Тахминан 4500 нафар Ўзбекистон фуқароси Самара яқинидаги вақтинчалик чодир лагеридан Тошкентга кетишга ҳаракат қилмоқда, деб хабар берди «Новая газета».
Нашр маълумотларига кўра, Кинел шаҳридан (Самара вилояти) 3 км узоқликда бир ойдан кўпроқ вақт давомида уйга боришга ҳаракат қилаётган Ўзбекистон фуқаролари учун вақтинчалик чодирлар лагери мавжуд. Аввалроқ, Mash нашри ўзбекистонликлар қўним топган шохлар, картон қутилари ва селофандан ясалган қўлбола чодирлар лагеридан видеорепортаж эълон қилган эди.
Карантин чекловлари, мунтазам темир йўл ва ҳаво қатновининг йўқлиги сабабли одамлар Кинелдан Тошкентгача тўхтамасдан ҳаракатланадиган махсус ажратилган поездлар орқали Ўзбекистонга олиб кетилмоқда.
«Новая газета»нинг ёзишича, вилоят маъмурияти раҳбарияти 9 сентябрь куни қарийб 7000 кишини лагердан олиб чиқишганини маълум қилган. Чиқиб кетганларнинг ўрнига кунига ўртача 100−150 нафар янги меҳнат муҳожири келиб қўшилмоқда.
Нашр Оренбург вилояти Маштаково туманида — «Маштаково» назорат-ўтказиш пункти яқинида илк муҳожирлар лагери пайдо бўлганини эслатиб ўтди («Газета.uz» ушбу жойда Ўзбекистон фуқароларининг тўплангани ва кейинчалик улар олиб келингани ҳақида ёзган эди),
«Ўзбек рақамли машиналарда келишди. Аввалига уларга унчалик аҳамият беришмади, машиналарида, далада туришди, — дейди Маҳаллий ўзбек миллий-маданий автономияси кенгаши котиби Ёдгор Усмонов. — Одамлар эса келаверади, келаверади, ахир бу ерда асосий транзит йўли-ку. Ўзбеклар, қозоқлар ва қирғизлар учун тарихда биринчи марта (Россия) чегарасининг ёпилиши, тушунасизми? Кўпчилик шунчаки ўз йўлларини топа олмай қолишди. Аввалига 20 та машина йиғилди, кейин яна 30 та, кун бўйи келишади — аллақачон 200 та бўлди».
Сўнгра Самара вилояти маъмурияти вилоят бюджети ҳисобидан Кинель туманидаги вақтинчалик лагерни жиҳозлаб, у ерда муҳожирларни автобуслар билан олиб кетишди. Шундай қилиб, Кинель мигрантларни Ўзбекистонга жўнатиш жойига айланди.
Ёдгор Усмоновнинг таъкидлашича, Россияда карантин юмшатилгани ва иш мавжуд бўлишига қарамай, кўплаб муҳожирлар уйларига кетишни хоҳлашмоқда. Унинг ҳисоб-китобларига кўра, 30 мингга ўзбекистонлик ўз ватанига кетиш учун воситачиларга пул тўлашга тайёр.
«Новая газета» одамлар кетиш учун навбатга туриш мақсадида ўз номларини рўйхатга киритаётганини аниқлади.
Фото: Людмила Мельниченко / Facebook.
Самаралик журналист Людмила Мелниченко эса чодир лагеридан фотосуратларни нашр қилди ва у ерда бўлиб турган ўзбекистонликларга ёрдам бериш учун акция уюштирди.
«Биз озиқ-овқат тарқатдик. Асосан, бу нон эди — 4 бўлакка кесилган 50 та нон ва „Доширак“ лапшаси. Ва яна дори-дармонлар… Лагер кўл бўйида жойлашган ва бу ёмон, чунки сувдан совуқ ҳамда нам ҳаво тарқалади. Кундузи у ерда 4500 киши бор эди, аммо йигитлар у ерда боришганида, узоқ кутилган поездни жўнатиш учун тайёргарлик ишлари олиб борилаётган экан», — дея ҳикоя қилди у.
