза), сахар, говядина (в 1,2 раза), свежее молоко (на 18,4%), мука (на 14,9%), рис всех сортов и рисовая сечка (на 14,1%).
Одним из ключевых инфляционных факторов в январе 2021 года выступило сезонное повышение цен на плодоовощную продукцию, подчёркивается в отчёте.
Из товаров и услуг значительнее других за месяц цены повысились на услуги по дезинфекции и уничтожению вредителей (4,5%), ремонту и установке бытовых приборов (1,3%), пошиву текстильных изделий, используемых в домашнем хозяйстве (0,7%), а также на бытовые моющие и чистящие средства (0,9%).
В годовом выражении наиболее ощутимым был рост цен на услуги по стирке и чистке ковров и ковровых изделий (18,5%).
Из основных видов товаров и услуг в сфере здравоохранения значительнее других за месяц повысилась стоимость услуг по диагностической визуализации (1,6%), медицинских лабораторий (1,4%), услуг по амбулаторному лечению и реабилитационных услуг (1%).
В годовом выражении лекарственные средства и медицинская продукция стали дороже на 13,8%, услуги по амбулаторному и стационарному лечению — соответственно на 13,5% и 7,8%, услуги по диагностической визуализации и медицинских лабораторий (15,2%).
Из бытовых товаров и услуг существеннее других за месяц подорожали услуги парикмахерских (1,6%). Приборы и товары личного пользования за месяц стали дороже на 0,6%, ювелирные украшения, наручные и аналогичные часы — на 0,2%, услуги по ремонту часов — на 1,5%. Относительно января 2020 года стоимость парикмахерских услуг в рассматриваемый период возросла на 20,1%, услуг по ксерокопированию документов — на 20,9%, ремонту часов — на 16,9%, приборы и товары личного пользования прибавили в цене на 9,9%.