Қирғизистон парламентига такрорий сайловлар тахминан 20 декабрга белгиланиши мумкин, деб хабар берди AKИpress мамлакат Марказий сайлов комиссияси раиси Нуржан Шилдабековага таяниб.
Аввалроқ, МСК 4 октябрь куни бўлиб ўтган Жогорку Кенеш сайлови натижаларини бекор қилган эди. Натижалар эълон қилингандан кейин Бишкекда мухолифатнинг оммавий норозиликлари бошланди.
Муддатидан олдинги президент сайловлари эса парламент томонидан белгиланади, деди Қирғизистон МСК раҳбари. Улар шартли равишда 17 январь куни ўтказилади, дея қўшимча қилди у.
Аввалроқ Сооронбай Жээнбеков мамлакатда давом этаётган сиёсий инқироз ортидан президентликдан кетишини эълон қилган эди. Автомат равишда давлат раҳбари вазифасини бажарувчига айланган парламент спикери Канат Исаев ҳам истеъфога чиқди. Бош вазир Садир Жапаров президент вазифасини бажаришга киришди.

Повторные выборы в парламент Кыргызстана ориентировочно могут быть назначены на 20 декабря, сообщило AKИpress со ссылкой на председателя ЦИК страны Нуржан Шайлдабекову.
Ранее ЦИК признал итоги выборов в Жогорку Кенеш, которые прошли 4 октября, недействительными. После оглашения результатов в Бишкеке начались массовые акции протеста оппозиции.
Досрочные президентские выборы назначает парламент, отметила глава ЦИК Кыргызстана. Ориентировочно они пройдут 17 января, добавила она.
Накануне Сооронбай Жээнбеков объявил об отставке с поста президента на фоне продолжающегося политического кризиса в стране. Спикер парламента Канат Исаев, автоматически ставший исполняющим обязанности главы государства, также подал в отставку. Исполнение обязанностей президента перешло действующему премьер-министру Садыру Жапарову.