2021 йилнинг 1 январь кунидан бошлаб Ўзбекистонда қонунчиликдаги бир қатор ўзгаришлар, хусусан давлат бюджети, паспорт ўрнига ID-карталар, бир қатор лицензиялар ва божхона тўловларинининг бекор қилиниши, Солиқ кодексидаги янгиликлар, чекка ҳудуларда ишлаётгани учун мутахассисларга товон пулининг тўланиши, давлат харидлари тизимида янгиликлар, маркалаш ва бошқа кўп нарсалар кучга кирди. Дайжест Газета.uz томонидан Aдлия вазирлиги маълумотлари асосида тайёрланди.
Янги Давлат бюджети
2021 йилга мўлжалланган Давлат бюджети тўғрисидаги қонун кучга кирди. Давлат бюджетининг 2021 йилги харажатлари 149,5 трлн сўмни ёки ЯИМга нисбатан 21,7 фоизни ташкил этиши кутилмоқда. Шунингдек, 2021 йилда Давлат бюджети даромадлари 147,2 трлн сўм миқдорида ёки ЯИМга нисбатан 21,4 фоизни ташкил этиши прогноз қилинмоқда. Бюджет камомади 17,3 трлн сўм миқдорида тасдиқланган.
Мамлакат ялпи ички маҳсулоти 5,1 фоизга ўсиб, 688,9 трлн сўмни ташкил этиши кутилмоқда. Бундан ташқари, инфляция даражасининг пасайиш тенденцияси давом этиши ва келгуси йилда унинг 9−10 фоиз атрофида бўлиши прогноз қилинмоқда.
Солиқ сиёсатидаги янгиликлар
Ўзбекистон Солиқ кодексига бир қатор янгиланишлар ва ўзгартиришлар киритилди. 2021 йил учун солиқ сиёсатида солиқларнинг асосий ставкалари сақлаб қолинади, хусусан ҚҚС (15%), даромад солиғи (15%, айрим тоифалар учун — 20%), жисмоний шахслардан олинадиган даромад солиғи (12%), юридик шахсларнинг мол-мулк солиғи (2%), қишлоқ хўжалиги ерлари учун ер солиғи (0,95%), ижтимоий солиқ (хўжалик юритувчи субъектлар — 12%, бюджет ташкилотлари — 25%) ва оборот солиғи (базавий ставка — 4%).
Бир қатор лицензиялар бекор қилинди
Президент фармонига кўра, 2021 йилнинг 1 январдан бошлаб 266 турдаги лицензияларнинг 70 таси, 140 та рухсатномаларнинг 35 таси бекор қилинди.
Паспорт ўрнига ID-карталар
4 январдан бошлаб ID-карталар бир ёшга тўлмаган янги туғилган бола учун — 2 йил муддатга, 1 ёшдан 16 ёшгача бўлган шахслар — 5 йил муддатга (ота-оналар, васийлар, ҳомийларнинг қарорига биноан), 16 ёшдан — 10 йил муддатга (Ўзбекистон ҳудудида доимий яшайдиган чет эл фуқаролари ва 16 ёшдан 60 ёшгача бўлган фуқаролиги бўлмаган шахслар учун — 5 йил муддатга) берилади.
Йўл қоидаларини бузишни тасвирга олиш қурилмаларининг рўйхати кенгайтирилди
1 январдан бошлаб автотранспорт воситаларига ўрнатилган видеорегистраторлар, шунингдек, видеокузатув ва тасвирга олиш техника воситалари ҳамда мобиль қурилмалар орқали ЙҲҚ бузиш ҳолатларини қайд этса бўлади. Видеоларни тақдим этган шахсларни рағбатлантириш ҳам кўзда тутилган.
Яширин иқтисодиётни қисқартириш
Қуйидагилар бажарилади:
• 2022 йилнинг 1 январигача умумий овқатланиш соҳасида кичик бизнес субъектларининг банк карталари ва контактсиз тўловлардан фойдаланган ҳолда жисмоний шахслардан олган даромадлари умумий белгиланган солиқларни тўлашга мажбурий ўтиш мақсадида умумий даромадлар таркибига киритилмайди;
• кўчмас мулк фаолияти билан шуғулланадиган шахслар учун оборот солиғи ставкаси 25% дан 13% гача туширилди;
• қурилиш компанияларига иш ҳақини нақд пул билан тўлаш билан шартнома тузмасдан ишчиларни муайян муддатга жалб қилишга рухсат берилади, уларнинг ҳажми ҳисобот даври учун иш ҳақи жамғармасининг 10 фоизидан ошмаслиги керак (ижтимоий солиқ миқдори бундан мустасно) бўлади.
