Янги ўқув йилида мактабларда қатъий форма талаб қилинмайди, лекин бу борада маълум тартибларга риоя қилиниши керак, дея маълум қилди Ўзбекистон халқ таълими вазири Шерзод Шерматов 25 август куни АОКА штабида бўлиб ўтган брифингда (видео).
Аввалроқ хабар берганимиздек, бу йил яшил ҳудудларда тажриба тариқасида мактабларда ўқиш 7 сентябрдан ва барча ҳудудларда 17 сентябрдан очилиши таклиф этилганди. Қарорни ХТВ ота-оналар ўртасида ўтказаётган сўровнома натижаларига қараб қабул қилади.
Брифингда агар ўқувчининг оиласида мактаб формасини сотиб олиш имконияти бўлмаса, мактаб маъмурияти қандай муносабатда бўлиши керак деган саволга жавобан Шерзод Шерматов ҳеч ким қатъий талабларни қўймаётганини айтди.
«Ҳеч нарса қатъий талаб қилинмаяпти. Ҳатто давомат ҳам. Формани ҳам ўзини тартиблари бор, ўша тартибларга риоя қилинса, бўлди. Хабарингиз бор, мажбурий форма тўғрисидаги қарорни қабул қилиш вақти ҳам сурилган (2024−2025 ўқув йилигача — таҳр.). Лекин талаблар бор. Масалан, мактаб талабларига мос бўлмаган кийим билан ичкарига кириб бўлмайди» — дея таъкидлади вазир.
Шу ўринда, вазир бирорта давлат мактаби бирор цехдан бориб форма сотиб олишни ўқувчиларидан талаб қилиш ҳақига эга эмаслигини қайд этиб ўтди.
ХТВ раҳбари давомат ҳақида гапирар экан, қонунга биноан мактаб таълими ҳамма учун мажбурий эканлигини ва бу мактабга мажбурий қатнашишни назарда тутишини таъкидлади. Аммо коронавирус пандемиясини ҳисобга олган ҳолда, Ўзбекистон тарихида илк бор ота-оналарга таълим шакли — анъанавий ёки масофавий ўқишни танлаш ҳуқуқи берилмоқда.
Вазир ота-оналарга уқув йили бошланар экан, деб ҳамма эртага бозорга бориши керак эмаслигини огоҳлантирди.
«Ота-оналардан бундан олдин ҳам бир неча марта илтимос қилган эдик, яна бир марта илтимос қилмоқчимиз. Карантин чекловлари юмшатилгани билан вирус йўқолгани йўқ. Шунинг учун одамлар мактаб учун бозорлик қиламиз деб болаларини бозорга олиб бориши, ўзига, боласига ёки бошқаларга вирус юқтириши керак эмас… Вилоят ҳокимликларига зарурий ҳолатларда октябргача мактаб ярмаркалари ташкил қилиш вазифаси юклатилган», — деди халқ таълими вазири.

Министр народного образования Узбекистана Шерзод Шерматов на брифинге во вторник сообщил (видео), что жестких требований по школьной форме в новом учебном году не будет, но нужно соблюдать установленные школой правила.
Как мы уже писали, учеба может начаться с 7 сентября в небольших школах в районах с благополучной эпидемиологической ситуацией и с 14 сентября — во всех регионах. Решение будет принято с учетом результатов опроса родителей, который в эти дни проводит МНО.
Отвечая на вопрос, как должна реагировать администрация школы, если у семьи учащегося нет возможности купить школьную форму, Шерзод Шерматов сказал, что никто не ставит жестких требований.
«Есть определенный порядок, который нужно соблюдать. Но нет требования: „Берите эту форму“. Как вы знаете, введение обязательной школьной формы отложено (до 2024−2025 учебного года — ред.). Но есть требования, согласно которым [дети] допускаются в школу. В одежде, не соответствующей правилам и требованиям школы, нельзя посещать», — заявил министр.
Он напомнил, что государственные школы не имеют права заставлять приобретать форму в каком-то определенном месте.
Говоря о посещаемости, глава МНО сказал, что согласно законодательству, школьное образование является обязательным для всех, а это подразумевает обязательное посещение школ. Однако с учетом пандемии коронавируса впервые в истории Узбекистана родителям дается право выбрать форму обучения — традиционную или дистанционную.
Министр предупредил родителей, чтобы они с завтрашнего дня не отправлялись на рынки для покупки школьных принадлежностей, узнав о скором возобновлении учебы.
«Еще раз хотим попросить об этом и напомнить. Смягчение карантинных мер не означает, что карантин окончен и вирус исчез. Пытаясь сделать покупки, родитель может заразиться, взяв с собой ребенка для покупки школьных принадлежностей, заразить его… Хокимиятам областей поручено при необходимости организовать школьные ярмарки до октября», — сообщил он.
Шерзод Шерматов призвал родителей соблюдать дистанцию на рынках и беречь свое здоровье, чтобы в процессе подготовки к школе не возникла новая вспышка эпидемии, что может вызвать лишние проблемы для сферы народного образования.
На этом же брифинге заместитель директора Агентства санитарно-эпидемиологического благополучия при Министерстве здравоохранения Бахром Алматов рассказал, какие санитарные требования и правила рекомендуется внедрить в школах перед началом обучения.