Республика патологик анатомия маркази директори, ССВ бош патологоанатоми Ражаббой Исроилов ижтимоий тармоқларда тарқалган Зангиота туманидаги юқумли касалликлар шифохонасида вафот этганларнинг жасади берилишини қариндошлари муассаса эшиги олдида узоқ вақт кутиб қолаётгани акс этган видеоролик юзасидан изоҳ берди. Тасвирда аёллардан бири баъзилар жасадни олиш учун 5 кун кутишлари кераклигини айтади.
«Зангиота туманидаги юқумли касалликлар шифохонасида жорий йилнинг 1 август кунидан бошлаб патологик анатомия бўлими фаолияти ташкил этилди. Эндиликда, ортиқча оворагарчиликларига йўл қўймаслик, фуқароларга қулайлик яратиш мақсадида мазкур шифохонада вафот этганларнинг майитини қариндошлари ушбу бўлимдан олиб кетишлари мумкин. Бундан аввал майит Республика патологик анатомия марказига олиб бориларди», — дея Ражаббой Исроиловнинг сўзларини эълон қилди Соғлиқни сақлаш вазирлиги матбуот хизмати.
Қайд этилишича, Соғлиқни сақлаш вазирлигининг 2020 йил 28 мартдаги «Коронавирус касаллиги билан рўйхатга олинган ёки гумон қилиниб, вафот этган беморлар жасадини дафн этишда хавфсизликни таъминлаш бўйича вақтинча қоидалар»га асосан, ўлим содир бўлган бўлимда 2 соат сақланиб, шундан сўнггина патологик анатомия бўлимига олиб келинади. Кейин мурда рўйхатдан ўтказилиб, 3 фоизли хлорли эритмада зарасизлантирилади, мурданинг диний эътиқодига кўра, ювилиб (кафанланиб ёки кийинтириб) қаришдошларига топширилади.
«Бу амалиётлар ўтказилиши учун ўртача 3−4 соат вақт талаб этилади. Бу вақтда қариндошлар муассаса эшиги тагида кутиб қолмоқда», — деди у.
Ижтимоий тармоқларда тарқатилаётган видео ва матнли хабарларда «Коронавирусдан вафот этган мурдаларни олиб кетишда навбат кутувчилар шунча бўлса, уларнинг сонини статистика нега кам беряпти», деган мулоҳаза ҳам мавжуд.
«Патологик анатомия бўлими эшиги олдида кутиб турган одамларнинг кўплигининг сабаби аслида бир нафар мурдани олиб кетиш учун камида 4 нафар қариндоши келади, бу эса ўз-ўзидан фуқароларни ваҳимага тушишига сабабчи бўлмоқда. Қайд этиш жоизки, статистика маълумотларини сохталаштиришдан ҳеч ким манфаатдор эмас», — дея таъкидлади Ражаббой Исроилова.
Унинг сўзларига кўра, Зангиота туманидаги юқумлик асалликлар шифохонасида нафақат коронавирус билан касалланганлар, балки бошқа турдаги ўткир инфекция ва пневмония билан оғриган беморлар ҳам даволанмоқда.
«Коронавирусдан вафот этганлар статистикасида фақат „COVID-19“ диагнози вирусологик текширувда тасдиқланганлар сони берилади, лекин бу шифохонада пневмония ва бошқа инфекцион касалликлардан ҳам вафот этаётганлар бор. Табиийки, улар коронавирус статистикасига киритилмайди», — деди у.
ССВ бош патологоанатоми ушбу шифохонадаги патологоанатомик бўлими янада такомиллаштирилиб, кечки навбатчиликни ҳам ташкил қилиш ва тунги вақтларда майитни қариндошларига топшириш имконини яратиш режалаштирилаётганини маълум қилди.
Зангиота шифохонаси атрофида тобут ташийдиган машиналар нархларни 700 мингдан бошлаб кўтариб юборган, деган хабарларга эса, Ражаббой Исроилов жасадларни етказиб бериш Соғлиқни сақлаш вазирлиги ва Республика патологик анатомия маркази зиммасида эмас, дея жавоб берди. Унинг айтишича, Зангиота туманидаги юқумли касалликлар шифохонаси дарвозаси олдида дафн этиш маросимини ташкил қилувчи хусусий ташкилотлар жасадни ташиб беришни таклиф қилишмоқда.

Директор Республиканского патологоанатомического центра, главный патологоанатом Министерства здравоохранения, профессор Ражаббой Исраилов прокомментировал видеоролик в социальных сетях, на котором показано, как родственники умерших пациентов ожидают выдачи тел у дверей специализированной многопрофильной больницы в Зангиатинском районе Ташкентской области. На записи женщина также заявляет, что некоторым приходится ждать 5 дней, чтобы забрать тело.
«С 1 августа в инфекционной больнице Зангиатинского района организовано патологоанатомическое отделение. Для удобства граждан и во избежание лишней волокиты теперь родственники могут забрать тела умерших в больнице из этого отделения. Ранее тела доставляли в Республиканский патологоанатомический центр», — приводит слова Ражаббоя Исраилова пресс-служба Минздрава.
Согласно временным правилам безопасности захоронения пациентов с коронавирусом или с подозрением на это заболевание, утвержденные Минздравом 28 марта, тело хранится в месте смерти в течение двух часов и только после этого переводится в патологоанатомическое отделение. Здесь умершего регистрируют, обеззараживают 3-процентным хлорным раствором и, согласно религиозным правилам, завертывают в саван и выдают родственникам.
«Естественно, на выполнение этих операций уходит в среднем три-четыре часа. В это время у дверей учреждения ждут родственники», — отметил он.
Пользователи соцсетей обращали внимание на большое число родственников, ожидающих в очереди тела умерших, и задавались вопросом, с чем связана низкая статистика смертности от коронавируса.
«Причиной большого числа людей, ожидающих у дверей патологоанатомического отделения, является то, что за одним телом приходят не менее четырех родственников… Следует отметить, что никто не заинтересован в фальсификации статистики», — подчеркнул Ражаббой Исраилов.
По его словам, в больницах Зангиатинского района проходят лечение не только пациенты с коронавирусом, но и больные с другими видами острых инфекций и пневмонией.
«В статистике смертности от коронавируса сообщаются только случаи с подтвержденным вирусологическим диагнозом COVID-19. Но в больнице также есть случаи смерти от пневмонии и других инфекционных заболеваний. Естественно, они не входят в статистику по коронавирусу», — сказал профессор.
Главный патологоанатом Минздрава рассказал о планах совершенствования работы патологоанатомического отделения больницы, в том числе организации вечерних смен и выдачи тел в ночное время.
Что касается сообщений о повышении цен на перевозку тел до 700 тысяч сумов, Ражаббой Исраилов заявил, что перевозка тел и регулирование цен на услуги перевозки не входит в компетенцию Министерства здравоохранения и Республиканского патологоанатомического центра.
Ранее мы писали о том, что в сети распространилась 50-минутная аудиозапись, на которой первый замминистра здравоохранения Абдухаким Хаджибаев критически высказывается о работе двух инфекционных больниц в Зангиатинском районе, где лечатся пациенты с COVID-19.