Жогорку Кенеш (Қирғизистон парламенти) спикери Дастан Жумабеков истеъфога чиқди. Бу ҳақда 6 октябрь куни Бишкекнинг «Достук» меҳмонхонасида бўлиб ўтган парламентнинг навбатдан ташқари сессиясида маълум бўлди, деб хабар берди АКИpress ахборот агентлиги.
Жогорку Кенеш Конституциявий қўмитаси парламент спикери лавозимига Миктибек Абдилдаев номзодини тасдиқлади.
«Қийин давр келди. Мен бўлажак сайловларнинг ҳеч бирида қатнашмайман. Мен ўз бурчимни бажаришни истайман», — дея Абдилдаевнинг сўзларидан иқтибос келтиради агентлик.
Бундан ташқари, бош вазир Кубатбек Боронов ҳам истеъфога чиқди. Садир Жапаров ҳукуматнинг янги раҳбари бўлди, унинг номзоди парламент томонидан маъқулланди. Бир кун олдин намойишчилар уни қамоқдан озод қилган эди.
Садир Жапаров икки марта Қирғизистон парламентига сайланган, шунингдек, 4 октябрь куни бўлиб ўтган парламент сайловларида мағлуб бўлган «Мекенчил» партиясининг асосчиси. Kloop маълумотларига кўра, 2018 йилда суд Жапаровни 2013 йилда Қоракўл шаҳри ва Саруу қишлоғидаги «Қумтор» олтин конини миллийлаштириш учун митингни молиялаштиришда айбдор деб топган эди. Суд ўшанда Жапаров намойишчиларни назорат қилган ва уларга ўша пайтдаги Иссиқкўл губернатори Эмилбек Каптагаевни гаровга олиш тўғрисида буйруқ берган деб ҳисоблаган. У 11,5 йилга қаттиқ тартибли колонияда озодликдан маҳрум этилди. Кейинчалик Олий суд ушбу муддатни бир ярим йилга қисқартирди.
Қирғизистон президенти Сооронбай Жээнбеков BBC радиосининг қирғиз хизматига интервью берди (АКИpressдан таржима қилинган).
«Яна бир бор такрорлайман: мен буни ҳокимиятни ноқонуний босиб олиш деб ҳисоблайман. Кечаги воқеалар кўрсатиб турибдики, митинг ва норозилик акциясига борганларнинг мақсади нафақат сайлов натижаларини бекор қилиш, балки мамлакатдаги вазиятни беқарорлаштиришдир. Бу кўриниб турибди. Бугун охир-оқибат ҳаммаси менга лавозимни тарк этишимга қаратилгани аниқ бўлди. Ҳаммамиз кўриб турганимиздек, улар нафақат сайлов натижаларига қарши чиқишмоқда… Эрталаб биз мамлакатда икки марта содир бўлган воқеани бошдан кечирамиз. Биз бунга яна қайтдик. Мен барча томонларни буни тўхтатишга чақираман», — деди у.
Унинг сўзларига кўра, парламент сайловлари натижаларини олдиндан айтиб бўлмасди. «Чунки, кўриб турганингиздек, порахўрлик… Кузатувчилар билан учрашганимда менга овозлар сотиб олингани ҳақида айтишди. Бундай масала борлигига қўшиламан. ЕХҲТ кузатувчиси менга бундай қисқа вақт ичида Қирғизистонда сайлов натижалари маълум бўлганини айтди. У буни ҳайрат билан сўзлади. Сайлов натижалари сайлов қутиларини автоматик равишда ўқишга асосланган эди», — деди давлат раҳбари.
Президентнинг сўзларига кўра, сотиб олиш масаласи аҳолининг ижтимоий-иқтисодий аҳволига боғлиқ.
Аввал хабар қилинганидек, сайловлар натижаларига кўра 16 иштирокчи партиядан 4 таси, улардан 2 таси — ҳукуматни қўллаб-қувватловчи партиялар парламентга кирди. Сайловларда кўплаб қонунбузарликлар, шу жумладан овозларни сотиб олиш ҳолатлари қайд этилди. Бой берган партиялар вакиллари овоз бериш натижаларини тан олишдан бош тортиб, МСКни уларни бекор қилишга чақирди.
5 октябрь куни сайлов натижаларидан норози бўлган бир неча минг киши Бишкек кўчаларига норозилик намойишларига чиқди. Намойишчилар Оқ уйни (парламент ва президент маъмурияти жойлашган), шаҳар ҳокимлиги ва ҳукумат биносини эгаллаб олишди. Шунингдек, улар мамлакатнинг собиқ раҳбари Алмазбек Атамбаевни Миллий хавфсизлик давлат қўмитаси ҳибсхонасидан озод қилишди. Якунда Қирғизистон сайловлари ва референдумлари бўйича марказий комиссияси сайловлардаги овоз бериш натижаларини бекор қилди.