Хорижда ишлашга кетаётганлар мажбурий касб-ҳунарга ўқитилади
1 январдан бошлаб ташкиллаштирилган меҳнат миграцияси йўли билан хорижга чиқиб кетаётган шахсларни, ишга юборишдан олдин мажбурий тартибда касб-ҳунарга ўқитиш тизими жорий қилинмоқда. Ҳужжатга кўра, буни амалга ошириш учун 13 та «Ишга марҳамат» мономарказлари, 30 та касб-ҳунарга ўқитиш марказлари,11 та Тошкент шаҳри туманларидаги қисқа муддатли касб-ҳунарга ўқитиш курслари ҳамда 136 та маҳалла аҳолисини касб-ҳунарга ўқитиш масканлари фаолият олиб боришади.
«Ижтимоий ҳимоя ягона реестри» га киритилган оила аъзолари пул ишлаш учун чет элга чиқишлари учун микрокредитлар олишлари мумкин. 10 миллион сўмгача бўлган микрокредитлар транспорт харажатларини қоплаш ва ишлашга рухсат олиш учун 1 йил муддатга берилади.
2021 йилдан қонуний мигрантлар ўз-ўзини иш билан таъминлайдиганларга тенглаштирилади. Улар ихтиёрий равишда ижтимоий солиқ тўлашлари мумкин. (Ўзини ўзи банд қилган шахс сифатида онлайн рўйхатдан ўтиш. Қўлланма)
Монополияга қарши комплаенс тизими
1 январдан бошлаб тажриба (синов) тариқасида монополияга қарши комплаенс тизими жорий этиладиган давлат иштирокидаги корхоналар:
• Uzbekistan airways;
• «Кварц»;
• "Асака" банки;
• UzAuto Motors;
• «Ўзтрансгаз»;
• "Навоиазот";
• "Иссиқлик электр станциялари";
• «Ўзбекистон миллий электр тармоқлари»;
• «Қизилқумцемент».
Олис ҳудудларда ишлайдиганлар учун пул компенсацияси
2021 йил 1 январдан бошлаб олис ҳудудларда жойлашган бюджет ташкилотларига бошқа ҳудудлардан меҳнат фаолиятини амалга ошириш учун келган олий маълумотли мутахассисларга базавий ҳисоблаш миқдорининг 50 бараварида бир марталик бошланғич ёрдам пули ва уй-жойларни ижарага олганлик (ижарада турганлик) учун базавий ҳисоблаш миқдорининг 2 бараварида ҳар ойлик пул компенсацияси берилади.
Барча судларда суд мажлисларини аудиоёзув орқали қайд этса бўлади
Барча судларда суд мажлислари иш бўйича тарафларнинг илтимосномаси ва раислик қилувчининг розилиги билан аудиоёзувдан фойдаланган ҳолда қайд этиб борилади ҳамда суд мажлислари баённомалари ушбу тизимдан (судларга масофадан туриб мурожаат қилиш, суд мажлисларида видеоконференцалоқа тизимидан фойдаланиб иштирок этиш, судьялар ўртасида ишларни автоматик тарзда тақсимлаш, суд қарорларини Интернет тармоғида эълон қилиш, ижро ҳужжатларини электрон шаклда мажбурий ижрога юбориш тизимлари) фойдаланган ҳолда шакллантирилади.
Тизимли равишда скрининг текширувлари ўтказилади
Тиббий профилактика ишлари самарадорлигини янада ошириш орқали жамоат саломатлигини таъминлаш мақсадида 40 ва ундан юқори ёшдаги фуқароларда юрак қон-томир хавфини (гипертония, инфаркт, инсульт, қандли диабет ва бошқа хавф омилларини) аниқлаш бўйича тизимли равишда скрининг текширувлари ўтказилади.
