Россияда COVID-19 пандемияси муносабати билан чет эл фуқаролари ва РФ фуқаролигига эга бўлмаган шахсларнинг доимий ёки вақтинчалик яшаш муддатлари 15 декабрга қадар узайтирилди. Мазкур ўзгариш Россия президентининг тегишли фармонида назарда тутилган, дея хабар берди РИА Новости.
Ушбу давр давомида Россиядан маъмурий равишда чиқариб юбориш, депортация қилиш, вақтинча мамлакатда истиқомат қилиш муддатини қисқартириш, қочқинлик мақомидан маҳрум қилиш, вақтинчалик бошпана бериш, илгари берилган визаларни бекор қилиш, ишлаш учун рухсатномалар, патентлар бериш ва бошқалар тўғрисида қарорлар қабул қилинмайди.
Ҳужжат шунингдек, шахсни тасдиқловчи ҳужжатларининг амал қилиш муддати 14 мартдан кейин тугаган чет элликларга ушбу ҳужжатлари асосида ўз юртларига чиқиб кетишга рухсат берилади.
Ўзбекистоннинг Россиядаги элчихонаси ноқонуний равишда Россия Федерацияси ҳудудида бўлиб турган ўзбекистонликларни берилган ҳуқуқдан фойдаланишга ва ИИВга мурожаат қилган ҳолда, 15 декабрга қадар мамлакатда бўлишларини яшаш жойлари орқали қонунийлаштиришга, шунингдек ишлаш учун рухсатнома (патент) расмийлаштиришга чақирди.
Аввалроқ бош вазирнинг маслаҳатчиси Меҳриддин Хайриддинов бошчилигидаги Ўзбекистон делегацияси Россия ички ишлар вазирининг биринчи ўринбосари Александр Горов билан учрашган эди. Томонлар миграция соҳасидаги ҳамкорлик ва Россиядаги ўзбекистонлик меҳнат муҳожирларининг аҳволини муҳокама қилишди.

Иностранным гражданам и лицам без гражданства, находящимся на территории России, продлили действие сроков временного пребывания или постоянного проживания до 15 декабря в связи с пандемией COVID-19. Это предусмотрено соответствующим указом президента РФ, сообщило РИА Новости.
В этот срок не принимаются решения об административном выдворении за пределы России, о депортации, о сокращении срока временного пребывания, о лишении статуса беженца, временного убежища, об аннулировании ранее выданных виз, выдаче разрешений на работу, патентов и другое.
Документом также разрешен выезд иностранцев на родину по документам, удостоверяющим личность, если их сроки истекли после 14 марта.
Посольство Узбекистана в России призвало находящихся на нелегальном положении на территории РФ соотечественников воспользоваться предоставленным правом и узаконить свое пребывание в стране, обратившись до 15 декабря в органы МВД по месту жительства, а также оформить разрешение на работу (патент).
Ранее делегация Узбекистана во главе с советником премьер-министра Мехриддином Хайриддиновым встретилась с первым заместителем министра внутренних дел России Александром Горовым. Стороны обсудили сотрудничество в сфере миграции и положение трудовых мигрантов из Узбекистана в РФ.
15 сентября президент Шавкат Мирзиёев подписал постановление о внедрении системы безопасной, упорядоченной и легальной трудовой миграции. Документом, в частности, с 2021 года вводится порядок обязательного профессионального обучения выезжающих на работу за рубеж. В стране также будет открыто представительство паспортно-визовой службы МВД РФ.