Тошкентда Россия «Паспорт-виза хизмати» ва «Кўп тармоқли миграция маркази» филиаллари очилади. Бу борадаги келишувлар меҳнат миграцияси масалаларида музокаралар олиб бориш мақсадида бош вазир маслаҳатчиси Меҳриддин Хайриддинов бошчилигидаги Ўзбекистон делегациясининг Россияга ташрифи чоғида имзоланган.
Ҳужжатларни Ўзбекистон томонидан Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирининг биринчи ўринбосари Э.Муҳитдинов ва Россия томонидан «Паспорт-виза хизмати» раҳбари ўринбосари П.Карповец ва «Кўп тармоқли миграция маркази» бош директори С.Балдин имзолади.
Филиаллар очилиши натижасида ўзбекистонликлар Россияда ишлашга рухсат олиш билан боғлиқ хизматларнинг бир қисмидан Тошкентнинг ўзида фойдалана олади. Бу орқали ҳужжатларни тайёрлашда уларнинг вақти ва харажатлари қисқаради.
Маълумот ўрнида, «Кўп тармоқли миграция маркази» Россия бўйлаб меҳнат фаолияти учун рухсат берувчи комплекс хизматларни кўрсатадиган ваколатли ташкилот ҳисобланади.

Агентство по внешней трудовой миграции при Министерстве занятости и трудовых отношений Узбекистана подписало соглашения о сотрудничестве с ФГУП «Паспортно-визовый сервис» при МВД России и ГБУ Москвы «Многофункциональный миграционный центр».
Как сообщает ИА «Дунё», документы были подписаны 24 декабря в ходе визита узбекской делегации во главе с советником премьер-министра Мехриддином Хайриддиновым в Москву.
«Цель подписания документов — упрощение процедур организованного выезда граждан республики, намеревающихся осуществлять временную трудовую деятельность на территории России», — говорится в сообщении.
В соответствии с соглашениями, в Узбекистане будут открыты фронт-офисы миграционных центров, что позволит сократить время и расходы оформлении документов, необходимых для получения разрешения на работу в РФ.
В сентябре президент Шавкат Мирзиёев подписал постановление, которым предусматривалось открытие к 2021 году представительства паспортно-визовой службы МВД России в Узбекистане. Филиалы Агентства по внешней трудовой миграции планировалось открыть в Екатеринбурге, Самаре, Новосибирске, Уфе, Шымкенте и Стамбуле.