Тиббиёт ходимлари бир марталик пул мокофоти билан рағбатлантирилади
Қишлоқ врачлик пункти оилавий шифокор пункти деб, қишлоқ ва шаҳар оилавий поликлиникаси эса оилавий поликлиника деб қайта номланиб, уларда туну кун навбатчи тиббиёт ходими хизмат кўрсатади.
Оилавий шифокор ва бошқа тиббиёт ходимлари фаолияти самарадорлиги бўйича янги рейтинг тизими жорий қилинади ҳамда унинг натижаларига қараб ушбу ходимлар ҳар чоракда базавий ҳисоблаш миқдорининг 10 бараваридан 30 бараваригача миқдорда бир марталик пул мукофоти билан рағбатлантирилади.
Шунингдек, туман (шаҳар) тиббиёт бирлашмаси бошлиғига ажратилаётган маблағлар доирасида, заруриятга қараб, тор соҳа шифокорлари штатларини мустақил белгилаш ваколати берилади.
Умумтаълим муассасаларининг рейтинги
Туман (шаҳар) кесимида тузилган рейтингда биринчи ўринни эгаллаган умумтаълим муассасалари директорлари маҳаллий бюджет маблағлари ҳисобидан меҳнатга ҳақ тўлаш энг кам миқдорининг 10 баравари миқдорида бир марталик рағбатлантирилади.
Халқ таълими бўлими мудирлари ва методистларига, умумтаълим муассасалари директорларига ҳамда туман (шаҳар) кесимида тузилган рейтингда биринчи бешта ўринларни эгаллаган умумтаълим муассасаларининг 2 нафар ўқитувчиларига санаторийларда дам олиш учун бепул йўлланмалар берилади.
Тест синовлари мактаб дастурига мослаштирилади
Давлат олий таълим ташкилотларига кириш учун тест синови топшириқлари давлат таълим стандартлари ва ўқув дастурлари асосида тузилиб, тест синови материалларининг маъно-мазмуни умумий ўрта таълим тизимидаги фанларнинг ўқув дастурларига мослаштирилади.
Хусусан:
• тест синови топшириқлари давлат таълим стандартлари ва ўқув дастурлари асосида тузилади;
• тест синови материалларининг маъно-мазмуни умумий ўрта таълим тизимидаги фанларнинг ўқув дастурларига мослаштирилади;
• абитуриентларнинг назарий билимларни ўзлаштириш даражаси билан бирга мантиқий фикрлаши, масала ва мисолларни бажара олиш қобилияти ва таълимнинг кейинги босқичига тайёргарлигини баҳолайдиган, компетенцияга асосланган тест топшириқлари ишлаб чиқилади;
• амалдаги ABITUR дастурини такомиллаштириш ҳисобига янги дастурий маҳсулот ишлаб чиқилади ҳамда 2021/2022 ўқув йили учун саралаш тест синовлари янги тест саволлари асосида ўтказилади.
Аҳоли пунктларининг бош режаларининг жамоат экспертизасини амалга ошириш механизми жорий этилади
Ушбу лойиҳа доирасида:
• аҳоли пунктларининг бош режалари жамоат муҳокамаси натижаларини ҳисобга олган ҳолда тасдиқланади;
• аҳоли пунктлари бош режаларининг жамоат экспертизасини амалга ошириш механизми жорий этилади;
• аҳоли пунктининг таклиф этилган бош режасидан норози бўлган жамоат назорати субъектларининг ташаббусига кўра аҳоли пунктининг муқобил бош режасини ишлаб чиқиш ёки унга ўзгартириш (тузатиш) киритиш механизми жорий этилади;
• аҳоли пунктлари бош режаларининг жамоат муҳокамасини ташкил этиш маҳаллий давлат ҳокимияти органлари зиммасига юкланади.
Электр энергияси тўловларини ўз вақтида ва тўлиқ ундириш
Электр энергияси ҳисобини тўлиқ йўлга қўйиш, тўловларни ўз вақтида ва тўлиқ ундиришни таъминлаш, тизим орқали аниқланган хатоликларни тезкорлик билан бартараф этиш ишлари тизимли йўлга қўйилади.
Бунда ҳисоблагичларни ўрнатиш ва жорий этилган тизим имкониятларидан самарали фойдаланиш бўйича амалий машғулотлар ташкил қилиниб, жойлардаги барча ходимларнинг кўникма ва малакаси оширилади.
