Ўзбекистон Ички ишлар вазирлиги Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекснинг 127-моддасига (транспорт воситаларининг товуш чиқарувчи, ёритувчи ва бошқа қурилмаларидан фойдаланиш, уларни ўрнатиш қоидаларини бузиш) ўзгартиш ва қўшимча киритиш тўғрисидаги қонун лойиҳасини жамоатчилик муҳокамаси учун эълон қилди.
Ҳужжат лойиҳасида Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодексининг 127-моддасининг биринчи қисмига қўшимчалар киритилиб, ушбу модда қўйидаги таҳрирда баён этилмоқда:
«Товуш сигналини сабабсиз бериш, аҳоли пункти ерларида транспорт воситаларининг магнитофон ва овоз чиқарувчи бошқа аппаратураларидан овозини баланд қилиб фойдаланиш, транспорт воситаларига уни ишлаб чиқарган корхона назарда тутмаган товуш чиқарувчи ва ёритувчи қурилмаларни ўрнатиш» сўзлари билан тўлдирилмоқда.
Мазкур модда биринчи қисмининг санкциясидаги БҲМнинг 1 баравари (223 минг сўм) миқдоридаги жарима 3 баравари (669 минг сўм) миқдорига ўзгартириш таклиф этилмоқда.
Қонун лойиҳасини қабул қилиш заруратида айтилишича, республика ҳудудида автотранспорт воситалари сонининг кескин ортиши билан бир қаторда, айрим ҳайдовчилар томонидан аҳоли пунктларида транспорт воситаларининг магнитофон ва овоз чиқарувчи бошқа аппаратураларидан овозини баланд қилиб фойдаланиши ҳоллари ҳам учрамоқда. Бундай ҳаракатлар фуқароларнинг тинчлиги ва осойишталиги бузилишига сабаб бўлмоқда.
ИИВ маълумотларига кўра, 2018 йилда 6 466 нафар, 2019 йилда 9 911 нафар ҳамда 2020 йилнинг ўтган 8 ойи мобайнида 8 763 нафар (жами 25 140 нафар) транспорт воситалари ҳайдовчилари белгиланмаган жойларда фақатгина товуш сигналини сабабсиз бериши ва транспорт воситаларига уни ишлаб чиқарган корхона назарда тутмаган товуш чиқарувчи қурилмаларни ўрнатиши билан боғлиқ қоидабузарликларни содир этгани учун МЖТКнинг 127-моддаси билан маъмурий жавобгарликка тортилганлар.
Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилоти тавсияларида автомобиль салонида товуш баландлиги 85 дБ дан баланд бўлмаслиги ҳамда кўпи билан 8 соат тинглаш тавсия этилган. Шу билан бир қаторда товуш баландлиги 90 дБ бўлганда 2,5 соат, 95 дБда 47 дақиқа, 100 дБда 15 дақиқа, 105 дБда 4 дақиқа, 115 дБда 28 сония, 120 дБда 9 сониядан ортиқ тинглаш инсон саломатлигига салбий таъсир қилиш ва карликка сабаб бўлиши мумкинлиги қайд этилади.
ИИВ бу борадаги хорижий тажрибани келтириб ўтди. Сингапурда белгиламаган жойларда товуш сигналларини сабабсиз бериш 1,5 минг маҳаллий долларда (5,4 млн. сўм) жарима жазоси қўлланилиши белгиланган. Россия Федерациясида жорий йил августда қонунчиликка мазкур соҳадаги ҳуқуқбузарликлар учун жавобгарликни сезиларли даражада кучайтиришга қаратилган ўзгартиришлар таклиф этилиб, унга мувофиқ, аҳоли ҳамда белгиланмаган жойларда сабабсиз товуш сигналларини бериш учун маъмурий жарима миқдори 10 бараварга оширилиб, 10 минг рублга (1 500 минг сўм атрофида) белгиланиши кўзда тутилган.

Министерство внутренних дел Узбекистана опубликовало для обсуждения законопроект о внесении изменений и дополнений в статью 127 (нарушение правил пользования, установки звуковых, световых и других устройств транспортных средств) Кодекса об административной ответственности.
Документом предлагается изменить часть 1 данной статьи (бесцельная подача звукового сигнала, установка в транспортных средствах звуковых и световых устройств, не предусмотренных предприятием-изготовителем, а равно их переустройство), дополнив ее запретом на использование в населенных пунктах магнитофонов автомобилей и других аудиоустройств на высокой громкости.
В действующем законодательстве штраф за нарушение части 1 статьи 127 КоАО составляет 1 БРВ (223 тысячи сумов). Министерство предлагает увеличить размер штрафа до 3 БРВ (669 тысяч сумов).
В обосновании законопроекта говорится, что использование аудиосистем на высокой громкости в населенных пунктах нарушает покой граждан и препятствует их нормальному отдыху.
По данным МВД, в 2018 году за нарушение, предусмотренное частью 1 указанной статьи, к ответственности было привлечено 6466 человек, в 2019 году — 9911, а за первые восемь месяцев 2020 года — 8763.
Ссылаясь на рекомендации Всемирной организации здравоохранения, МВД отмечает, что громкость звука в салоне автомобиля не должна превышать 85 дБ, на такой громкости слушать звук можно не более 8 часов. Если громкость составляет 90 дБ, то допустимое время прослушивания сокращается до 2,5 часа, 95 дБ — 47 минут, 100 дБ — 15 минут, 105 дБ — 4 минуты, 115 дБ — 28 секунд и 120 дБ — 9 секунд. Превышении этого времени может нанести вред здоровью и привести к глухоте, говорится в документе.
МВД приводит в пример мировую практику. В Сингапуре штраф за бесцельную подачу звукового сигнала составляет 1500 местных долларов (5,4 млн сумов). В России также предлагается внести изменения в законодательство, увеличив штраф за это нарушение в 10 раз — до 10 тысяч рублей (почти 1,5 млн сумов).