Президент Шавкат Мирзиёев Хоразм вилояти Янгиариқ туманидаги «Yantex Invest» МЧЖ фаолияти билан ҳам танишди. Президент матбуот хизмати маълум қилишича, шу ерда маҳаллабай ишлаш бўйича янги тизимни йўлга қўйиш масалалари муҳокама қилинган. Унга кўра, туманлардаги иқтисодий комплекс ходимлари ҳар бир маҳаллага бириктирилиб, ўз соҳасига доир масалаларни ҳал қилиб боради.
«Маҳалла раисларини сайлаймиз, улардан кўп нарсани талаб қиламиз. Лекин бунинг учун маҳаллий раҳбарлар нима қиляпти, деган саволга аниқ жавоб йўқ. Энди давлат идоралари ходимларининг моддий манфаатдорлиги одамларнинг розилигидан келиб чиқиб белгиланадиган тизим қиламиз», — деди президент.
«Солиқ, молия, бандлик, инвестиция, тадбиркорлик ва бошқа масалаларга масъул раҳбарлар маҳаллаларда ишлайди. Маҳалла раислари ўз ҳудудидаги муаммолар бўйича уларга талаб қўяди. Ислоҳотларни энг қуйи тизимда бажаришнинг асоси шу. Буни одамлар ҳис қилиши керак», — дея таъкидлади давлат раҳбари.
Мутасаддиларга ушбу тизимни ҳаётга татбиқ этиш, Давлат бошқаруви академияси томонидан маҳалла раисларини шу бўйича ўқитиш юзасидан топшириқлар берилди.
Ушбу корхона фаолиятига тўхталсак, мазкур иншоот узоқ йиллар қаровсиз ётган. Асакабанк томонидан 16 млн доллардан зиёд маблағ йўналтирилиб, бино замонавий қилиб тикланди, Хитой, Жанубий Корея ва Италиядан ускуналар келтириб ўрнатилди. Бугун бу ерда газлама мато ва чойшаб ишлаб чиқариш йўлга қўйилган. 200 дан ортиқ иш ўрни очилган.
Корхона йилига 12 млн погоно метр газлама мато ва 600 минг комплект чойшаб ишлаб чиқариш, 6 млн долларлик маҳсулот экспорт қилиш салоҳиятига эга.
Энди ип-газлама тўқиш ҳажмини ошириш ҳамда Урганч шаҳрида матога ранг берувчи корхона очиш бўйича иш олиб борилмоқда. Шу тариқа, иккинчи босқичда матони бўяш, уни қадоқлаш, Россия ва бошқа мамлакатларга экспорт қилишга эришилади.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев во время визита на предприятие Yantex Invest в Янгиарыкском районе Хорезмской области обсудил вопросы создания новой системы работы в разрезе махаллей. Она предусматривает закрепление сотрудников экономического комплекса районного уровня за махаллями и решение вопросов по соответствующей части, сообщила пресс-служба главы государства.
«Мы избираем председателей махаллей, многого от них требуем. Но нет однозначного ответа на вопрос о том, чем заняты руководители госорганов на местах. Теперь создадим систему, в которой материальная обеспеченность сотрудников государственных органов будет определяться довольством людей», — сказал президент.
«Руководители, отвечающие за налоги, финансы, занятость, инвестиции, предпринимательство и другие вопросы, будут работать в махаллях. Председатели махаллей будут предъявлять им требования по проблемам на их территории. Это основа для проведения реформ в низовой системе. Люди должны почувствовать это», — указал он.
Шавкат Мирзиёев дал поручения ответственным лицам по внедрению этой системы, обучению председателей махаллей в Академии государственного управления.
Что касается Yantex Invest, то предприятия расположилось в пустующем долгие годы здании после приватизации. По данным пресс-службы президента, здание приобрело современный облик после инвестиции «Асакабанка» на сумму более 16 млн долларов и установки оборудования из Китая, Южной Кореи и Италии.
Сегодня компания, где создано 200 рабочих мест, производит ткани и постельные принадлежности. Предприятие способно изготавливать 12 миллионов погонных метров ткани и 600 тысяч комплектов постельного белья в год, а также экспортировать продукцию на сумму 6 млн долларов.
Как сообщается, сейчас ведутся работы по увеличению объемов выпуска и открытию фабрики по окраске тканей в Ургенче. Таким образом, на втором этапе будут налажены покраска, упаковка и экспорт ткани в Россию и другие страны.