16 сентябрь куни Вазирлар Маҳкамаси «Ўзбекистон Республикасининг фуқаролиги масалаларини кўриб чиқишда замонавий ахборот-коммуникация технологияларини татбиқ этиш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида» қарор қабул қилди, дея хабар берди Norma.uz.
Ҳужжатга мувофиқ, ИИВ, ТИВ, Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги, Адлия вазирлиги ҳамда ДХХ «Паспорт-виза» автоматлаштирилган ахборот тизими мажмуасини модернизация қилиш орқали «E-Fuqaro» Ўзбекистон Республикаси фуқаролиги масалаларига оид идоралараро маълумотлар базасини жорий этди.
«E-Fuqaro» асосида фуқароликни олиш учун аризаларни қабул қилиш ва кўриб чиқиш тартиблари автоматлаштирилади. Шунингдек, фуқароликни расмийлаштириш, фуқароликни тиклаш ва уни йўқотиш бўйича ягона маълумотлар базаси шакллантирилади.
Ўзбекистон фуқаролигига қабул қилиш, ундан чиқиш тўғрисида аризалар «E-Fuqaro» орқали реал вақт режимида қабул қилинади, дея аниқлайди Norma.uz.
2021 йил 1 январга қадар Ўзбекистон ҳудудида фуқаролик масалалари бўйича мурожаатларни ЯИДХП орқали бериш механизми жорий этилади. Хорижда доимий истиқомат қилаётган шахслар эса ТИВ сайтида жойлаштирилган интерактив консуллик хизмати орқали кейинчалик шахсан келиб мурожаат қилиш шартини инобатга олган ҳолда мурожаат қилишлари мумкин.
Фармонга бириктирилган қўшимчаларга кўра, фуқароликка қабул қилиш ёки ундан чиқиш учун аризаларни кўриб чиқиш муддати тўрт босқичдан иборат бўлиб, тахминан 45 кун давом этади ва «E-Fuqaro» базасининг ўзи октябрь ойида тўлиқ ишга туширилади.
Идоралараро маълумотлар базасини яратиш Президент томонидан март ойида имзоланган фуқаролик тўғрисидаги қайта кўриб чиқилган қонун билан таъминланган. Ҳужжат, шунингдек, Ўзбекистон фуқаролигини олиш тартибини соддалаштиради.

Кабинет министров 16 сентября принял постановление о дополнительных мерах по применению современных ИКТ при рассмотрении вопросов гражданства Узбекистана, сообщает Norma.uz.
Согласно документу, МВД, МИД, Министерство по развитию информационных технологий и коммуникаций, Министерство юстиции и СГБ модернизировали автоматизированную информационную систему «Паспорт-виза» и создали межведомственную базу данных по гражданству Узбекистана «E-Fuqaro».
На основе «E-Fuqaro» будут автоматизированы процедуры приема и рассмотрения заявлений по вопросам гражданства. Также будет сформирована единая база данных о натурализации, восстановлении гражданства и его утрате.
Заявления о приеме в гражданство Узбекистана, выходе из него будут приниматься в режиме реального времени через «E-Fuqaro», уточняет Norma.uz.
До 1 января 2021 года также будет внедрен механизм подачи заявлений о приеме в гражданство через ЕПИГУ для лиц на территории Узбекистана. Лица же, постоянно проживающие за рубежом, смогут обращаться через раздел интерактивной консульской службы, размещенный на сайте МИД, с условием последующего личного обращения.
Из прикрепленных к постановлению приложений следует, что срок рассмотрения заявок о получении гражданства или выхода из него будет состоять из четырех этапов и займет приблизительно 45 дней, а сама база «E-Fuqaro» будет полностью запущена в октябре 2020 года.
Создание межведомственной базы данных было предусмотрено законом о гражданстве в новой редакции, который президент подписал в марте этого года. Документом также упрощен порядок получения гражданства Узбекистана.