Тошкентнинг Гагарин кўчасидаги дарахтларнинг кесилиши масаласига Давлат экология қўмитаси изоҳ берди. Унга кўра, олтита дарахт табиий омиллар таъсирида зарарланиб, қуриган дарахтлар қонуний кесилган, шунингдек, бир дона чинор дарахти Чилонзор тумани Ободонлаштириш бошқармаси ходимлари томонидан ноқонуний кесилган.
Хабарда айтилишича, Тошкент шаҳар экология ва атроф муҳитни муҳофаза қилиш бошқармаси томонидан ҳолат ўрганилганда, Чилонзор туман ободонлаштириш бошқармаси томонидан аҳолининг кўп сонли мурожаатларига асосан юқорида баён этилган манзилда қуриган дарахтларни санитар кесиш юзасидан хулоса тақдим этиш тўғрисида мурожаат қилинган. Мазкур мурожаат жойига чиқиб ўрганилган, фуқароларнинг соғлиғи ҳамда юридик ва жисмоний шахсларнинг мол-мулкига зарар етказилишининг олдини олиш мақсадида қонун ҳужжатларида белгиланган тартибда тегишли ҳужжатлар расмийлаштирилган, олтита қуриган ҳамда касалланган дарахтларга хулоса берилган.
Қўмита матбуот хизмати хабарига асосан, 2020 йил 18 ноябрь куни Давлат экология қўмитаси, Тошкент шаҳар экология ва атроф муҳитни муҳофаза қилиш бошқармаси, Чилонзор тумани Ободонлаштириш бошқармаси ҳамда жамоатчилик вакилларидан иборат гуруҳ ҳолат жойига чиқиб, баён этилган масалани жойида ўрганишган.
«Ўрганиш якунларига мувофиқ олтита дарахт табиий омиллар таъсирида зарарланиб, қуриган дарахтлар қонуний кесилганлигини, шунингдек, бир дона чинор дарахти Чилонзор тумани Ободонлаштириш бошқармаси ходимлари томонидан ноқонуний кесилганлигини маълум қилади», — деб аниқлик киритди Давлат экология қўмитаси матбуот хизмати.
Ноқонуний кесилган дарахт юзасидан ҳужжатларни расмийлаштириш ишлари олиб борилмоқда. Экологик муҳитга келтирилган зарар 42,9 млн сўмни ташкил этди. Ушбу зарарни ундириш учун ҳужжатлар ҳуқуқни муҳофаза қилиш органларига тақдим этиш учун тайёрланмоқда.

Ташкентское управление экологии и охраны окружающей среды провело расследование по сообщениям о незаконной вырубке деревьев на улице Гагарина в Чиланзарском районе столицы, появившимся в социальных сетях 17 ноября.
Как сообщила пресс-служба Госкомэкологии по итогам расследования, Чиланзарское районное управление благоустройства «на основании многочисленных запросов со стороны населения» запросило заключение на проведение санитарной рубки высохших деревьев на улице Гагарина. Сухостой, отмечается в сообщении, представлял опасность причинения ущерба здоровью и имуществу граждан. В итоге было дано заключение на вырубку шести высохших и больных деревьев.
После появления сообщений в соцсетях рабочая группа из председателя Госкомэкологии, представителей Ташгорэкологии и Чиланзарского районного управления благоустройства 18 ноября посетила место происшествия.
По данным Госкомэкологии, шесть деревьев были повреждены природными факторами и являлись засохшими, соответственно, были вырублены на законных основаниях. «Вместе с этим, установлено, что одно дерево чинары было срублено Чиланзарским районным управлением благоустройства незаконно», — говорится в сообщении.
В настоящее время ведутся работы по оформлению документов на незаконно срубленное дерево. Ущерб растительному миру составил 42,9 млн сумов. Для взыскания подготавливаются документы в правоохранительные органы.