Спикер Жогорку Кенеша (парламента Кыргызстана) Дастан Джумабеков подал в отставку. Об этом стало известно 6 октября на внеочередном заседании парламента, проходящем в бишкекском отеле «Достук», сообщает информагентство АКИpress.
Конституционный комитет Жогорку Кенеша одобрил кандидатуру Мыктыбека Абдылдаева на должность спикера парламента.
«Наступил тяжелый период. Я не буду участвовать ни в одном из будущих выборов. Я хочу выполнить свой долг», — приводит слова Абдылдаева издание.
Кубатбек Боронов. Фото: gov.kg.
Кроме того, премьер-министр Кубатбек Боронов также подал в отставку. Новым главой правительства стал Садыр Жапаров, его кандидатуру одобрил парламент. Накануне он был освобожден из тюрьмы митингующими.
Садыр Жапаров дважды избирался в парламент Кыргызстана, а также является основателем партии «Мекенчил», которая проиграла парламентские выборы 4 октября. Как пишет Kloop, В 2018 году суд признал Жапарова виновным в финансировании митинга за национализацию золоторудного месторождения «Кумтор» в городе Каракол и селе Саруу в 2013 году. Суд посчитал, что тогда Жапаров управлял митингующими и дал им команду взять в заложники тогдашнего губернатора Иссык-Кульской области Эмильбека Каптагаева. Его приговорили к 11,5 годам колонии усиленного режима. Позже Верховный суд сократил этот срок на полтора года.
«Я — легитимный президент»
Президент Кыргызстана Сооронбай Жээнбеков дал в интервью кыргызской службе радио BBC (перевод от АКИpress).
«Еще раз повторюсь: я считаю это незаконным захватом власти. Как показывают вчерашние события, цель тех, кто вышел на митинг и акцию протеста — не только отмена результатов выборов, а дестабилизация ситуации в стране. Это видно. Сегодня стало явно понятно, что в итоге это все нацелено на то, чтобы я покинул должность. Как мы все видим, они не только оспаривают результаты выборов… С утра мы проходим то, что было дважды в стране. Мы снова вернулись к этому. Я призываю все стороны прекратить это», — заявил он.
По его словам, итоги парламентских выборов невозможно было предупредить. «Потому что, как вы видели, подкуп… Когда я встречался с наблюдателями, мне говорили о подкупе голосов. Я согласился, что есть такой вопрос. Наблюдатель ОБСЕ сказал мне, что за такой короткий срок в Кыргызстане стали известны итоги выборов. Он сказал это с удивлением. Итоги выборов были на основе автоматически считывающих урн», — заявил глава государства.
По мнению президента, вопрос подкупа зависит от социально-экономического положения населения.
«Несмотря на то, что мои права по Конституции ограничены, меня обвинили во многом. Что я вмешиваюсь в дела премьера. Большую часть своей работы я направлял на улучшение социально-экономического положения. А если отвечать на вопрос, можно ли было предупредить акцию протеста. Как показывают текущие события, это комплексные мероприятия, которые готовились на протяжении долгого времени в соответствии с планом. Это видно», — указал он.
Сооронбай Жээнбеков, что протестующие взяли оспаривание итогов выборов как причину, чтобы у населения появилось недовольство и организовали митинги.
«Для организации митингов нужны большие деньги, координация, конечно, народ будет выходить. Организовать это все, привозить людей, держать на площади — мы знаем, на это требуются большие деньги… Конечно, мы могли предупредить. Соответствующие органы должны были работать. Возможно, я должен был больше проводить переговоры с политическими силами. К сожалению, все эти события произошли. Как бы там не было, я сейчас легитимный президент», — подчеркнул он.
Как сообщалось ранее, по итогам выборов в парламент прошли 4 из 16 участвовавших партий, 2 из них — провластные. На выборах были зафиксированы многочисленные нарушения, включая подкуп голосов. Представители проигравших партий отказались признавать итоги голосования и призвали ЦИК аннулировать их.
5 октября несколько тысяч человек, недовольных результатами выборов, вышли на акции протеста на улицы Бишкека. Демонстранты захватили Белый дом (в нем расположен парламент и администрация президента), городскую мэрию и правительство. Они также освободили экс-главу страны Алмазбека Атамбаева из СИЗО ГКНБ. В итоге Центральная комиссия по выборам и проведению референдумов Кыргызстана признала недействительными итоги голосования на выборах.