Афсонавий аргентиналик футболчи Диего Армандо Марадона 60 ёшида вафот этди, деб хабар берди Clarin газетаси. Нашрнинг ёзишича, у ўз уйида юрак хуружидан вафот этган. Янгиликни ESPN ва The Guardian ҳам тасдиқлади.
4 ноябрь куни Диего Марадона субдурал гематома туфайли бош миясида жарроҳлик амалиётини ўтказган, 11 ноябрда уйига рухсат берилган эди.
«Чемпионат»нинг ёзишича, у сўнгги марта 30 октабрь куни Аргентина чемпионатининг 1-тур учрашувида Марадонанинг 60 йиллигига бағишланган «Химнасия ва Эсгрима» ва «Патронато» учрашувида (3: 0) жамоатчилик олдида пайдо бўлган эди. Учрашувдан олдин унга эсдалик лавҳаси топширилди. Марадона соғлиғи ёмонлигини айтиб, ўйинни томоша қилиш учун қолмади. Кейинчалик у Буэнос-Айресдан бир соатлик масофада, Ла-Платадаги Ипенза клиникасига олиб кетилгани ҳақида хабар берилди.
Сўнгги йилларда Марадонада кўплаб соғлиқ муаммолари бўлган. Хусусан, 2018 йил Россияда бўлиб ўтадиган ФИФА Жаҳон чемпионатининг Аргентина — Нигерия ўйинида унинг ҳушидан кетгани хабар қилинган эди.
Фото: fifa.com.
Фаолияти давомида футболчи ярим ҳимоячи ва ҳужумчи позицияларида ўйнаган. У «Аргентинос Хуниорс», «Бока Хуниорс», «Барселона», «Наполи», «Севиля» ва «Ньюэллс Олд Бойз» жамоаларида ўйнаган. Аргентина терма жамоаси сафида 91 та учрашувда майдонга тушиб, 34 та гол урган. 1986 йилги жаҳон чемпиони, тўртта жаҳон чемпионатининг иштирокчиси бўлган. У «Бока Хуниорс» таркибида Аргентина чемпиони бўлди, шунингдек «Наполи» билан Италиянинг икки карра чемпиони бўлди.
Диего Марадона ФИФА расмий веб-сайтида овоз бериш орқали XX асрнинг энг яхши футболчиси бўлиб, у ерда 53,6% овоз олди, ФИФА футбол комиссияси талқини бўйича эса у XX асрнинг 3-футболчиси бўлган.

Легендарный аргентинский футболист Диего Армандо Марадона скончался в возрасте 60 лет, сообщает газета Clarin. По данным издания, он умер в своем доме от сердечного приступа. Новость подтвердили ESPN и The Guardian.
4 ноября Диего Марадона перенес операцию на головном мозге из-за субдуральной гематомы, а 11 ноября был выписан домой.
Как пишет «Чемпионат», последний раз его видели на публике 30 октября на матче 1-го тура чемпионата Аргентины его команды «Химнасия и Эсгрима» с «Патронато» (3:0), который был посвящён 60-летию Марадоны. Перед матчем ему вручили памятную доску. Марадона не остался наблюдать за игрой, сославшись на плохое самочувствие. Позже сообщалось, что он был доставлен в клинику Ипенса в Ла-Плате, примерно в часе езды от Буэнос-Айреса.
За последние годы у Марадоны было множество проблем со здоровьем. В частности, на матче Аргентина — Нигерия чемпионата мира по футболу 2018 года в России у него было зафиксировано обморочное состояние.
За свою карьеру футболист играл на позициях атакующего полузащитника и нападающего. Выступал за клубы «Архентинос Хуниорс», «Бока Хуниорс», «Барселона», «Наполи», «Севилья» и «Ньюэллс Олд Бойз». Провел 91 матч и забил 34 гола в составе сборной Аргентины. Был чемпионом мира 1986 года, участником четырёх чемпионатов мира. Становился чемпионом Аргентины в составе «Бока Хуниорс», а также двукратным чемпионом Италии в составе «Наполи».
Диего Марадона — лучший футболист XX века по голосованию на официальном сайте ФИФА, где он набрал 53,6% голосов, а по версии футбольной Комиссии ФИФА — 3-й футболист в XX веке.