Президент Шавкат Мирзиёев 28 сентябрь куни техник жиҳатдан тартибга солиш, стандартлаштириш, сертификатлаш ва метрология тизимидаги ислоҳотлар натижадорлиги муҳокамасига бағишланган йиғилиш ўтказди, дея хабар берди президент матбуот хизмати.
Таъкидланишича, мамлакатда сўнгги йилларда стандартларнинг 43 фоизи халқаро меъёрлар билан уйғунлаштирилиб, уларнинг сони 12 мингтага етказилган.
Мисол учун, 21 та корхонада тўқимачилик ва трикотаж товарларига Европанинг OEKO-Tex ва Sedex стандартлари жорий қилинди. Жумладан, Андижондаги Samo Textile Европа бозорларига 5 миллион долларлик маҳсулот билан чиқди. Бухородаги Bukhara Cotton Textile ҳам АҚШ, Германия, Буюк Британия ва Туркияга 5 миллион долларлик экспорт қилди, дейилади хабарда.
Шунингдек, маиший техника, кабель, тиббиёт буюмлари ишлаб чиқарувчи корхоналарда 17 турдаги маҳсулот хавфсизлигини тасдиқловчи машҳур CE маркировкаси жорий этилгани натижасида Европанинг 8 та давлатига экспорт бошланди.
Шавкат Мирзиёев «Ўзстандарт» агентлигини миллий орган мақомига олиб чиқиш, корхоналарда янги стандартларни манзилли жорий қилиш асосий вазифа эканини таъкидлади.
«Миллий стандарт «овози жаранглаши»га эришишимиз керак», — деди Шавкат Мирзиёев.
Кейинги йил якунига қадар халқаро стандартлар сонини 14 мингтага, уйғунлик даражасини 50 фоизга етказиш вазифаси белгиланди.
Шу билан бирга, халқаро стандартларни татбиқ қилаётган корхоналарга кўмаклашиб, бунга кетадиган харажатнинг бир қисмини Экспортни рағбатлантириш агентлиги томонидан қоплаб бериш муҳимлиги таъкидланди.
«Агар маҳсулот халқаро сертификатга эга бўлмаса, у ҳеч қачон рақобатбардош бўла олмайди. Мамлакатда ҳар бир тадбиркор стандартни билиши, таниши керак, шундай муҳит яратиш зарур», — дея таъкидлади Президент.
«Ўзстандарт» агентлигига автомобиль компонентлари, кимё, озиқ-овқат, қурилиш материаллари тармоқларида халқаро стандартларни жорий этиш бўйича 2021 йилга мўлжалланган «йўл хариталари» ишлаб чиқиш топширилди.
Завод ва фабрикалар ўз маҳсулотларини бозор талаблари асосида такомиллаштириб бориши учун ишлаб чиқарувчилар имкониятини чеклаётган меъёрларни ихтиёрийга ўтказиш керак, дея қайд этилди.
Президент 1995 йилгача қабул қилинган ва ҳозирда эскирган 5236 та стандартларни бекор қилиш, маҳсулот хавфсизлиги бўйича техник регламентларни Европа ва Евроосиё иқтисодий иттифоқи талабларига ммослаштириш тўғрисида кўрсатмалар берди. Шу билан бирга, сифатсиз импорт товарлар кириб келишининг олдини олиш мақсадида хавфсизлик талаблари сони ва қамрови оширилади.
Фото: «Ўзбекистон 24».
Президент «Ўзстандарт» агентлиги олдига Европа иқтисодий комиссияси техник қўмитаси билан қуритилган мевалар бўйича келишувга эришиш, келгуси йилда Халқаро аккредитация форумига тўлақонли аъзо бўлиш вазифасини қўйди. Бундан ташқари, қовун-тарвуз, қизилмия, шунингдек, қоракўл мўйналари учун халқаро стандартларни қўлга киритиш вазифалари белгилаб қўйилди.

Президент Шавкат Мирзиёев 28 сентября провел совещание, посвященное результативности реформ в системе технического регулирования, стандартизации, сертификации и метрологии, сообщила пресс-служба главы государства.
Отмечается, что за последние годы 43% стандартов страны подведены под мировые — их общее количество достигло 12 тысяч.
К примеру, европейские стандарты OEKO-Tex и Sedex для текстильной и трикотажной продукции внедрены на 21 предприятии. Благодаря этому, в частности, компания Samo Textile в Андижанской области поставила на европейские рынки продукцию на 5 млн долларов. Предприятие Bukhara Cotton Textile также экспортировала товары на 5 млн долларов в США, Великобританию, Турцию и Германию, говорится в сообщении.
Кроме того, в результате введения известной маркировки CE, подтверждающей безопасность продукции, на 17 видах товаров бытовой техники, кабелей, медицинских приборов, налажен экспорт в восемь стран Европы.
Президент определил главными задачами в сфере придание Агентству «Узстандарт» статуса национального органа, адресное внедрение новых стандартов на предприятиях.
«Мы должны достичь того, чтобы национальный стандарт имел свой «веский голос», — сказал Шавкат Мирзиёев.
Поставлена задача довести к концу будущего года количество внедренных в стране международных стандартов до 14 тысяч и уровень соответствия национальных стандартов до 50%, а в 2021 году — до 21 тысячи (75%).
Подчеркнута важность содействия предприятиям, внедряющим международные стандарты, и частичного покрытия части соответствующих затрат за счет средств Агентства по продвижению экспорта.
«Если у продукции нет международного стандарта, она никогда не будет конкурентоспособной. Необходимо создать такую среду, в которой каждый предприниматель в стране знает и понимает стандарты», — отметил глава государства.
Агентству «Узстандарт» поручено разработать «дорожные карты» на 2021 год по внедрению международных стандартов в производстве автомобильных компонентов, в химической, пищевой промышленности и индустрии строительных материалов.
Фото: пресс-служба президента.
Чтобы фабрики и заводы постоянно совершенствовали свою продукцию в соответствии с требованиями рынка, стандарты, ограничивающие возможности производителей, должны быть переведены в категорию добровольных, говорилось на совещании.
Президент поручил отменить 5236 устаревших стандартов, принятых до 1995 года, привести технические регламенты безопасности продукции в соответствие с требованиями Европы и Евразийского экономического союза. Более того, количество и сфера применения требований безопасности будут увеличены для предотвращения ввоза товаров низкого качества.
Президент поручил агентству «Узстандарт» достичь с Техническим комитетом Европейской экономической комиссии соглашения по сухофруктам, а также обеспечить в следующем году полноправное членство в Международном форуме по аккредитации. Кроме того, поставлена задача получить международные стандарты для бахчевых культур, солодки, каперсов и каракулевой шкурки.