Марказий Осиё давлатлари раҳбарларининг илгари Қирғизистонда режалаштирилган учинчи консультатив учрашуви коронавирус пандемияси сабабли 2021 йилга қолдирилди ва у Туркманистонда ўтказилиши мумкин, дея маълум қилди Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Комилов «Янги Ўзбекистон» газетасига берган интервьюсида.
Аввалроқ, Ўзбекистон ташқи ишлар вазирининг ўринбосари Илхом Неъматов «Газета.uz» берган интервьюсида Марказий Осиё давлатлари раҳбарларининг август ойида Бишкек шаҳрида ўтказилиши режалаштирилган учинчи консультатив учрашуви коронавирус пандемияси сабабли кузга қолдирилгани ҳақида хабар берган эди.
«Афсуски, коронавирус билан боғлиқ вазият ва пандемияни бартараф этиш билан боғлиқ сананинг ноаниқлиги сабаб жорий йил охиригача учинчи Маслаҳат учрашувини ўтказиш учун имконият бўлмаслиги кўзга ташланиб қолди», — деди Абдулазиз Комилов.
Ташқи ишлар вазирининг айтишича, Туркманистон учинчи учрашувни 2021 йилда ўтказишни таклиф қилган. «Биз маслаҳат кенгашининг ҳамраиси сифатида Туркманистоннинг ушбу таклифини тўлиқ қўллаб-қувватлаймиз ва навбатдаги Марказий Осиё маслаҳат учрашувини кенг ва сермазмун дастур асосида ўтказилишига умид қиламиз», — деди вазир.
Абдулазиз Комиловнинг фикрича, Туркманистондаги саммитдан кейин Қирғизистоннинг Бишкекда маслаҳат учрашувини ташкил этиш таклифига қайтиш мумкин бўлади.
«Лекин бу ҳолат қўшни давлатлар режалаштирилган минтақавий ҳамкорликни ривожлантириш ва чуқурлаштириш йўлида „секинлашди“ деганини англатмайди», — таъкидлади вазир. Унинг сўзларига кўра, кўп томонлама ҳамкорлик Марказий Осиёнинг бешта давлати учун ҳам устувор вазифадир.
Эслатиб ўтамиз, Марказий Осиё давлатлари раҳбарларининг маслаҳат учрашувларини ўтказиш ташаббуси Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёевга тегишли. Бундай йиғилишларнинг биринчиси 2018 йил март ойида Қозоғистон пойтахтида, иккинчиси — 2019 йил ноябрь ойида Тошкентда бўлиб ўтди. Ушбу учрашувларни ўтказиш қоидаларига кўра, у йилда бир марта ўтказилади. Учинчи учрашувни Бишкекда ўтказишга қарор қилинган эди.

Третья консультативная встреча глав государств Центральной Азии, ранее планировавшаяся в Кыргызстане, из-за пандемии коронавируса перенесена на 2021 год и может быть проведена в Туркменистане, заявил в интервью ИА «Дунё» министр иностранных дел Узбекистана Абдулазиз Камилов.
Ранее замминистра иностранных дел Узбекистана Ильхом Нематов в интервью «Газете.uz» сообщал, что третья консультативная встреча глав государств Центральной Азии, запланированная в августе в Бишкеке, из-за пандемии коронавируса перенесена на осень.
«К сожалению, из-за сложившихся обстоятельств с коронавирусом и сохраняющейся неопределенности со сроками преодоления этой пандемии, до конца этого года вряд ли удастся провести очередную третью консультативную встречу», — сказал Абдулазиз Камилов в интервью.
Глава МИД сообщил, что Туркменистан предложил провести третью встречу в 2021 году у себя. «Мы, будучи сопредседателем консультативного совета, полностью поддерживаем данное предложение Туркменистана и надеемся провести следующий центральноазиатский консультативный саммит с широкой и содержательной программой», — отметил министр.
Абдулазиз Камилов считает, что после саммита в Туркменистане можно будет вернуться к предложению Киргызстана организовать консультативную встречу в Бишкеке.
«Это отнюдь не означает, что страны региона „сбавили движение“ по намеченному пути наращивания и углубления регионального сотрудничества», — подчеркнул министр. По его оценке, для всех пяти государств Центральной Азии многостороннее сотрудничество имеет приоритетное значение.
Напомним, инициатива проведения консультативных встреч глав государства Центральной Азии принадлежит президенту Узбекистана Шавкату Мирзиёеву. Первая такая встреча состоялась в марте 2018 года в столице Казахстана, вторая — в ноябре 2019 года в Ташкенте, где был принят регламент их проведения — один раз в год. Тогда же было принято решение провести третью встречу в Бишкеке.