Ўзбекистон республика товар-хом ашё биржасининг биржа савдоларига илк бор Туркманистонда ишлаб чиқарилган импорт қилинган ECO-93 бензини қўйила бошланди, дея хабар қилди биржа матбуот хизмати.
Автобензининг сотувчиси сифатида 2011 йилда Қашқадарёда рўйхатдан ўтган «Nara-Komfort Servis» компанияси иштирок этмоқда. Товарни етказиб бериш шартлари — EXW сотувчи омборидан олиб кетиш. Янги биржа товарининг бошланғич нархи маҳсулотнинг 100 килограмми учун 600 минг сўмни ташкил этади. Бир тонна бензин ўртача 1293−1370 литрни ташкил этади.
Биржа савдоларида иштирок этиш учун ЎзРТХБ" АЖ да онлайн аккредитациядан ўтиш ва биржанинг брокери билан шартнома тузиш лозим.
Маълумот учун: ЕСO-93 автобензини Туркманистоннинг Овадандепедаги заводда 2019 йилдан буён ишлаб чиқарилади. Мазкур объект Япониянинг Kawasaki Heavy Industries компанияси ва Туркиянинг Rönesans қурилиш холдингида ташкил топган консорциум ва «Туркменгаз» давлат концерни ўртасида тузилган шартнома асосида барпо этилган. ЕСO-93 автобензинидан фойдаланилганда зарарли чиқиндилар миқдори — олтингугурт оксиди 50 баробар, азот оксиди — 5 баробар, углерод оксиди — 2 баробар, углеводород 20 фоизгача камаяди.

На биржевые торги Узбекской республиканской товарно-сырьевой биржи впервые начал выставляться импортный бензин марки ECO-93 из Туркменистана, сообщила пресс-служба УзРТСБ.
Поставщиком автобензина выступает ООО Nara-Komfort Servis, зарегистрированная в 2011 году в Кашкадарьинской области. Условия поставки товара — EXW самовывоз со склада продавца. Стартовая цена нового биржевого товара составляет 600 тысяч сумов за 100 кг. Одна тонна бензина в среднем составляет около 1293−1370 литров.
Для участия на биржевых торгах необходимо пройти онлайн аккредитацию на бирже и заключить договор поручение с брокером АО «УзРТСБ».
Автобензин марки ЕСO-93 (газобензин) производится на заводе в Овадандепе Туркменистане с июня 2019 года. Объект построен по контракту Государственного концерна «Туркменгаз» с консорциумом в составе японской компании Kawasaki Heavy Industries и турецкого строительного холдинга Rönesans. При использовании автобензина марки ЕСO-93 уменьшаются вредные выбросы оксида серы в 50 раз, оксида азота ― в 5 раз, оксида углерода ― в 2 раза, углеводорода — до 20%.