Шунингдек, ҳар бир туман ва шаҳарда ҳисоблагич ўрнатиш гуруҳлари шакллантирилади. Эҳтиёжга кўра, туманлараро мобил ўрнатиш гуруҳлари ташкиллаштирилиб, график асосида ҳудудларга жалб қилинади.
Айрим турдаги божхона йиғимлари бекор қилинади
• давлат божхона хизмати органлари томонидан амалга ошириладиган пулли хизматлар турлари кенгайтирилади ҳамда қатъий белгиланган божхона йиғимлари ставкалари белгиланади;
• рухсат этувчи хусусиятдаги ҳужжатларни бериш билан боғлиқ айрим турдаги божхона йиғимлари бекор қилиниб, халқаро стандартларга мувофиқлаштирилади;
• товарларни «божхона ҳудудида қайта ишлаш» ва «божхона ҳудудидан ташқарида қайта ишлаш» божхона режимларида расмийлаштирганлик учун божхона йиғими ставкалари пасайтирилади;
• божхона назорати остида ташилаётган товарларни етказиб бериш муддатига риоя қилмаслик учун маъмурий жавобгарлик ўрнига молиявий чора сифатида божхона йиғими жорий этилади.
Миллий геоахборот тизими
1 январдан бошлаб миллий геоахборот тизими жорий этилади. Ушбу тизим қуйидагилардан иборат бўлади:
• ер тури, контури, чегараси ва ҳуқуқ эгалари ҳақидаги барча маълумотлар Кадастр агентлигининг онлайн геопорталига киритилади;
• онлайн геопортал Миллий геоахборот тизимига интеграция қилинади;
• ер баланси ва унинг ҳисоботи, туман (шаҳар) ер кадастри дафтари фақат Миллий геоахборот тизимида юритилади;
• Давлат кадастрлари ягона тизими Миллий геоахборот тизимида шакллантирилади;
• тегишли давлат кадастрлари маълумотлари Миллий геоахборот тизимига фақат телекоммуникация тармоқлари орқали тўғридан-тўғри тақдим этиб борилади.
Мактабларда янги лавозим
Ҳар бир умумтаълим муассасасида Ижодий-маданий масалалар бўйича тарғиботчи лавозими жорий этилади. Мазкур лавозимга Ўзбекистон Ёзувчилар уюшмаси томонидан тавсия этилган таниқли шоир, ёзувчи, журналист ва ижодкорлар, олий таълим муассасаларининг ижтимоий гуманитар кафедралари профессор ва ўқитувчилари жалб қилинади.
Букмекерлик фаолияти
2021 йил 1 январдан бошлаб халқаро тажрибадан келиб чиқиб спорт соҳасини, айниқса, футболни янада ривожлантириш, унинг инвестициявий жозибадорлигини ошириш, қўшимча маблағларни жалб қилиш мақсадида Ўзбекистон Республикасида букмекерлик фаолиятини амалга оширишга рухсат берилади.
«Академик ҳаракатчанлик» дастури
Илмий ташкилотлар раҳбарларини Президент ҳузуридаги Давлат бошқаруви академиясида ўқитиш ва мунтазам малакасини ошириб бориш тизими жорий қилинади.
Ҳар бир илмий ташкилотда илм-фан ва илмий фаолият бўйича маслаҳатчи лавозими киритилади, бу лавозимга таниқли илм-фан намояндалари ва нуфузли олимлардан бири тайинланади ҳамда маслаҳатчи ташкилотнинг Илмий кенгашини бошқаради.
Бундан ташқари, «Академик ҳаракатчанлик» дастури жорий қилинади. Дастур доирасида, жумладан, илмий фаолият билан шуғулланиб келаётган иқтидорли ёшларнинг илмий ғояларини рағбатлантириш учун Ёшлар академиясининг иқтидорли ёшларни қўллаб-қувватлаш жамғармаси маблағлари ҳисобидан грантлар ажратилади.
Шунингдек, илмий даражали кадрлар тайёрлашни мувофиқлаштиришнинг ягона электрон тизими жорий қилинади.
