Ўзбекистонда 1 октябрга қадар барча бошланғич, умумий ўрта таълим ва соғлиқни сақлаш муассасалари ходимлари марказлашган тартибда бепул гриппга қарши эмланади. Бу ҳақда президентнинг 26 августдаги «Аҳолини ижтимоий қўллаб-қувватлашга қаратилган қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида"ги қарорида сўз боради.
Гриппга қарши эмланадиган ходимлар сони қарийб 1,5 млн нафарни ташкил этади, дея маълум қилди «Ўзбекистон 24» телеканали.
Аввалроқ коронавирусга қарши кураш бўйича штаб аъзоси, эпидемиолог Рустам Икромов сентябрь ойида аҳолини грипп ва пневмонияга қарши эмлаш учун тайёргарлик кўраётганини эълон қилган, шунингдек, аралаш инфекция хавфи ҳақида огоҳлантирган эди.

В Узбекистане до 1 октября предусматривается проведение в централизованном порядке бесплатной вакцинации от гриппа работников дошкольных, общеобразовательных и медицинских учреждений республики, следует из постановления президента от 26 августа «О дополнительных мерах по социальной поддержке населения».
Число работников, которые будут вакцинированы, составит порядка 1,5 миллиона человек, сообщил телеканал «Узбекистан 24».
Министерствам, ведомствам и хокимиятам поручено организовать работу по целевому и адресному распределению средств с установлением строгого контроля в данной сфере, говорится в документе.
Ранее член штаба по борьбе с коронавирусом, эпидемиолог Рустам Икрамов рассказал о подготовке к вакцинации населения от гриппа и пневмонии в сентябре, а также предупредил о риске микст-инфекции.