Халқ таълими вазири Шерзод Шерматов Facebook ижтимоий тармоғида турли вилоятларда ўқитувчиларни сўровнома ўтказишга ва аҳолини рўйхатдан ўтказишга жалб қилиш тўғрисидаги мурожаатларнинг скриншотларини жойлаштирди.
«Юртимизда пандемия. Юртбошимиз ташкилот раҳбарларига деярли ҳар бир селектор йиғилишларида COVID-19 дан эҳтиёт бўлишларини, ўзини ва оила аъзоларини мунтазам эҳтиёт қилиб боришларини такрор ва такрор таъкидлаб келадилар. Хўш, шундай шароитда ҳам Фарғона туманидаги 28-мактаб директори ўқитувчилар ва мураббийларнинг мажбуран маҳаллаларда юриб, ўзларига таълуқли бўлмаган сўровномаларни тўлдиришга чиқариш тўғрими?» — дейилади мурожаатларнинг бирида. Гап «темир», «аёллар» ва «ёшлар» дафтарлари ҳақида кетмоқда.
«Мен Андижон шаҳриданман. Ҳозир ким тарафидан буюрилган, билмадиму, лекин хонадонларга кириб ҳар бир аъзосини исми, шарифи, паспорт серия рақами, оила аъзолари ҳақида маълумот олиб, ўша оила муаммосини, яшаш шароити ва иш жойини билиш учун уйма-уй юриш кимнинг зиммасида? Бундан нима фойда? Яна ўқитувчилар юрибди», — дейилади яна бир шундай мурожаатда.
Шерзод Шерматов баъзи маҳаллий амалдорлар шу йўл билан ўзларининг долзарб муаммоларини ҳал қилишга уриниб, «президент сиёсатига хиёнат қилаётганини» тушунмаётганларидан ҳайратда эканлигини билдирди.
«Президентимиз бу йил биринчи бор „Ўқитувчи ва мураббийлар куни“ байрамида ўзлари чиқиб табрик сўзи билан мурожаат қилдилар. Таълим-тарбия тизимини яхшилаш бўйича Фармон лойиҳасини тайёрлаш бўйича топшириқ бердилар, кейин яна қўшимча селектор ўтказиб, ҳар бир ҳоким энди камида 30−40 фоиз вақтини мактабга ёрдам беришга қаратсин деб айтдилар ва ҳурматли ҳокимларимиздан бу масалага чин дилдан ёндашишни, кундалик топшириқ сифатида қабул қилмасликни сўрадилар. Куни кеча Фармонга имзо қўйишдан олдин яна бир бор таълимни кўтариш муҳимлигини қатъий таъкидладилар», — деди вазир.
Унинг сўзларига кўра, ўқитувчиларни мажбурий меҳнатга жалб қилишнинг бундай ҳолатларига нафақат президент сиёсатига хиёнат, балки атайлаб давлат раҳбарининг имижини дискредитация қилишга ҳаракат деб баҳолаш керак ва ҳар бир бундай ҳолат бўйича жойлардаги мутасаддиларни керак бўлса жиноий жавобгарликка тортишгача олиб бориш зарур.
«Ҳурматли ҳокимлар ва сектор раҳбарларидан халқ таълими тизими ходимларини фақат таълим сифати бўйича ишлашларига шароит яратишда ёрдам беришингизни сўраймиз! Ёрдам беришга имкониятингиз бўлмаса, илтимос, жуда бўлмаса халақит қилманг!» — дея таъкидлади Шерзод Шерматов.
«Бундай қўшимча ишларга, адашмасам, Меҳнат вазирлигидаги алоҳида фонддан маблағ олиб жойлардаги ишсизларни жалб қилса бўлади», — дея қўшимча қилди у.

Министр народного образования Узбекистана Шерзод Шерматов опубликовал в Facebook скриншоты сообщений из разных регионов страны о привлечении учителей к проведению опроса и регистрации жителей.
«В стране пандемия. Глава государства почти на каждом селекторном совещании предупреждает руководителей организаций о COVID-19, вновь и вновь просит беречь себя и свои семьи. Так можно ли считать правильным то, что директор школы №28 в Ферганском районе заставляет учителей и наставников ходить по махаллям и проводить опрос, что вообще не относится к их обязанностям?» — говорится в одном из обращений. Речь идет о «железной», «женской» и «молодежной» тетрадях, в которые включаются люди, нуждающиеся в поддержке.
«Я из Андижана. Не знаю, кто это поручил, но на кого возложена ответственность ходить по домам, собирать данные каждого члена семьи, их имена, серии паспортов, о семейном положении, уровне жизни, месте работы? Кому от этого польза? Кто за это отвечает? Опять ходят учителя», — отмечается в другом сообщении.
Шерзод Шерматов выразил удивление тем, что некоторые чиновники на местах не понимают, что таким образом, пытаясь решить свою текущую проблему, «предают политику президента».
«Впервые в этом году президент выступил с поздравительной речью по случаю Дня учителя и наставника. Он поручил подготовить проект указа о совершенствовании системы образования, затем провел дополнительное совещание, где поручил каждому хокиму посвящать не менее 30−40% своего времени помощи школам и попросил наших уважаемых хокимов серьезно отнестись к этому вопросу, а не рассматривать его как рутинную задачу. Вчера, перед подписанием указа, он еще раз подчеркнул важность повышения уровня образования», — заявил министр.
По его словам, подобные случаи привлечения учителей к принудительному труду следует рассматривать не только как предательство политики президента, но и как сознательную попытку дискредитировать имидж главы государства. При необходимости местные чиновники должны привлекаться к уголовной ответственности по каждому такому случаю, считает глава МНО.
«Уважаемые хокимы и руководители секторов, просим вас помочь создать условия, чтобы работники системы народного образования работали только над качеством образования! Если у вас нет возможности помочь, пожалуйста, хотя бы не мешайте!» — призвал Шерзод Шерматов.
Он добавил: «Если я не ошибаюсь, к таким дополнительным работам можно привлекать безработных с финансированием из специального фонда Министерства занятости и трудовых отношений.