Канаданинг Condor Petroleum нефть ва газ компанияси 2021−2024 йиллар оралиғида Бухоро вилоятидаги газ конлари эксплуатацияси учун 1 млрд доллардан ортиқ миқдорда инвестиция киритишни режалаштирмоқда, дея хабар берди «Дунё» ахборот агентлиги.
Ушбу масала Ўзбекистоннинг Канададаги элчиси Жавлон Ваҳобов Condor Petroleum Inc компанияси директори ва кенгаш раиси Деннис Балдерстон ҳамда компания президенти Дон Стреум билан бўлиб ўтган онлайн-музокараларда муҳокама қилинди.
Компания президенти камида бешта мавжуд газ конида фаолият олиб боришга тайёрлигини билдирди. Лойиҳа давомида Condor Petroleum раҳбарлари мавжуд конлардан газни қазиб олишни икки баравар кўпайтиришни режалаштирмоқда.
Condor Petroleum 1994 йилда ташкил этилган бўлиб, у Марказий Осиё, Шимолий ва Жанубий Америка, Индонезия, Ливия, Ангола, Туркияда фаолият олиб боради. Компания Марказий Осиё минтақасида энг йирик ва техник жиҳатдан илғор сейсмик маълумотларни йиғиш ва қайта ишлаш 3D дастурига эга. Мазкур мукаммал дастур қидирув ишлари олиб бориш учун умумий салоҳияти 1,5 миллиард баррелдан ортиқ бўлган 79 та истиқболли нефть қазиб олиш объектини аниқлашга имкон берди, дейилади «Дунё» хабарида.

Канадская нефтегазовая компания Condor Petroleum планирует инвестировать в 2021—2024 годах более 1 млрд долларов в эксплуатацию газовых месторождений в Бухарской области Узбекистана, сообщило информационное агентство «Дунё».
Об этом говорилось на встрече посла Узбекистана в США и Канаде Жавлона Вахабова и руководителей Condor Petroleum — председателя совета директоров Денниса Балдерстона и президента Дона Стреума.
Проект предусматривает модернизацию и эксплуатацию пяти действующих месторождений в районе города Газли с двукратным увеличением добычи.
Condor Petroleum создана в 1994 году, работала в странах Центральной Азии, Северной и Южной Америки, Индонезии, Ливии, Анголе, Турции. Компания обладает самой крупной и технически совершенной программой сбора и обработки сейсмических данных 3D в регионе Центральной Азии. Ее применение позволило определить 79 перспективных для разведки объектов добычи нефти с совокупным ресурсом более 1,5 миллиарда баррелей, отмечает «Дунё»