Президент Шавкат Мирзиёев 12 декабрь куни Хоразм вилоятига келиб, Хонқа туманидаги инновацион иссиқхонани бориб кўрди. Бу ҳақда президент матбуот хизмати хабар бермоқда.
«Red Star Oxus» МЖЧ томонидан 205 миллиард сўмдан зиёд маблағ эвазига ташкил этилган мазкур иншоот шу йил февраль ойида ишга туширилган эди. Бу мазкур лойиҳанинг биринчи босқичи бўлиб, 7 гектар майдонда гидропоника усулида помидор, бодринг, бақлажон, булғор қалампири, кўкатлар етиштирилмоқда.
Иссиқхонада Нидерландиянинг «Kubo» компаниясида ишлаб чиқарилган «Ultra clima» ноу-хау технологияси келтириб ўрнатилган. Бунинг афзаллиги шундаки, иссиқлик вентилятор ёрдамида ультра иқлим зонасига тортилади ва пластик қувурлар орқали керакли жойга эҳтиёж даражасида юборилади. Яъни, ҳарорат бутун иссиқхонага эмас, балки етиштирилаётган сабзавотнинг илдизига йўналтирилади. Бу эса катта миқдорда энергияни тежашга ёрдам беради.
Таъкидлаш жоиз, бундай «бешинчи авлод» технологиясига эга иссиқхоналар дунёда 200 гектар атрофида. Шундан 7 гектари Ўзбекистонда.
Яна бир муҳим жиҳати — иссиқхона тепасига қуёш нурига ўхшаш хусусиятга эга махсус чироқлар ўрнатилган. Бу фотосинтез жараёнига сезиларли таъсир кўрсатиб, ҳосилдорликни оширишга хизмат қилади.
Масалан, плёнкали иссиқхоналарда помидор кўчати 6 ой ҳосил берса, мазкур инновацион иссиқхонада бир йил мобайнида маҳсулот олиш мумкин.
Давлат раҳбари айнан шу масалага алоҳида аҳамият қаратди. «Бутун дунёда озиқ-овқат хавфсизлиги долзарб масала бўлиб боряпти. Ташқи бозор қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини мавсумий эмас, йил давомида етказиб беришни талаб қилади. Шуни таклиф қила олган корхона бозорда ўрин эгаллайди. Бу иш ўрни ва экспортни таъминлаш учун катта манба», — деди Шавкат Мирзиёев.
Иссиқхонада жараён тўлиқ автоматлаштирилган. Биринчи босқичда 75 киши доимий иш билан таъминланган. Истиқболдаги режалар ҳақида ҳам маълумот берилди. Хусусан, лойиҳанинг иккинчи босқичида 8 гектар майдонда яна битта иссиқхона қурилади. Уни келаси йил декабрда фойдаланишга топшириш ва яна 150 та иш ўрни яратиш мўлжалланган.
«Бу корхона — драйвер. Бундай иссиқхоналар кўпайиши учун бошқа тадбиркорларни ҳам ўргатиб, ҳар томонлама ёрдам бериш керак. Хоразм қишлоқ хўжалигининг келажаги шу», — деди давлат раҳбари.
Ушбу мажмуани ўзига хос мактаб сифатида белгилаб, тадбиркорларни ўқитиш муҳимлиги таъкидланди.
«Озиқ-овқат маҳсулотларига биринчи талаб — сифат. Шунинг учун ҳар бир иссиқхонанинг лабораторияси, ўз бренди бўлиши керак», — деди президент.
Шу ерда қишлоқ хўжалигида амалга ошириладиган лойиҳалар тақдимоти ўтказилди. Туманларни ихтисослаштириш, янги ерларни ўзлаштириш, ёмғирлатиб суғориш тизимини жорий қилиш бўйича топшириқлар берилди. Шоли экишда адолатни таъминлаб, аҳолига ер майдонлари ажратиб бериш, шу орқали одамларни иш билан таъминлаш ва камбағалликдан чиқариш бўйича вазифалар қўйилди.
Шунингдек, Хоразм вилоятида ёшларнинг ижтимоий кайфиятини ўрганиш бўйича мулоқот ва социологик тадқиқот натижалари ҳақида ҳам маълумот берилди. Давлат раҳбари ҳар бир ёшнинг интилиши ва қобилиятини инобатга олиб, режаларини амалга ошириш бўйича бир йиллик дастур ишлаб чиқишга кўрсатма берди.

Президент Шавкат Мирзиёев в ходе поездки в Хорезм посетил инновационный тепличный комплекс в Ханкинском районе, сообщила пресс-служба главы государства.
Объект общества с ограниченной ответственностью «Red Star Oxus» был сдан в эксплуатацию в феврале этого года. Стоимость проекта — более 205 млрд сумов, на первом этапе которого на 7 гектарах налажено выращивание гидропонным методом помидоров, огурцов, баклажанов, болгарского перца и зелени, обеспечены работой 75 человек.
Полностью автоматизированная теплица выполнена по технологии «Ultra clima», разработанной нидерландской компанией «Kubo». Ее преимущество в том, что теплый воздух, поднимающийся вверх, отбирается вентиляторами и подается на отопление по пластиковым рукавам, расположенным под каждой грядкой. Кроме того, над грядками установлены специальные лампы с излучением, имитирующим солнечный свет и обеспечивающим эффект фотосинтеза. Это позволяет собирать урожай в течение года.
«Сегодня продовольственная безопасность становится самым актуальным вопросом во всем мире. Мировой рынок требует, чтобы сельскохозяйственная продукция поставлялась не только в сезон, а круглый год. Предприятие, способное на такое, займет свою нишу на рынке. Это большой источник занятости населения и экспорта продукции», — заявил Шавкат Мирзиёев.
Президент также ознакомился с планами предприятия. Так, в рамках второй фазы проекта будет возведена еще одна теплица площадью 8 гектаров, ввод в эксплуатацию которой намечен на декабрь следующего. Здесь будут созданы еще 150 рабочих мест.
Глава государства подчеркнул, что для увеличения количества таких объектов необходимо заинтересовать предпринимателей, оказывать им всемерную помощь. «Это будущее сельского хозяйства Хорезма», — сказал президент и добавил, что у каждой теплицы должна быть своя лаборатория, свой бренд.
Помимо этого, даны поручения по специализации районов, освоению новых земель, внедрению систем дождевания. Поставлена задача обеспечить справедливость в системе выращивания риса, выделить населению наделы и посредством этого обеспечить людей работой, вывести малообеспеченных из бедности.