Фавқулодда вазиятлар оқибатида йўқотилган ҳужжатларни тиклашда давлат божи ундирилмайди
Ўзбекистон ва хорижий давлатда табиий ва техноген хусусиятли фавқулодда вазиятлар, шу жумладан маиший тусдаги офатлар (офатлар) юз берганлиги оқибатида жисмоний шахсларнинг айбисиз йўқотилган ёки яроқсиз ҳолга келган ҳужжатларни тиклашда улар давлат божи ва йиғимлардан озод қилинади.

С 1 января 2021 года в Узбекистане вступил в силу ряд изменений в законодательстве и другие нововведения, включая новый госбюджет, ID-карты вместо паспортов, отмену ряда справок и таможенных пошлин, новшества в Налоговом кодексе, выплату компенсации специалистам за работу в отдалённых местах, нововведения в системе госзакупок, маркировки и многое другое. Обзор подготовлен «Газетой.uz» на основе данных Министерства юстиции.
Новый госбюджет
Вступил в силу закон о государственном бюджете на 2021 год. Доходы госбюджета на следующий год прогнозируются в объёме 147,2 трлн сумов, расходы — 149,5 трлн сумов. Дефицит бюджета утверждён в размере 17,3 трлн сумов.
Валовой внутренний продукт страны в новом году прогнозируется на уровне 688,9 трлн сумов с ростом в 5,1%. Инфляция по итогам 2021 года ожидается в пределах 9−10%.
Новшества в налоговой политике
В Налоговый кодекс Узбекистана внесён ряд обновлений и поправок. Как изменились НДС, акцизный налог, налоги на прибыль и на доходы физлиц, социальный, земельный налог и другие.
Отменяется ряд лицензий и справок
Указом президента с 1 января 2021 года отменяются 70 из 266 видов лицензий, а также 35 из 140 разрешений. Полный список.
ID-карты вместо паспортов
С 1 января 2021 года всем новорождённым гражданам Узбекистана, лицам без гражданства и иностранным гражданам, постоянно проживающим на территории Узбекистана, вместо биометрического паспорта выдаются ID-карты в качестве документа, удостоверяющего личность и гражданство владельца, сроком действия 10 лет.
Расширен список устройств для фиксации нарушений ПДД
С 1 января 2021 года нарушения ПДД можно фиксировать как с помощью видеорегистраторов, так и камер видеонаблюдения и других устройств съемки, а также мобильных телефонов.
Сокращение теневой экономики
Устанавливается следующий порядок:
• до 1 января 2022 года доходы субъектов малого предпринимательства в сфере общественного питания, полученные от физических лиц с применением банковских карт и бесконтактных платежей, не включаются в совокупный доход в целях обязательного перехода на уплату общеустановленных налогов;
• ставка налога с оборота для лиц, занимающихся риэлторской деятельностью, снижается с 25% до 13%;
• строительным организациям разрешается в срочном порядке нанимать работников без заключения договора с выплатой заработных плат наличными, объем которых не должен превышать 10% общего объёма фонда оплаты труда за отчётный период (без учёта суммы социального налога).
Обязательное профобучение для мигрантов, микрокредиты и самозанятость
C 1 января 2021 года введен порядок обязательного профессионального обучения лиц, выезжающих за границу для трудовой миграции. Для этого будут задействованы 13 моноцентров «Ишга мархамат», 30 центров профподготовки, 11 краткосрочных курсов профобучения и 136 пунктов профессионального обучения населения махалли. В общей сложности в 2020—2021 годах планируется обучить 74 тысячи граждан, на что будут направлены 95 млрд сумов.
Члены семей, входящих в «Единый регистр социальной защиты», могут получить микрокредиты для выезда за рубеж на заработки. Микрозаймы до 10 млн сумов будут выдаваться сроком на 1 год для покрытия транспортных расходов и получения разрешения на работу.
С 2021 года легальные мигранты приравниваются к самозанятым. Они могут добровольно уплачивать социальный налог для исчисления последующей пенсии.
