Ўзбекистон «Вектор» маркази томонидан ишлаб чиқарилган COVID-19га қарши вакцинани рўйхатдан ўтказгандан сўнг қўшма синовларидан ўтказишга қизиқиш билдирди, деб хабар берди Роспотребнадзор.
Роспотребнадзор Ўзбекистон Соғлиқни сақлаш вазирлиги ҳузуридаги Санитария-эпидемиологик осойишталик агентлиги билан янги коронавирус тарқалишига қарши кураш, шу жумладан COVID-19 профилактикаси учун вакцинани ишлаб чиқиш масалалари бўйича видеоконференция ўтказилди, дея аниқлик киритилди хабарда.
«Томонлар Россия ва Ўзбекистондаги мавжуд эпидемик вазият, ўрнатилган чекловларни бекор қилиш шартлари, шунингдек, Роспотребнадзорнинг „Вектор“ вирусология ва биотехнология давлат илмий маркази томонидан ишлаб чиқилган Россиянинг „ЭпиВакКорона“ вакцинасини синовдан ўтказиш жараёнини муҳокама қилдилар. Хусусан, ўзбек томони вакцинани рўйхатдан ўтказгандан сўнг уни ишлатиш бўйича қўшма тадқиқотларда иштирок этиш истагини билдирди», — дейилади хабарда.
Аввалроқ Россия коронавирусга қарши «Спутник V» вакцинасини фуқаролар муомаласига чиқарганини хабар қилган эди. 11 август куни эса Россия президенти Владимир Путин COVID-19 га қарши илк вакцинанинг рўйхатдан ўтказилгани ҳақида эълон қилди.

Узбекистан выразил заинтересованность в совместных испытаниях вакцины «ЭпиВакКорона», разработанной российским центром «Вектор», после ее регистрации. Об этом сообщается на сайте Роспотребнадзора.
В сообщении уточняется, что Роспотребнадзор 21 сентября провел встречу в режиме видеоконференции с Агентством санитарно-эпидемиологического благополучия при Министерстве здравоохранения Узбекистана по вопросам борьбы с распространением нового коронавируса, включая разработку вакцины для профилактики COVID-19.
В ходе встречи стороны также обсудили текущую эпидемическую ситуацию в России и Узбекистане и условия снятия введенных ограничений.
В начале сентября директор Агентства санитарно-эпидемиологического благополучия, первый заместитель министра здравоохранения Баходир Юсупалиев заявлял, что Узбекистан выбирает между участием в третьей стадии клинических испытаний вакцины против коронавируса и приобретением вакцины уже после успешного завершения испытаний.