«Кўриб турганингиздек, чодирлар енгил. Яхши иситмайди. Баъзилар эса селофан остида ухлаяпти… Суратларнинг бирида лагерда телефонлар қандай қувватлантирилаётгани акс этган. Маҳаллий аҳоли орасидан кимдир бизнес қилаётган экан: телефонни қувватлаш нархи 50 рубль», — дейди у.
«Бир фотосуратда 50 км узоқликда яшаётган ўзбекистонликнинг Отрадноеда иккита қозонда ош тайёрлаётгани акс этган. У паловни икки партияда пиширди. Ҳаммаси бўлиб — 4 та қозон. 160 кг гуруч. У 1600 кишини овқатлантирди. Кўриб турганингиздек, бу ерда ҳам ҳурмат сақлаган, хотиржам ва ўзини муносиб тутмоқда», — дейди журналист.
«Парвозларнинг тикланиши кўп жиҳатдан Россияга боғлиқ»
Ўзбекистон Транспорт вазирлиги матбуот котиби Наврўз Ашурматовнинг «Газета.uz»га маълум қилишича, 15 сентябрь куни яна бир поезд Самарадан етиб келган, яна бири эса йўлда. Унинг сўзларига кўра, қолган фуқароларни олиб келишни тезлаштириш бўйича ишлар олиб борилмоқда.
Транспорт вазирлиги вакилининг таъкидлашича, фуқароларнинг бир жойда тўпланишига йўл қўймаслик учун Россия билан мунтазам ҳаво қатновини тиклаш керак. Ушбу масала бўйича музокаралар олиб борилмоқда, аммо унинг ечими кўп жиҳатдан Россия томонига боғлиқ, деди у.
«Новая газета»нинг ёзишича, сентябрь ойи охирига қадар 860 дан 920 кишига қадар сиғимли тўртта поезд Ўзбекистонга жўнатилади, аммо бу барчани олиб чиқиш учун етарли эмас.
«Ҳозирча поездлар ҳақида ҳеч нарса дея олмайман. Сабаби, мамлакатлар ўртасида темир йўл алоқаси ҳали тикланмаган. Қозоғистон ва Россиянинг тегишли вазирлик ва идоралари билан келишилган ҳолда махсус рейслар ташкил этилади. Муаммонинг асосий ечими, бу — мамлакатлар ўртасида мунтазам ҳаво ва темир йўл алоқаларини тиклашдир. Ушбу масала бўйича музокаралар олиб борилмоқда», — деди Наврўз Ашурматов.
Uzbekistan Airways компанияси сентябр ойининг бошида Дубай, Франкфурт, Истанбул, Олмаота ва Бишкек йўналишларига мунтазам халқаро рейсларни босқичма-босқич қайта тиклаш тўғрисида эълон қилди.
Ўзбекистон соғлиқни сақлаш вазирининг биринчи ўринбосари Баҳодир Юсупалиев аввалроқ карантин чоралари 5 сентябрдан бошлаб юмшатилгандан сўнг, вазиятни баҳолаш учун вақт керак бўлади, деб айтган эди. Агар ҳолатлар сони камайса, бу Россия билан ҳаво алоқасини тиклаш учун зарур шартларни яратади.

Около 4500 граждан Узбекистана пытаются уехать в Ташкент из временного палаточного лагеря под Самарой, сообщила «Новая газета».
По данным издания, в 3 км от города Кинеля (Самарская область) уже не один месяц стоит временный палаточный лагерь для граждан Узбекистана, пытающихся попасть на родину. Ранее издание Mash публиковало видеорепортаж из лагеря, где в самодельных палатках из веток, картонных коробок и целлофана ютятся узбекистанцы.
Из-за карантинных ограничений и отсутствия регулярного железнодорожного и авиасообщения людей доставляют в Узбекистан специально выделенными составами, которые следуют от Кинеля до Ташкента без остановок.
Как пишет «Новая газета», руководство областной администрации сообщило, что на 9 сентября из лагеря вывезли около 7000 человек. На место уехавших ежедневно прибывает в среднем 100−150 новых мигрантов.
Издание напоминает, что первый лагерь мигрантов появился в районе Маштаково Оренбургской области — у автомобильного пункта пропуска на российско-казахстанской границе («Газета.uz» писала о скоплении в этом месте граждан Узбекистана и их последующих вывозах).
