Тошкентда Электр энергиясини ҳисобга олишни автоматлаштириш маркази фойдаланишга топширилишига бағишланган тадбир бўлиб ўтди. Лойиҳа «Ҳудудий электр тармоқлари» АЖ, Жанубий Кореянинг «KT Corporation» компанияси ҳамда Осиё тараққиёт банки (ОТБ) ҳамкорлигида амалга оширилди, дея хабар қилди Энергетика вазирлиги матбуот хизмати.
Ўзбекистон президентининг 2018 йил 23 октябрдаги қарорига асосан, 2021 йил июль ойига қадар республика бўйлаб 7,4 миллиондан ортиқ истеъмолчиларнинг барчаси электр энергиясини ҳисобга олиш ва назорат қилишнинг автоматлаштирилган тизимига уланиши кўзда тутилган.
Айни кунларда «Ҳудудий электр тармоқлари» АЖ томонидан «Электр энергиясини ҳисобга олиш ва назорат қилишнинг автоматлаштирилган тизими (АСКУЭ)ни жорий этиш ишлари изчиллик билан олиб борилмоқда.
Ҳозирга қадар республиканинг 70 дан ортиқ туман ва шаҳарларида 3,6 миллиондан зиёд истеъмолчи хонадонларига замонавий электр ҳисоблагичлар ўрнатиб берилди. Таҳлил натижалари ушбу тизимнинг синов лойиҳасини амалга ошириш давомида истеъмолчилардан фойдаланилган электр энергияси учун ҳақ тўлаш даражаси 99 фоизгача ўсганлигини кўрсатди, дейилади хабарда.
Электр энергиясини ҳисобга олишни автоматлаштириш марказида республика, вилоят, туман (шаҳар) ва маҳаллалар кесимида электр энергияси истеъмолчиларининг маълумотлари сақланади. Шу билан бир қаторда, дастурий таъминот орқали электр энергиясининг соатлик, суткалик, ойлик ва йиллик балансларини шакилллантириш, кўп тарифлик тизимида ҳисоб-китобларни амалга ошириш имкони мавжуд.
Бундан ташқари, қарздор истеъмолчиларни тўлиқ автоматик равишда ўчириш ва сарф қилинган электр энергияси учун тўлов амалга оширилгандан сўнг қайта ёқиш, масофадан туриб электр ҳисоблагичларни қайта дастурлаш, истеъмолчилар ҳисоблагичларидан олинган маълумотларни қайта ишлаш ҳамда энергетика тизимини назорат қилиш каби вазифаларни амалга оширади.
Жанубий Кореянинг «KT Corporation» компанияси томонидан ушбу марказга Корея, Хитой, Сингапур ва АҚШ каби дунёнинг етакчи давлатларида ишлаб чиқарилган сервер қурилмалари билан таъминланган.
Марказда ўрнатиладиган дастурий таъминот 8 млн истеъмолчини улашга мўлжалланган, келгусида истемолчилар сонини 20 млн га етказиш имконияти мавжуд.
Шунингдек, аввалги дастурдан фарқли равишда, ушбу дастурий таъминотга энергообъектларни (нимстанциялар, электр станциялар) ҳам улаш имкони яратилади. Бугунги кунда Бухоро, Самарқанд ва Жиззах вилоятларида кичик марказлар қурилган бўлиб, Самарқанд вилоятидаги сервер захира (Back-up) сифатида фойдаланишга топширилди.

В Ташкенте прошла церемония открытия Единого республиканского центра обработки данных автоматизированной системы учета и контроля электроэнергии. Проект был реализован предприятием «Региональные электрические сети» совместно с южнокорейской компанией KT Corporation и Азиатским банком развития, сообщила пресс-служба Министерства энергетики.
В центре будет храниться и обрабатываться информация о потребителях электроэнергии в разрезе страны, регионов, городов и махаллей. Малые центры также построены в Бухарской и Джизакской областях, а в Самаркандской области сервер сдан в эксплуатацию в качестве резервного, отметило УзА.
Предназначение центра — обеспечение расчета многотарифных абонентов, автоматическое отключение от сети потребителей, имеющих задолженность, и их повторное подключение при оплате за потребленную электроэнергию, оперативное оповещение о фактах вмешательства в работу приборов учета, а также контроль и мониторинг перетока и потребления электрической энергии по сетям.
Эта система позволит обеспечить достоверный учет объемов поставки потребления энергоресурсов, так как обладает высоким классом точности, отметили в Минэнерго. Мощности центра рассчитаны на обслуживание 8 миллионов абонентов с возможностью увеличения их до 20 миллионов.
«Узбекэнерго», правопреемником которого являются «Региональные электические сети», и KT Corporation подписали соглашение по организации в Ташкенте единого центра учета электрической энергии 17 января 2019 года. Реконструкция здания центра и установка в нем серверного оборудования началась 6 ноября того же года.
На сегодняшний день к электронным приборам учета электроэнергии подключены более 3,6 миллиона потребителей, проживающих в более чем 70 районах и городах Узбекистана. До июля 2021 года запланировано полностью охватить все 7,4 миллиона потребителя.
Напомним, в 2019 году заявлялось о планах довести охват потребителей электроэнергии смарт-счетчиками до 100% к концу 2020 года.