Монополияга қарши курашиш қўмитаси ҳузуридаги Истеъмолчилар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш агентлигининг хабар беришича, сўнгги пайтларда Ўзбекистонда вирусга қарши «Ремдесивир» препарати ва гриппга қарши «Инфлувак» вакцинасининг ўткир тақчиллиги кузатилмоқда. Ушбу дорилар нархларининг ўсиши мос равишда 1,8 миллион ва 250 минг сўмни ташкил этди.
Агентлик дори воситалари ва тиббий буюмларни сотадиган улгуржи ва чакана савдо ташкилотлари томонидан нархларни давлат томонидан тартибга солиш тартибига риоя этилиши устидан тизимли назоратни амалга оширади. Гап савдо устамалари ҳақида кетмоқда. Шундай қилиб, дорихоналар дори-дармонларга улгуржи нархининг 20 фоизидан кўп бўлмаган миқдорда устама қўшиши мумкин. Улгуржи савдо корхоналари, ўз навбатида, асосий, яъни Ўзбекистонга олиб кирилган ёки ишлаб чиқарилган нархнинг 15 фоизидан кўп бўлмаган миқдорда устама белгилаш ҳуқуқига эга.
Фото: Монополияга қарши курашиш қўмитаси.
Жорий йилнинг тўққиз ойида 11 та импортёр COVID-19 ни даволашда ишлатиладиган 56109 қадоқ «Ремдесивир» вирусга қарши препаратини мамлакатга олиб келди. Товарларнинг умумий қиймати 2 миллион доллардан ошди.
Агентликнинг ҳисоб-китобларига кўра, ушбу препаратнинг минимал чакана нархи 457 минг сўм, максимал қиймати — 3,83 миллион сўм бўлиши керак. Ўртача чакана нархи — 1,066 миллион сўм.
«Ушбу фарқ маҳаллий импортчиларнинг декларация қилган нархларнинг хилма-хиллиги ҳамда ишлаб чиқарувчи давлатга боғлиқ», — дейилади хабарда.
Қайд этилишича, Pharmhealth МЧЖ ҚК томонидан Грузияда ишлаб чиқарилган «Ремдесивир» препаратининг 1 қадоғи энг юқори — 270 доллардан импорт қилинан. Энг паст нарх эса Serene Pharma МЧЖ томонидан Ҳиндистондан импорт қилинган — «Ремдак» препаратининг 1 қадоғи 45 доллардан баҳоланган.
Худди шу даврда иккита импортёр гриппга қарши «Инфлувак» (Нидерландия) ваксинасини 155490 қадоқда жами 800 минг долларга олиб кирди.
Гриппга қарши вакцинанинг энг кам чакана нархи 69 минг сўм, энг юқориси эса 102 минг сўмдан ошмаслиги керак. Ўртача чакана нарх — 86 минг сўм.
Агентлик дори-дармонларнинг максимал чакана нархларини ҳисоблашни давом эттиради, улгуржи омборларда дори воситаларининг қолдиқларини ва уларни келгусида етказиб бериш прогнозларини ўрганади, шунингдек нархнинг ошишига қарши чоралар кўради.
Агентлик томонидан дорихоналар томонидан лицензиялаш талаблари ва шартларининг мунтазам равишда (бир йил ичида икки ёки ундан ортиқ марта) бузилиши, шу жумладан дори-дармонларга нарх белгилаш тартиби қўпол қоидабузарликлар эканини ва лицензияни бекор қилиш учун асос бўлиши мумкинлиги ҳақида тадбиркорлар эслатиб ўтди.
Истеъмолчилар дори воситалари ҳаддан ташқари юқори нархларда сотилганда агентликка хабар беришлари тавсия қилинади. Ишонч телефони 1159, Ягона агентлик рақами +998 71−207−46−00.

Агентство по защите прав потребителей при Антимонопольном комитете сообщает, что в последнее время в Узбекистане наблюдается острый дефицит противовирусного препарата «Ремдесивир» и вакцины от гриппа «Инфлювак». Рост цен на данные препараты составил до 1,8 млн сумов и 250 тысяч сумов соответственно.
Агентство ведет системный контроль за соблюдением порядка госрегулирования цен со стороны оптовых и розничных организаций, которые реализуют лекарства и изделия медицинского назначения. Речь идет о предельных торговых надбавках. Так, аптеки могут устанавливать надбавку на реализуемые лекарства в размере не более 20% от оптовой стоимости, по которой они их приобретают. Оптовые компании, в свою очередь, имеют право устанавливать надбавку не более 15% от базовой цены, т. е. цены по которой импортировался или производился в Узбекистане препарат.
Фото: Антимонопольный комитет. Нажмите для увеличения
Всего за девять месяцев текущего года 11 импортеров завезли в страну 56109 упаковок противовирусного препарата «Ремдесивир», который используются при лечении COVID-19. Общая стоимость товаров превысила 2 млн долларов.
По расчетам агентства минимальная розничная стоимость данного препарата должна составлять 457 тысяч сумов, максимальная — 3,83 млн сумов. Средняя розничная стоимость — 1,066 млн сумов.
«Данная разница объясняется различной задекларированной стоимостью местными импортёрами, а также зависит от страны производства», — говорится в сообщении.
За этот же период два импортера завезли вакцину от гриппа «Инфлювак» (Нидерланды) в количестве 155490 упаковок на общую сумму около 800 тысяч долларов.
Минимальная розничная стоимость гриппозной вакцины должна быть не более 69 тысяч сумов, максимальная — 102 тысяч сумов. Средняя розничная стоимость — 86 тысяч сумов. Максимальная стоимость замечена за 4-валентной вакциной, минимальная — за 3-валентной, следует из расчетов Агентство по защите прав потребителей.
Агентство продолжает проводить расчет предельных розничных цен на лекарственные препараты, изучать остатки лекарственных препаратов на оптовых складах и прогнозы их дальнейшей поставки, а также принимает меры по борьбе с завышением цен.
В агентстве напомнили предпринимателям, что систематические (два и более раза в течение одного года) нарушения аптеками лицензионных требований и условий, в том числе порядка ценообразования на лекарства являются грубыми нарушениями, и могут быть основанием для прекращения лицензии.
Потребителей призывают сообщать в агентство о фактах реализации лекарственных препаратов по завышенной стоимости. Телефон доверия — 1159, Единый номер агентства — +998 71−207−46−00.