«Приезжали на машинах с узбекскими номерами. Сначала на них особо внимания не обращали, стоят себе машины и стоят в поле, — рассказывает Ёдгор Усманов, секретарь Совета „Местной узбекской национально-культурной автономии“. — А люди текут и текут, здесь же главная транзитная дорога. Для узбеков, казахов и киргизов это первый раз в истории, когда закрылась (российская) граница, понимаете? Многие просто не смогли сориентироваться. Сначала собралось 20 машин, затем еще 30, целые сутки едут — уже 200».
Затем администрация Самарской области на средства регионального бюджета оборудовала временный лагерь в Кинельском районе, куда перевезли мигрантов автобусами. Таким образом, Кинель — крупная узловая станция Куйбышевской железной дороги, стыкующая ее с Южно-Уральской, — стала местом отправки мигрантов в Узбекистан.
Ёдгор Усманов отметил, что несмотря на смягчение карантина в России и наличие работы, многие мигранты ее оставляют и хотят ехать домой. По его оценкам, до 30 тысяч узбекистанцев готовы заплатить посредникам, чтобы выехать на родину.
«Говорю: домой приедете — в карантине сидеть будете. Нет, отвечают, дома ждут, ближе к родственникам спокойней. У нас же народ семейный. Дедушка сказал „приезжай“, и не обсуждается. А здесь оставаться боятся, паника у всех», — заявил он.
«Новая газета» узнала, что людей включают в списки, которые определяют очередность выезда, и дают порядковые номера.
Фото: Людмила Мельниченко / Facebook.
Самарская журналистка Людмила Мельниченко опубликовала фотографии из палаточного лагеря и организовала акцию помощи находящимся там узбекистанцам.
«Мы раздавали еду. В основном, это был хлеб — 50 буханок, разрезанных на 4 части, и лапша „Доширак“. И еще лекарства… Лагерь размещен вдоль озера, и это плохо, потому что от воды тянет холодом и сыростью. Людей там было днем 4500, но в то время, когда ребята там были, шла подготовка к отправке долгожданного поезда», — рассказала она.
«Палатки, как видите, легкие. Не утепленные. А некоторые спят под вообще целлофаном… На одной из фотографий видно, как в лагере заряжают телефоны. Кто-то из местных и из этого сделал бизнес: зарядить телефон стоит 50 рублей», — сообщила она.
«На одной фотографии видно, как узбек, живущий сейчас за 50 км, в Отрадном, готовит два казана плова. Он готовил плов в две партии. Итого — 4 казана. 160 кг риса. Он накормил 1600 человек. Как видите, и здесь все стоят деликатно, спокойно, с достоинством», — рассказала журналистка.
«Возобновление рейсов в большей степени зависит от России»
Пресс-секретарь Министерства транспорта Узбекистана Навруз Ашурматов сообщил «Газете.uz», что 15 сентября из Самары прибыл очередной поезд, еще один в настоящее время находится в пути. По его словам, сейчас ведется работа по ускоренному вывозу оставшихся граждан.
Представитель Минтранса подчеркивает, что для предотвращения скопления граждан в одном месте необходимо возобновить регулярное авиасообщение с Россией. Переговоры по этому вопросу ведутся, но его решение в большей степени зависит от российской стороны, отметил он.
По данным «Новой газеты», до конца сентября в Узбекистан будет отправлено четыре поезда вместимостью от 860 до 920 человек, однако этого недостаточно, чтобы вывезти всех.
«Насчет поездов пока ничего не могу сказать. Причина в том, что железнодорожное сообщение между странами еще не возобновлено. По согласованию с соответствующими министерствами и ведомствами Казахстана и России организовываются специальные рейсы. Основное решение проблемы — возобновление регулярных авиа- и железнодорожного сообщения между странами. По этому вопросу ведутся переговоры», — заявил Навруз Ашурматов.
Компания Uzbekistan Airways в начале сентября сообщила о постепенном возобновлении регулярных международных рейсов в Дубай, Франкфурт, Стамбул, Алматы и Бишкек.
Первый заместитель министра здравоохранения Узбекистана Баходир Юсупалиев ранее заявлял, что после смягчения карантинных мер с 5 сентября потребуется время, чтобы теперь оценить ситуацию. Если заболеваемость будет снижаться, это создаст предпосылки для возобновления авиасообщения с Россией.