Прозрачность госзакупок
Введен порядок, в соответствии с которым с 1 января 2021 года исполнители государственных закупок, а также закупок хозяйственных обществ и предприятий стратегического значения обязаны:
• в течение двух дней со дня официального объявления их победителями по итогам тендерных и конкурсных торгов, отбора наилучших предложений, а также результатов прямых переговоров раскрыть информацию о своих конечных выгодоприобретателях (бенефициарах), которые имеют действительный контроль путём прямого или косвенного владения 25 и более процентов их акций (долей), посредством размещения соответствующих сведений на специальном информационном портале государственных закупок;
• на постоянной основе размещать на своих веб-сайтах и специальном информационном портале сведения о состоянии выполнения обязательств по договорам, заключённым по результатам тендерных и конкурсных торгов, процедуры отбора наилучших предложений, а также прямых переговоров.
Система антимонопольного комплаенса
В следующих предприятиях с государственным участием внедряется система антимонопольного комплаенса в качестве эксперимента:
• Uzbekistan airways;
• «Кварц»;
• банк «Асака»;
• UzAuto Motors;
• «Узтрансгаз»;
• "Навоиазот";
• "Тепловые электрические станции";
• «Национальные электрические сети Узбекистана»;
• «Кизилкумцемент».
Компенсация за работу в отдалённых местах
Специалистам с высшим образованием, перешедшим на работу из других регионов в бюджетные организации, расположенные в отдаленной местности, будет выплачиваться единовременная первоначальная денежная помощь в 50-кратном размере БРВ (11 млн 150 тысяч сумов) с ежемесячной выплатой денежной компенсации в 2-кратном размере БРВ (446 тысяч сумов) за аренду жилья.
Заседания во всех судах можно будет фиксировать на аудио
Во всех судах фиксация судебных заседаний может осуществляться посредством аудиозаписи на основе ходатайства сторон по делу и с согласия председательствующего, а также протоколы судебных заседаний будут формироваться с использованием данной системы (дистанционное обращение в суды, участие в судебных заседаниях с использованием системы видеоконференцсвязи, автоматическое распределение дел между судьями, опубликование судебных решений в сети Интернет, направление исполнительных документов на принудительное исполнение в электронной форме).
Скрининговые обследования - на системной основе
Для обеспечения общественного здоровья путём дальнейшего повышения эффективности работ по медицинской профилактике на системной основе будут проводиться скрининговые обследования для определения риска сердечно-сосудистых заболеваний (гипертонии, инфаркта, инсульта, сахарного диабета и других факторов риска) у граждан в возрасте от 40 лет и старше.
Кроме того, создаются общества волонтёров (в том числе в составе врачей-пенсионеров, учителей, представителей интеллигенции и других), содействующих формированию здорового образа жизни в махаллях, дошкольных образовательных организациях, общеобразовательных школах, а также в высших и средних специальных образовательных учреждениях.
Медработники поощряются единовременным денежным вознаграждением
Сельские врачебные пункты переименовываются в пункты семейного врача, сельские и городские семейные поликлиники — в семейные поликлиники, и в них вводится круглосуточное дежурство медицинских работников.
Внедряется новая рейтинговая система оценки эффективности работы семейных врачей и других медработников, по результатам которой они ежеквартально поощряются единовременным денежным вознаграждением от 10-кратного до 30-кратного размера БРВ.
Рейтинг школ
С 1 января 2021 года Государственная инспекция по надзору за качеством образования и Министерство народного образования ежегодно составляют рейтинг школ в разрезе регионов.
Директора школ, занявших первое место в рейтинге, поощряются единовременной премией в 10-кратном размере МРОТ за счёт средств местных бюджетов. Заведующим и методистам отделов народного образования, директорам школ, а также двум учителям общеобразовательных учреждений, занявших одно из первых пяти мест в рейтинге, составленном в разрезе районов (городов), за счёт Федерации профсоюзов Узбекистана выделяются бесплатные путёвки в санатории для отдыха.
Тестовые материалы приведут в соответствие с учебными планами предметов
Вводится новый порядок составления и проведения экспертизы тестовых заданий для поступления в государственные вузы, в соответствии с которым:
• тестовые задания составляются на основе государственных образовательных стандартов и учебных программ;
• содержание тестовых материалов приводится в соответствие с учебными планами предметов в системе общего среднего образования;
• одновременно с тестовыми заданиями по оценке уровня освоения абитуриентами теоретических знаний разрабатываются тестовые задания, основанные на компетенциях, оценивающие способности логического мышления, решения задач и примеров, а также уровень подготовки к следующему этапу образования;
• за счет совершенствования программы ABITUR разрабатывается новый программный продукт, и проведение отборочных тестовых испытаний на 2021/2022 учебный год осуществляется на основе новых тестовых вопросов.
