14 сентябр куни Жиноят ишлари бўйича Яккасарой туман судида Korean and Migrations xususiy bandlik agentligi хусусий бандлик агентлиги иши бўйича очиқ суд жараёни якунланди, деб хабар қилди Олий суд матбуот хизмати.
Судя Тимур Қосимов судланувчиларни 168-модда 4-қисм «а», «к» бандлари (фирибгарлик, жуда кўп миқдорда; уюшган гуруҳ томонидан ёки унинг манфаатларини кўзлаб содир этилган бўлса), 228-модда иккинчи қисми «б» банди (ҳужжатлар, штамплар, муҳрлар, бланкалар тайёрлаш, уларни қалбакилаштириш, сотиш ёки улардан фойдаланиш, бир гуруҳ шахслар томонидан олдиндан тил бириктириб содир этилган бўлса) ҳамда 228-модда 3-қисмида (била туриб қалбаки ҳужжатдан фойдаланиш) кўзда тутилган жиноятларни содир этганликда айбдор деб топди. Бундан ташқари, жиноятчиларга моддий зарарларни қоплаш тўғрисида ҳам кўрсатма берилган.
Шундай қилиб, Қаҳрамон Отақулов (1979 йилда Бухоро вилоятида туғилган, илгари судланган, агентлик директори) ва Одил Қобилов (1963 йилда Наманган вилоятида туғилган, илгари судланган, агентликнинг Наманган вилоят бўлими директори) 9 йиллик қамоқ жазосини олишди. Тайинланган жазони умумий тартибли колонияларда ўташ белгиланди. Шунингдек, улар 3 йил муддатга раҳбарлик ва моддий жавобгарлик лавозимларини эгаллаш ҳуқуқидан маҳрум бўлишди.
Хушвакт Турдиев (1973, Қашқадарё вилоятида туғилган, илгари судланмаган, агентлик асосчиси), Мусурмон Алиқулов (1970, Қашқадарё вилоятида туғилган, илгари судланмаган, ўқув ишлари бўйича директор), Анваржон Шамшиддинов (1983, Наманган вилоятида туғилган, илгари судланган, Наманган вилоят филиали ходими) ва Орифжон Жўраев (1983 йилда Наманган вилоятида туғилган, илгари судланмаган, Наманган вилоят филиалининг кассири) 8 йил 3 ойга озодликдан маҳрум қилинди. Тайинланган жазони умумий тартибли колонияларда ўташ белгиланди. Шунингдек, уларга уч йил давомида раҳбарлик ва моддий жавобгарлик лавозимларида ишлаш тақиқланади.
Мавлуда Отажонова (1969 йилда Самарқанд вилоятида туғилган, илгари судланган, бухгалтер) 5 йил 9 ой 21 кунга 3 йиллик синов муддати билан шартли қамоқ жазосига маҳкум этилди. Шунингдек, унга 3 йил муддатга раҳбарлик ва моддий жавобгарлик лавозимларида ишлаш тақиқланади.
Раъно Нуралиева (1976 йил, Қашқадарё вилоятида туғилган, илгари судланмаган, кадрлар бўлими инспектори) ва Ирода Жабборовага (1986 йилда Қашқадарё вилоятида туғилган, илгари судланмаган, агент) узил-кесил ўташ учун 3 йил муддатга мансабдорлик ва моддий жавобгарлик лавозимларда ишлаш ҳуқуқидан маҳрум қилиб, 6 йил 1 ой муддатга озодликдан маҳрум қилиш жазоси тайинланди ҳамда тайинланган жазо шартли ҳисобланиб, 3 йил синов муддати белгиланди.
Канг Нам Кюга (1968 йилда туғилган, Корея Республикасида туғилган, илгари судланган, Korean and migrations шериги) узил-кесил ўташ учун 3 йил муддатга мансабдорлик ва моддий жавобгарлик лавозимларда ишлаш ҳуқуқидан маҳрум қилиб, 8 йил 6 ой муддатга озодликдан маҳрум қилиш жазоси тайинланди. Тайинланган жазони умумий тартибли колонияларда ўташ белгиланди. У юқорида келтирилган ЖК моддаларидан ташқари, 228-моддаси 2-қисми «а» банди (ҳужжатлар, штамплар, муҳрлар, бланкалар тайёрлаш, уларни қалбакилаштириш, сотиш ёки улардан фойдаланиш такроран ёки хавфли рецидивист томонидан содир этилган бўлса) билан ҳам айбдор деб топилди. Бундан ташқари, айбдорга етказилган моддий зарарни қоплаш ҳам топширилди.
Жалол Хидиров (1987 йилда Самарқанд вилоятида туғилган, илгари судланмаган, воситачи) ЖКнинг 168-моддаси 3-қисми «а», «б» бандлари билан айбдор деб топилди. Унга 6 йил муддатга озодликдан маҳрум қилиш жазоси тайинланди. Тайинланган жазони умумий тартибли колонияларда ўташ белгиланди.
