Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Таълим сифатини назорат қилиш давлат инспекцияси Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги билан биргаликда олий ўқув юртларининг навбатдаги рейтингини эълон қилди.
Ушбу рейтингга 57 та ОТМ ва уларнинг филиаллари киритилган. Тадқиқот февраль-июнь ойларида ўтказилди. Битирувчиларни иш берувчилар томонидан баҳолаши, ОТМнинг илмий-тадқиқот фаолияти самарадорлиги, талабаларнинг мутахассислик бўйича фанлардан билим даражаси, профессор-ўқитувчиларнинг Web of Science, Scopus ва бошқа халқаро маълумотлар базаларида нашр этилган илмий мақолалар улуши ва уларнинг илмий нашрлардаги иқтибослар сони каби кўрсаткичлар ҳисобга олинган.
Энг яхши ОТМлар ўнталиги:
1. Ўзбекистон миллий университети;
2. Тошкент ирригация ва қишлоқ хўжалигини механизациялаш муҳандислари институти;
3. Самарқанд давлат университети;
4. Тошкент ахборот технологиялари университети;
5. Тошкент давлат аграр университети;
6. Тошкент темир йўл муҳандислари институти;
7. Тошкент тиббиёт академияси;
8. Тошкент молия институти;
9. Тошкент давлат ўзбек тили ва адабиёти университети;
10. Тошкент давлат стоматология институти.
Рейтингда сўнгги ўринларни эгаллаган ўнта ОТМ:
1. Тошкент фармацевтика институти;
2. Самарқанд ветеринария тиббиёт институти;
3. Бухоро муҳандислик технология институти;
4. Андижон машинасозлик институти;
5. Ўзбекистон давлат хореография академияси;
6. Навоий давлат педагогика институти;
7. Жиззах давлат педагогика институти;
8. Гулистон давлат университети;
9. Қўқон давлат педагогика институти;
10. Нукус давлат педагогика институти.
Алоҳида кўрсаткич сифатида ОТМларнинг молиявий мустақиллик даражаси ва қўшимча маблағларни жалб қилиш қобилияти ҳам ҳисобга олинди. Миллий ОТМлар ўртасида 1 нафар профессор-ўқитувчининг илмий-тадқиқот фаолияти натижалари асосида олинган маблағлар улуши бўйича энг юқори кўрсаткични Жаҳон иқтисодиёти ва дипломатия университети — 42,97 млн сўм қайд этган. Ушбу индикатор бўйича навбатдаги ўринларни Тошкент ахборот технологиялар университети — 33,24 млн сўм, Тошкент педиатрия тиббиёт институти — 24,21 млн сўм, Тошкент ирригация ва қишлоқ хўжалигини механизациялаш муҳандислари институти — 20,68 млн сўм ва Тошкент автомобиль йўлларини лойиҳалаш, қуриш ва эксплуатацияси институти — 20,11 млн сўм маблағ билан банд қилган.

Государственная инспекция по надзору за качеством образования при Кабинете министров совместно с Министерством высшего и среднего специального образования опубликовали очередной рейтинг высших образовательных учреждений Узбекистана.
В рейтинге 57 государственных вузов вместе с их филиалами. Изучение проводилось в феврале-июне. Учитывались такие показатели, как оценка работодателями выпускников, результативность научно-исследовательской деятельности вуза, уровень знаний студентами предметов по специальности, доля опубликованных научных статей профессорско-преподавательского коллектива в международных базах Web of Science, Scopus и других, индекс научного цитирования.
Десятка лучших вузов
1. Национальный университет Узбекистана;
2. Ташкентский институт инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства;
3. Самаркандский государственный университет;
4. Ташкентский университет информационных технологий;
5. Ташкентский государственный аграрный университет;
6. Ташкентский институт инженеров железнодорожного транспорта;
7. Ташкентская медицинская академия;
8. Ташкентский финансовый институт;
9. Ташкентский государственный университет узбекского языка и литературы;
10. Ташкентский государственный стоматологический институт.
Последние места рейтинга
1. Ташкентский фармацевтический институт;
2. Самаркандский ветеринарный медицинский институт;
3. Бухарский институт инженерных технологий;
4. Андижанский институт машиностроения;
5. Узбекская государственная академия хореографии;
6. Навоийский государственный педагогический институт;
7. Джизакский государственный педагогический институт;
8. Гулистанский государственный университет;
9. Кокандский государственный педагогический институт;
10. Нукусский государственный педагогический институт.
В качестве отдельного показателя оценивался уровень финансовой независимости вузов и их возможности по привлечению дополнительных средств. Самый высокий показатель по вырученным средствам на основе результатов научно-исследовательской деятельности на одного преподавателя показал Университет мировой экономики и дипломатии — 42,97 млн сумов. На следующих позициях оказались Ташкентский университет информационных технологий — 33,24 млн сумов, Ташкентский педиатрический медицинский институт — 24,21 млн сумов, Ташкентский институт инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства — 20,68 млн сумов и Ташкентский институт по проектированию, строительству и эксплуатации автомобильных дорог — 20,11 млн сумов.