Механизм общественной экспертизы генпланов
Для общественного контроля за строительством генеральные планы населённых пунктов будут утверждаться с учётом результатов общественного обсуждения;
Взыскание платежей за электроэнергию
С 1 января в систематическом режиме должны быть урегулированы работы по полному установлению учёта электроэнергии, обеспечению своевременного и полного взыскания платежей, оперативному устранению выявленных через систему ошибок.
При этом, будут организованы практические занятия по установке счётчиков и эффективному использованию возможностей внедрённой системы, на которых будут повышены навыки и практические умения работников на местах.
В каждом районе и городе также будут сформированы группы по установлению счётчиков. При необходимости будут сформированы межрайонные мобильные установочные группы, которые будут привлекаться в регионы по графику.
Вознаграждение за сообщения о нанесении вреда природе
С 1 января 2021 года фотоснимки и видеозаписи о правонарушениях в сфере экологии, охраны окружающей среды и природопользования, отправленные населением в специальную информационную систему Госкомэкологии в интернете, рассматриваются в порядке, установленном Кодексом об административной ответственности.
Лица, сообщившие о фактах правонарушений, поощряются денежной премией в размере 15% от суммы штрафа, взысканного с правонарушителя.
Тарифы на мусор утверждаются кенгашами
С 1 января 2021 года:
• тарифы обязательных платежей за оказание услуг по сбору и вывозу бытовых отходов в регионах утверждаются после одобрения решениями местных Кенгашей с первоначальным получением заключений органов по регулированию цен;
• на территориях, закреплённых в установленном порядке для оказания услуг кластерам, занимающимся комплексным обращением с бытовыми отходами, заготовка вторичного сырья (за исключением закупки лома металлов и отходов) осуществляется данными кластерами через пункты приёма;
• не разрешается принятие в эксплуатацию многоэтажных жилых домов с количеством более 300 квартир, не оборудованных пунктами сбора бытовых отходов;
• и другое;
Отмена некоторых ставок таможенных пошли
Ставки таможенных платежей:
• будут расширены виды платных услуг, оказываемых органами государственной таможенной службы, и определены строго установленные ставки таможенных пошлин;
• будут отменены некоторые виды таможенных пошлин, связанные с выдачей документов разрешительного характера, и приведены в соответствие с международными стандартами;
• будут уменьшены ставки таможенных сборов за оформление товаров в таможенных режимах «переработка на таможенной территории» и «переработка вне таможенной территории»;
• вместо административной ответственности за несоблюдение сроков перевозки товаров под таможенным наблюдением, в качестве финансовой меры вводится таможенный сбор.
Развитие Национальной геоинформационной системы
С 1 января вся информация о типе, контурах, границах и правообладателях земель вносится в онлайн-геопортал Агентства по кадастру, который интегрируется с Национальной геоинформационной системой и другие изменения в кадастре.
Новая должность в школах
В каждой школе вводится должность пропагандиста по социально-культурным вопросам. На эту должность назначаются известные поэты, писатели, журналисты и творческие деятели, профессора и преподаватели социально-гуманитарных кафедр высших образовательных учреждений, рекомендованные Союзом писателей Узбекистана.
Букмекеры
Разрешается букмекерская деятельность путём получения лицензии в Агентстве по развитию рынка капитала.
Программа «Академическая мобильность»
Внедряется программа «Академическая мобильность». В рамках программы будут выделяться гранты на стимулирование научных идей одаренной молодежи, занимающейся научной деятельностью, организацию её краткосрочных стажировок в зарубежных университетах и научных центрах за счёт средств Фонда поддержки одарённой молодёжи Академии молодёжи.
Восстановление утерянных при ЧС документов освободили от госпошлин и сборов
Физические лица освобождаются от уплаты государственной пошлины и сборов при восстановлении документов, утерянных или пришедших в негодное состояние в результате возникновения чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, в том числе бедствий бытового характера (бедствий) на территории Узбекистана или зарубежных государств, не по вине данных лиц.