Фурқат Камолов (1970 йилда Тошкент вилоятида туғилган, илгари судланган, воситачи) эса Жкнинг 168-моддаси 3-қисми «б» банди билан айбдор деб топилди. Унга узил-кесил ўташ учун 6 йил 6 ой муддатга озодликдан маҳрум қилиш жазоси тайинланди. Тайинланган жазони умумий тартибли колонияларда ўташ белгиланди.
Олий суд веб-сайтидаги суд мажлислари жадвалига кўра, 1912 киши иш бўйича жабрланувчи бўлди.
Эслатиб ўтамиз, ушбу иш бўйича суд жараёни 2 июнь куни, дастлабки тергов эса март ойида бошланган эди. Жами 2372 нафар фуқаро жабрланувчи ва фуқаролик даъвогари деб тан олинди, уларга етказилган моддий зарар 24,2 млрд сўмдан ошади.

В Яккасарайском районном суде по уголовным делам 14 сентября завершился открытый судебный процесс по делу частного агентства занятости Korean and Migrations xususiy bandlik agentligi, сообщила пресс-служба Верховного суда.
Судья Тимур Касымов признал подсудимых виновными в совершении преступлений, предусмотренных пунктами «а», «в» части 4 статьи 168 (мошенничество в особо крупном размере, совершенное организованной группой или в ее интересах) и пунктом «б» части 2 статьи 228 (изготовление, подделка документов, штампов, печатей, бланков, их сбыт или использование по предварительному сговору группой лиц) и части 3 статьи 228 (использование заведомо подложного документа) Уголовного кодекса Узбекистана. Кроме того, виновным также указано на возмещение нанесенного материального ущерба.
Так, Кахрамон Отакулов (1979 г. р., уроженец Бухарской области, ранее судим, директор агентства) и Одил Кабилов (1963, уроженец Наманганской области, ранее судим, директор Наманганского областного филиала агентства) получили по 9 лет лишения свободы с отбыванием срока в колонии общего режима. Также они лишились права занимать руководящие и связанные с материальной ответственностью должности сроком на 3 года.
Хушвакт Турдиев (1973, уроженец Кашкадарьинской области, ранее не судим, учредитель агентства), Мусурмон Аликулов (1970, уроженец Кашкадарьинской области, ранее не судим, директор по учебным делам), Анваржон Шамшиддинов (1983, уроженец Наманганской области, ранее судим, делопроизводитель Наманганского областного филиала) и Орифжон Жураев (1983 г. р., уроженец Наманганской области, ранее не судим, кассир Наманганского областного филиала) приговорены к 8 годам и 3 месяцям лишения свободы с отбыванием срока в колонии общего режима. Они также в течение трех лет не имеют права занимать руководящие и связанные с материальной ответственностью должности.
Мавлюда Отажонова (1969, уроженка Самаркандской области, ранее судима, бухгалтер) осуждена на 5 лет 9 месяцев и 21 день лишения свободы условно с трехлетним испытательным сроком. Ей также запрещено занимать руководящие и связанные с материальной ответственностью должности сроком на 3 года.
Раъно Нуралиева (1976, уроженка Кашкадарьинской области, ранее не судима, инспектор отдела кадров) и Ирода Джаббарова (1986 г. р., уроженка Кашкадарьинской области, ранее не судима, агент) получили условные наказания в виде 6 лет и 1 месяца лишения свободы с трехлетним испытательным сроком, а также лишены права занимать должности, связанные с материальной ответственностью, сроком на 3 года.
Канг Нам Кю (1968, уроженец Республики Корея, ранее судим, партнер Korean and migrations) приговорен к 8 годам и 6 месяцям лишения свободы с отбыванием срока в колонии общего режима, лишен права занимать руководящие и связанные с материальной ответственностью должности сроком на 3 года. Помимо вышеуказанных статей УК, его также признали виновным по пункту «а» части 2 статьи 228 (изготовление, подделка документов, штампов, печатей, бланков, их сбыт или использование повторно или опасным рецидивистом). Кроме того, виновным также указано на возмещение нанесенного материального ущерба.
Жалол Хидиров (1987 г. р., уроженец Самаркандской области, ранее не судим, посредник) получил 6 лет лишения свободы в колонии общего режима, а Фуркат Камалов (1970 г. р., уроженец Ташкентской области, ранее судим, посредник) — 6 лет 6 месяцев лишения свободы в колонии общего режима. Первый признан виновным только по пунктам «а», «б» части 3 статьи 168 УК (мошенничество в крупном размере, совершенное повторно или опасным рецидивистом), второй — по пункту «б» части 3 статьи 168 УК (мошенничество, совершенное повторно или опасным рецидивистом).
Согласно расписанию судебных заседаний на сайте Верховного суда, потерпевшими по делу проходили 1912 человек.
Напомним, судебный процесс по данному делу начался 2 июня, а предварительное следствие — в марте. В качестве потерпевших и гражданских истцов были признаны в общей сложности 2372 гражданина, материальный ущерб им оценен в суммы свыше 24,2 млрд сумов.