Алишер Аброрович Усмонов Ўзбекистон президенти Давлат хавфсизлик хизматининг раиси бўлди, дея хабар беришди «Газета.uz» нинг ҳукуматдаги бир неча манбалари.
У илгари Давлат хавфсизлик хизмати (ДХБ) раисининг ўринбосари бўлиб ишлаган. 2007 йилда у II даражали «Шон-шараф» ордени билан тақдирланган.
Эслатиб ўтамиз, «Газета.uz» октябрь ойида Ўзбекистон президенти Давлат хавфсизлик хизмати раиси сифатида фаолият юритиб келган Баҳодир Тошматов Президент ҳузуридаги Хавфсизлик Кенгаши котибининг ўринбосари этиб тайинланганини аниқланган эди.

Алишер Аброрович Усманов стал председателем Государственной службы безопасности президента Узбекистана (ГСБП), сообщили «Газете.uz» несколько источников из правительства.
Ранее он работал заместителем председателя Службы государственной безопасности (СГБ). В 2007 году был награжден орденом «Шон-шараф» II степени.
Напомним, в октябре «Газета.uz» выяснила, что Баходир Ташматов, с марта работавший председателем Государственной службы безопасности президента Узбекистана, назначен заместителем секретаря Совета безопасности при президенте.